U svijetu više od šest miliona oporavljenih od COVID-19

Rizik od 'drugog vala' infekcije koji bi izazvao ponovno uvođenje karantina, je na umjerenom do visokom nivou, prema Evropskoj agenciji za infektivne bolesti (EPA)

U svijetu se od zaraze novim tipom korona virusa oporavilo više od šest miliona ljudi, pokazuju podaci koje je objavio američki Univerzitet Johns Hopkins, javlja Anadolija.

Podaci pokazuju kako je virusom zaraženo više od 11,1 miliona ljudi, dok je od posljedica zaraze umrlo najmanje 526.000.

Virus koji je izbio u Wuhanu, u Kini krajem 2019., ubrzo se proširio na više od 188 zemalja i regiona. Među najpogođenijim zemljama su SAD, Brazil, Rusija i Indija. 

Zaraženo više od 11 miliona ljudi

Korona virusom zaraženo je više od 11 miliona ljudi širom svijeta, a još više njih je u karantinu, mnogi zdravstveni sistemi su pod velikim pritiskom, a zemlje koje su ublažile ili ukinule prvobitne restrikcije suočavaju se sa drugim pikom prvog talasa ili drugim valom korona virusa nakon skoka broja oboljelih.

U Indiji je evidentiran do sada najveći dnevni porast novozaraženih korona virusom – više od 22.000 pozitivnih, uz 442 smrtna slučaja, izvijestio je Reuters, a prenosi Tanjug.

Najviše novooboljelih je evidentirano u finansijskom središtu Indije, gradu Mumbaiju, ukupno 6.364 slučaja, a Indija je sa 640.000 potvrđenih slučajeva na visokom trećem mjestu u svijetu, poslije SAD-a i Brazila.

Epidemiolozi upozoravaju da se kulminacija epidemije može očekivati tek za nekoliko sedmica, ili čak mjeseci, što upućuje na zaključak da će se već preopterećeni zdravstveni sistem naći pod još većim pritiskom, navodi agencija.

U Evropi, Velika Britanija, Italija, Španija i Francuska koje su imale veliki broj zaraženih i preminulih u prvom valu, čini se da su prošle vrhunac epidemije, prenosi Tanjug.

Međutim, rizik od “drugog vala” infekcije koji bi izazvao ponovno uvođenje karantina, je na umjerenom do visokom nivou, prema Evropskoj agenciji za infektivne bolesti.

Kako mnoge zemlje ublažavaju restrikcije javlja se bojazan da bi Evropa mogla doživjeti drugi pik infekcije.

Broj novih slučajeva u Portugalu polako raste ponovo nakon što je zemlja uspješno smanjila broj zaraženih u aprilu i maju.

U Austriji je, u posljednja 24 sata, ponovo registriran trocifreni broj novozaraženih korona virusom, 109, a u toj zemlji je trenutno 787 aktivno oboljelih.

U Rusiji je registrirano još 6.718 slučajeva korona virusa, čime je ukupan broj zaraženih dostigao 667.883.

Rusija razmatra otvaranje granica prema nekim zemljama, koje su zbog pandemije korona virusa zatvorene, ali još nema konkretnih odluka o tom pitanju.

Broj potvrđenih slučajeva korona virusa u Njemačkoj porastao je za 446, na 195.674, saopšćo je Institut za zarazne bolesti Robert Koch.

Njemačka kancelarka Angela Merkel počela je u javnosti da nosi zaštitnu masku, nakon što je bila na meti kritika što je ne nosi, uprkos vladinim preporukama za suzbijanje korona virusa.

Broj novih slučajeva korona virusa u Tokiju je premašio stotinu drugi dan zaredom, što izaziva zabrinutost tamošnjih zdravstvenih vlasti.

Kako javljaju lokalni mediji, broj novih slučajeva iznosi 124, što je najviši dnevni porast otkako je krajem maja ukinuto vanredno stanje koje je zbog pandemije korona virusa uvedeno u čitavoj zemlji.

Strah od novog vala porastao je i u Iranu gdje je ponovo u porastu broj preminulih. Od popuštanja restrikcija krajem maja u Izraelu je ponovo primetan porast novih slučajeva.

U Meksiku je tokom posljednja 24 sata zabilježeno 6.741 novooboljelih, što predstavlja rekordan broj novih slučajeva u jednom danu u toj zemlji.

Prema podacima ministarstva zdravlja, ukupno je oboljelo skoro 240.000 ljudi.

U Omanu je registriran još 1.361 nov slučaj korona virusa, a ministar zdravlja te zemlje upozorava da dolazi do “zastrašujućeg” porasta broja oboljelih i da je zdravstveni sistem pod velikim pritiskom.

Broj oboljelih od korona virusa u Brazilu nastavlja da raste, a u posljednjih 24 sata registrirano je 48.105 novih slučajeva korona virusa čime se ukupan broj zaraženih popeo na 1.496.858 ljudi.

Sjedinjene Američke Države bilježe rekordan broj novi slučajeva prethodnih dana, a glavni infektolog Antony Fauci kaže da situacija trenutno “nije pod kontrolom”.

Do sada je registrirano više od 2,7 miliona slučajeva i skoro 130.000 umrlih.

Univerzitet u Washingtonu predviđa da bi broj žrtava do oktobra mogao da bude i 175.000, ali mogao bi i da se smanji na 150.000 ako 95 posto Amerikanaca nose maske.

Gotovo polovina svih novih slučajeva dolazi iz Arizone, Kalifornije, Floride i Teksasa, a u 40 od 50 saveznih država zabilježen je porast inficiranih.

Te zemlje su obustavile ili revidirale planove o ponovnom otvaranju, a u mnogima je nošenje zaštitnih maski obavezno.

Porast broja oboljelih primetan je i u zemljama regije nakon ublažavanja restrikcija i otvaranja granica.

U Srbiji je je zaraženo još 309 osoba, a preminulo 11 ljudi.

Zbog povećanog broja zaraženih virusom korona, vanredna situacija proglašena je u Novom Pazaru, Tutinu, Kragujevcu, Vranju i Ivanjici, a i u Beogradu, Šapcu i Čačku.

U posljednja 24 sata u Crnoj Gori je evidentirano 47 novozaraženih korona virusom među 475 analiziranih uzorka.

U Hrvatskoj je registrirano 96 novoozaraženih, pa je broj aktivnih slučajeva 728, saopćio je Nacionalni štab civilne zaštite.

U posljednja 24 sata u Sjevernoj Makedoniji je potvrđeno 165 novih slučajeva korona virusa, a preminulo je još sedam osoba, saopštio je ministar zdravlja Venko Filipče.

U Sloveniji, koja je prva proglasila kraj epidemije, ponovo je u porastu broj novozaraženih, a većina slučajeva je importovana. Nošenje maski u zatvorenom prostoru u Sloveniji je obavezno.

Izvor: Agencije