Crnogorska poezija između dva rata: Olga Vojičić Komatina

Knjiga Olge Vojičić Komatina nam pruža pogled na pjesničku scenu Crne Gore između dva rata, kao i na društveni i socijalni milje tog doba.

Knjiga donosi i kompletnu analizu poezije pjesnika koje je autorica odabrala

Poezija je uvijek, ako je istinska, puno više od onog što se obično podrazumijeva pod pojmom poezija. Tako nam pored uživanja u versama, otkriva i kretanja u društvu, sliku jedne mikrosredine, ali i muke i dileme pojedinca u jednom takvom kontekstu.

Nema sumnje, ovo je knjiga koja je bila potrebna Crnoj Gori. Zašto se niko do sada na ovaj način nije bavio poezijom u ovom periodu, pitanje je ne samo za profesore književnosti.

Period između dva svjetska  rata u Crnoj Gori je i danas pokriven bar jednim dijelom velom tajne. Ono što je glavna karakteristika tog perioda su siromaštvo, iseljavanje, politička previranja.

U takvoj jednoj atmosferi stasavala je i crnogorska poezija tog vremena.

Slika dualnost tadašnje Crne Gore

Kako je zemlja izrazito siromašna i nesigurna to su oni koji htjeli sticati visoko obrazovanje morali otići van Crne Gore. A gdje god da su otišli nosili su i zavičaj sa sobom. Upravo će u tom okruženju sazrijevati crnogorski pjesnici tog vremena.

Autorica se opredijelila da najveći dio publikacije posveti dvojici pjesnika: Ristu Ratkoviću i Radovanu Zogoviću.

Iako potpuno različiti po karakteru, stilu, političkim opredeljenjima, njihov poetski opus ako se posmatra zajedno najbolje slika dualnost tadašnje Crne Gore. Zemlje u kojoj se polako rađa građansko ali je epsko još uvijek živo. Tako Ratković, ponikao u bjelopoljskoj Donjoj mahali u trgovačkoj familiji pjeva o boemskom životu, nesrećnoj ljubavi, prolaznosti života.

Ratkovića ne interesuju “velike teme”, on ne želi da ispravlja svijet već samo da ga opjeva u pjesmama onako kako ga on vidi.

Sa druge strane Zogović je gorštak,  izdanak epske Crne Gore koja je uzdrmana  brzim društvenim transformacijama, ali još uvijek nije spremna da umre.To je svijet koji još uvijek jasno razlikuje dobro i zlo i koji se nikako ne snalazi u svijetu kapitalističke kraljevine Jugoslavije  koji u prvi plan stavlja poslovni interes.

Zato će uostalom baš gorštaci u Crnoj Gori tako strasno prigrliti ideologiju komunizma. Bilo je to za njih vraćanje u viteško doba jednakih. U ono vrijeme kada ste se s neprijateljem gledali u oči i spremni mu bili priznati hrabrost i odvažnost. Takva je i Zogovićeva poezija. Crno-bijela. Svijet jasno podijeljen linijom na dobro i na zlo, na svjetlo i na tamu.

Pored Ratkovića i Zogovića, knjiga se detaljnije bavi još trojicom crnogorskih pjesnika iz tog perioda: Mirkom Banjevićem, Jankom Ðonovićem i Stefanom Mitrovićem.

Društvena klima tog vremena

Za razliku od Ratkovića i Zogovića, ova trojica su pjesnici centralnog i južnog dijela Crne Gore.

Kao i kod njih, i kod ove trojice pjesnika iz podteksta njihovih pjesama možemo prepoznati i shvatiti društvenu klimu tog vremena.

Iseljavanje za Ameriku, endemsko siromaštva, sumnja u vjerske autoritete, nada u komunizam.

Ali tu su i specifičnosti karakteristične samo za njihovu poeziju, recimo kada su u pitanju opisi pejzaža koji se logično razlikuju od onih na sjeveru, pa su tu prisutni motivi mora, vinove loze, masline, kamena.

Autorica se potrudila da sa po par stranica i pjesama skrene pažnju na još neke autore iz Crne Gore koji su stvarali između dva rata pa se ova publikacija bavi i Mihailom-Mihom Vukovićem, Vukajlom Kukaljem, Mijatom Maškovićem, Milovanom Ðilasom, Mihailom Lalićem, Aleksandrom Ivanovićem, Ðuzom Radovićem, Trifunom Ðukićem, Saitom Orahovcem, Vladimirom Milićem i Ðorđom Lopičićem.

Neka od ovih imena biće veoma značajna u kulturnom i političkom životu socijalističke Crne Gore i Jugoslavije.

Knjiga Olge Vojičić Komatina nam pruža pogled na pjesničku scenu Crne Gore između dva rata, kao i na njen društveni i socijalni milje tog doba.

Knjiga koja je trebala Crnoj Gori

Ali ako pažljivo čitate shvatićete i da nam objašnjava i ono što se dešavalo u poeziji, kulturi i društvu u Crnoj Gori pedesetih i šezdesetih godina 20.vijeka.

Naravno, knjiga nam donosi i kompletnu analizu poezije ovih pet pjesnika koje je autorica odabrala, od različitih faza stvaralaštva pa sve do simbolike od neoromantizma do nadrealizma.

Naravno da se u jednoj publikaciji nije moglo obraditi sve vezano za jednu ovako i vremenski i tematski širokom temom, ali je ovo knjiga koja je trebala Crnoj Gori i odakle treba krenuti u detaljno i poetsko i književno ali i svako drugo istraživanje ovog perioda u Crnoj Gori.

Knjigu je objavila JU ” Ratkovićeve večeri poezije”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama