Po završetku jesenje sezone u takmičenju zvanom Super liga Srbije dobili smo nove dokaze da je gotovo sve u srpskom fudbalu neregularno i protivzakonito – i na terenu, i van njega.
Prvi dokaz je izjava Zdravka Mrđe, predsednika superligaša Inđije, iz istoimene sremske varoši: “Jedino nam ostaje da [predsednika Srbije Aleksandra] Vučića molimo za pomoć. Neko mora ovima iz Fudbalskog saveza Srbije da kaže: ‘Hajde, idite kući i pustite da ovo radi neko ko zna posao’.”
Napomena o autorskim pravimaPreuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: “Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu.”
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, dužan je kao izvor navesti Al Jazeeru Balkans i objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti 24 sata nakon njegove objave, uz dozvolu uredništva portala Al Jazeere Balkans, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Posle utakmice Inđija – Javor Ivanjica (2:3), predsednik kluba domaćina rekao je i ovo: “Svi imaju neki interes u srpskom fudbalu i sve se zna. Ko koga štiti i zašto. Da ne pričam dalje. Mi smo, međutim, tu negde na repu tih interesa i nemamo nikakvu zaštitu. Mislili smo da nam zaštita i ne treba da možemo pošteno da se na terenu izborimo za opstanak u Ligi, ali izgleda da ne možemo. Ne možemo da utičemo na pojedinačne odluke sudija na našim utakmicama, koji su konstantno protiv nas.”
Zdravko Mrđa je sve ovo rekao posle utakmice kojoj je sudija direktno odlučio, “izmišljajući” penal za Javor na samom kraju meča.
Bizinis uvećan 350 puta
Drugi dokaz da je u fudbalskoj “kokezaniji” sve neregularno i van terena je izjava političara Borka Stefanovića: “Tražimo od predsednika Vučića, jer je sve druge institucije u državi ukinuo, da objasni građanima poslovni uspeh predsednika Fudbalskog saveza Srbije Slaviše Kokeze, koji je za sedam godina vlasti Srpske napredne stranke postao jedan od najbogatijih ljudi. Pitamo predsednika: ‘Da li je normalno da se prihod Kokezine firme za sedam godina uveća 350 puta?'”
Stefanović je izneo i detalje, rekavši da je predsednik Fudbalskog saveza Srbije u biznis ušao 2012. godine preko firme za IT tehnologiju Prointer, koju je ugasio prošle godine, a koja je od početnog kapitala u iznosu od 150.000 evra narasla na kapital od 52 miliona evra, i to sve kroz poslove koje je sklapala sa javnim preduzećima i ministarstvima.
Kokeza je kupio Eurosalon za 190.000 evra, a samo jednu zgradu te firme na sajmu državi je prodao za 16 miliona evra. Jedna od njegovih firmi bila je i Win-Win, koja je kapital uvećala sa pet na 150 miliona evra, a koja je sada prodata Tehnomaniji. Sve što Kokeza dodirne, kaže Stefanović, pretvara se u zlato, jer on je simbol korupcionaške vlasti, u kojoj se privilegovana elita bogati novcem građana.
Kokeza je od 2013. do 2017. godine sklopio više od 200 ugovora sa državnim firmama. Samo sa Elektroprivredom Srbije sklopio je pedesetak ugovora, a tu su još Grad Niš, Grad Beograd, Uprava carina, javna komunalna preduzeća, Parking servis, Infostan, elektrane, ali i Vlada Srbije, njena ministarstva i mnoga druga preduzeća i ustanove, završio je obraćanje novinarima Borko Stefanović.
Podrška ratnim zločincima
U emisiji Sportska galaksija prvi put prikazao sam javnosti 2016. godine fotografiju Vučića i Kokeze, kada je tadašnji predsednik Vlade postavio svog nekadašnjeg telohranitelja na mesto predsednika Fudbalskog saveza Srbije. Fotografija je snimljena 2008. godine, na konferenciji za novinare Srpske radikalne stranke, posle protestnog mitinga protiv hapšenja haškog osuđenika i presuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića.
Tomislav Nikolić, tadašnji zamenik predsednika srpskih radikala, pravosnažno osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja, te Aleksandar Vučić, tadašnji generalni sekretar, doveli su pred novinare filmski maskiranog Slavišu Kokezu, da pred novinarima odglumi svedoka navodnog napada policije na Vučića. Kokeza je navodno prebijen dok je štitio Vučića, iako se na televizijskom snimku jasno vidi kako Vučić mirno razgovara sa policajcima.
Tako je dotadašnji anonimni fudbaler nižerazrednog Brodarca postao javna ličnost. Sa dolaskom na vlast srpskih radikala presvučenih u naprednjake, 2012. godine počinje vrtoglava biznis i fudbalska karijera Slaviše Kokeze pod zaštitom svog političkog mentora.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.
Izvor: Al Jazeera