O zaboravu…

SREBRENICA

Na nekom televizijskom snimku o upadu Srba u Srebrenicu, među zarobljenim civilima, vidio se i dječak koji u rukama drži zeca.  Slike su bile  jezive.

Moj profesor rahm. Ibrahim Tepić, Srebrenčanin, izgubio je u Srebrenici 17 bližih rođaka. Umro je, od srčanog udara u Sarajevu – gradu u kome se borio i u kome je od srpske granate izgubio ženu, majku divnih sinova. Siguran sam, da je živ, kako bi se profesor složio sa mnom da pjesmu posvetim dječaku koji je u pokušaju bijega pred četnicima pokušao spasiti jednog malog zeca, ali je zajedno sa zekom uhvaćen i strpan iza žutih traka i žice.

Holandski Unproforci su to posmatrali.

 

Glasovi bezglasnika
vrište
pred gluhim glumcima
pravde zemaljske.
(I to u posebnom trenutku. Naime dok glume slijepca)

Dječak u šapama zeca.

Trese se od straha,
zarobljen žicom i
žutim trakama,
okružen
divljim zvijerima,
drhtavih kažiprsta.

Slomljena tišina.

Lijevo, desno,
desno, lijevo,
lijevo, desno,
lijevo, desno…

Iz pećina đavoljih
gmiže glas.

***

SREBRENICA, 9 GODINA I 364 DANA POSLIJE

 

Majkama Srebrenice i Almi Mustafić, koju upoznah u Holandiji

Ka Srebrenici je krenula kolona ljudi kroz šume –  putem spasa…

Bio sam u Sarajevu. Osluškivao sam.
 

Čas je sunce
Čas
K'o da će kiša…

Preko brda sa
Istočne strane

Čujem…

Dolazi zvuk
Od njega bježi sve

Čovjek se ukoči
Odskoči zec
Medvjed sakrije
Jaukne vuk…

Čas je sunce
Čas
K'o da će kiša…

Šume šušte od koraka
Prognanika – povratnika
Pravednih ratnika

Majke bez sina
I životnog sapatnika…

Oprosti Bože
Danas nismo ljudi
Danas smo suze

Ah
Nema mi dragog
A sevdah me obuze

Čas je sunce
Čas
K'o da će kiša…

Jecaj moje žene u slapu ezana
«Baš je teško danas biti tu
u ovom snu»
Niz kolonu od suza
koja se sliva Potočarima…
Pogledom traži Muhameda, Emira,
Huseina, Hasana
Aliju, Seidaliju…Nedima Hrbata…
Nije još tu…
Nešto ga zadržava na koridoru smrti

Potok od suza
Valjda je prepriječio put…

Čas je sunce
Čas
K'o da će kiša…

Da li danas nišane
Bijele nišane

Majko naša
Puške šute
a srce puca

Čujem korake
Pravde…
Znam ona će se
jednom
odjednom

Pojaviti
Licem što blista

Niotkud?

(Poput svih pobijenih i nestalih Srebreničana)

Sve gore će doć’

Obradujem se

Nakratko,
Bol se stiša…

Vidim te majke…
Pa opet zaplačem

Čas je sunce
Čas
K'o da će kiša…

Vidim oblak
od Srebrenice
veliki poput jorgana
I vidim
majčine ruke

koje polahko i nježno
tim jorganom
Zemlju našu prekrivaju

Čas je sunce
Čas
K'o da će kiša…

Gledam ka nebu
I k'o da vidim
Tabute lahke
Da lete na vjetru

Osluškujem…
Čujem fatihu…
Tihu…

Sunce sve jače je
i jače
da i voda jauče
a
opet

k'o da će kiša.

Sarajevo, 10. juli 2005.

***

BOLNE USPOMENE

Fildžani su prazni
a
danas smo ko
kahva

Koju prže
u šišu

Što je tuku
u dibeku

Što udaraju više

Duša nam

Sve jače

i ljepše

miriše
 

11. juli 2005.

 

***

SREBRENICA 2006.

 

Prazna je ulica
Osluškujem dan
Osluškujem noć

U sabah
U podne
U ikindiju
U akšam
U jaciju…

Osluškujem…

Dok sam na sedždi

čujem

vibrira tlo

Bože oprosti mi sve moje grijehe

To crno more

Očisti ga…
Čistom vodom
Kiše milosti Tvoje…

 

Plavetnilo nad njim razastri

I pomiluj me…

Očisti me od grijeha da

potpuno čist

molitvu ovu kazati mogu

Onu koju ne odbijaš

Bože oprosti

Osluškujem

Dok sam na sedždi

I čujem vibrira tlo

Ponovno kamioni

(Naši avioni

Na relaciji Bosna-Dženet

Ako Bog da)

 

Nama oprosti

A zločincima

Daruj

Ono što su zaslužili

Ni više ni manje!!!

Primiče se 11. juli – 3. juli 2006, Sarajevo

***

DAN POSLIJE (odluke Suda u Hagu)

Kažu da je jutro pametnije,

a jutros se osjećam

nekako

prevarenim i

glupo.

27. februar 2007.

***

KAMIONI 2

Nemam snage zamisliti ove kamione iz naše ulice
Kad prolaze sokacima Srebrenice

Pa žmirim..

Napokon, srebreničke avlije
U svojoj tišini
Poput potoka zažubore

Zaklepeću nanule
Djeca se smiju
Čuju sevdalinke

I ona je ponovo sa njim ispod
Nekog duda ili ašlame

On šapće joj riječi
Ko stihove
A ona se se crveni i smiješi…

Čuje se ezan
On ustaje
Ljubi je
Grli
Ljubi djecu
Dodiruje im kosu
Ona njemu ljube ruku
Ljube ruku
kojom
Svima im maše

Već kasni,

hiti

hiti u Potočare…

 

***

KAMIONI

Jednog dana u godini
Mojim gradom
Prolaze
Kamioni

Ulica izgleda
K’o slika bez tona
Kosti promiču
A ljudi ukopani

Podižu ruke
I uče fatihe

Pozdravljaju
Hrabre
Domu svome
Zemlji svojoj

Povratnike.
 

***

O ZABORAVU

U ruševinama…

Razrušena, spaljena
slike vremena…

Kuća.

Kuća obrasla
u bodljikavo rastinje.

Stežu joj vrat
Penjačice zaborava….

Na vrelom
julskom suncu

Sklupčana zmija
Zarit će zube

U ruku

Tijela

od zaborava

Bol, 11. juli 2009.
 

***

U POTRAZI ZA IZGUBLJENIM IDENTITETOM

(KRATKI OSVRT NA IZLOŽBU ZIJAHA GAFIĆA)

 

Pored svake fotografije, 

stojim i buljim u ono što je ostalo iza njih od ovoga svijeta.

To su fotke iz osobne karte mojih komšija.

Pokušavam razmijeniti sa njima poneku riječ.

Pred očima vidim kako kroz bosanske ljepote prolazi voz…

A on vadi sahat iz džepa 

i gleda 

koliko sati je 

Kada stiže

do sljedeće stanice –

Drugog svijeta

Spreman je

i

Sve je tu

sure iz Kur'ana

tespih

kaladont i četkica za zube…

Ostavio nam je  naočale….

da bolje vidimo… 

….

Na izlazu iz galerije 

zagledam si cipele, 

rovim džepove
 

da vidim ko sam…

Izvor: Al Jazeera


Reklama