Brazil pojačava sigurnosne procedure na granici

Vojnici provjeravaju stanje pod haubom, u prtljažniku i ispod motora dok carinici rade svoj posao (Al Jazeera)

Piše: Gabriel Elizondo

Brazilska vojska pokrenula je najveću operaciju pojačavanja granične sigurnosti u historiji, kojom je obuhvaćeno čitavih 16.000 kilometara brazilske granice sa deset različitih država.

Operacija nosi naziv Agata 7 i cilj joj je prekinuti lanac ilegalnih aktivnosti na slabo osiguranim graničnim predjelima prije događaja od velike važnosti, kao što su Konfederacijski kup koji se održava sljedeći mjesec, posjeta pape Franje Riju u julu i Svjetsko prvenstvo sljedeće godine.

Reporter Al Jazeere Garbiel Elizondo provest će nekoliko dana u vojnoj jedinici u državi Roraima na sjeveru Brazila, koja graniči sa Gvajanom i Venecuelom. Ovo je njegov prvi blog onome što je tamo vidio.

Bonfim, Brazil – Danas je poprilično mirno, samo je nekoliko automobila prešlo preko mosta na rijeci Tacutu. Nekoliko mladića prošlo je na biciklima.

No, ovo je važan most: na jednoj strani se nalazi šuma i država Gvajana, smješteni na niskoj nadmorskoj visini.

Na drugoj strani nalazi se prašnjavi, uglavnom napušteni, brazilski pogranični grad s 10.700 ljudi, u kojem je najveća zgrada crkva koja nosi naziv Assembly of God, žrtva ovdašnjeg žestokog Sunca, čiji zidovi blijede.

Ovdje je most s dvije trake jedini direktni „zvanični“ granični prelaz između Gvajane i Brazila. Za udaljenu ispostavu ovo je uobičajeno prometan prelaz, preko kojeg svakodnevno pređe između 600 i 900 automobila koji prelaze iz države u državu.

Na most se sve više gleda kao na laganu prelaznu tačku za krijumčare koji iz Gvajane ulaze u Brazil.

Kada sam upitao jednu brazilsku carinicu koji ilegalni proizvodi se krijumčare u Brazil iz Gvajane preko ovog prelaza, njen odgovor je bio jednostavan: “Sve”, rekla mi je jednoličnim tonom.

Običnim danima nekoliko carinika i saveznih policajaca imaju zadatak da provjeravaju ko ulazi u Brazil i šta sa sobom unosi.

Ali danas im pomaže više od desetak brazilskih vojnika koji provjeravaju svako vozilo koje dolazi. Automobili su poredani, njih 12 je već na kontrolnoj tački.

Vojnici provjeravaju stanje pod haubom, u prtljažniku i ispod motora dok carinici rade svoj posao. Oni provjeravaju dokumente svih putnika.

Sve ovo je dio velike operacije pojačavanja granične sigurnosti koja se odvija u Brazilu s ciljem zaustavljanja ilegalnih aktivnosti u brazilskoj pograničnoj regiji.

Kriminalci idu na odmor

No, danas je saobraćaj znatno smanjen i to zato što je prisustvo velikog broja vojnika privremenog karaktera i loši momci to znaju.

“Kriminalci idu na odmor, jer znaju za operaciju”, rekao je general Jose Luiz Jaborandy sa svog zapovjednog mjesta iz baze u glavnom gradu Boa Visti.

No, ove operacije služe svojoj svrsi, kažu zvaničnici. One pojačavaju prisutnost brazilske države u ovim inače zaboravljenim pograničnim područjima.

U Brazilu se nalaze neke od najdužih granica na svijetu: 16.000 kilometara granice sveukupno, graničeći sa deset država. Ovo je samo mali dio, no, ipak, nije zanemariv.

Država Roraima ima 900 kilometara granice samo sa Gvajanom.

Ali prisustvo vojske u ovoj regiji Brazila običnim danima je oskudno: Brazil ima svega tri male baze na granici s Gvajanom. U svakoj bazi uposleno je manje od stotinu vojnika.

Baza u Bonfimu, koju sam posjetio, zapošljava 66 vojnika. To znači da manje od 200 vojnika čuva brazilsku granicu dugu 900 km, što je udaljenost koja manje-više odgovara udaljenosti od New Yorka do Charlottea ili od Londona do Zuricha. 

To je jedan od razloga zbog kojeg donosioci odluka u Braziliji smatraju da su ove velike vojne pogranične operacije od ključnog značaja. Zbog ovog je, djelimično, 2011. godine predsjednica Dilma Rouseff pokrenula nacionalni plan ponovnog sticanja kontrole nad ogromnim brazilskim pograničnim regijama.

Plan su nazvali jednostavnim imenom “Strateški plan za granice”, što ukratko znači “prisustvo vojnika na tlu”.

Granična kontrola

Vojna operacija se odvija putem čitave serije vojnih vježbi u toku posljednje dvije godine, ali trenutna operacija je najveća i najambicioznija od svih i predstavlja prvi pokušaj Brazila da pokrije svih 16.000 kilometara granice odjednom.

I upravo to se dešava u ovom zaboravljenom, malom pograničnom gradu nadomak Gvajane.

Dan je sporo prolazio na kontrolnom punktu. Zapamtite, zaista su loši momci na odmoru i nisu uopće raspoloženi da se voze kroz kontrolni punkt na kojem stražu čuva desetak vojnika sa mitraljezima.

A u glavnom gradu Boa Visti generalu Jaborandyju javljaju da brazilski aktivisti za zaštitu životne sredine i federalna policija imaju dojavu o velikoj ilegalnoj operaciji sječe šuma na jugu države. 

Planiraju ih uhvatiti u subotu, ali im je potrebno pojačanje. Vojska će poslati tim za ratovanje u džungli. Mi ćemo ih pratiti. Otkrića ćemo podijeliti u sljedećem blogu.

Gabriel Elizondo je dopisnik Al Jazeere iz Sao Paola u Brazilu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama