U Srebrenici u školi ukinut bosanski jezik

Ministarstvo prosvjete RS-a ne dozvoljava izučavanje nacionalne grupe predmeta i bosanskog jezika (Reuters)

Od četvrtka 17. septembra i u Prvoj osnovnoj školi u Srebrenici ukinut je bosanski jezik i uveden “jezik bošnjačkog naroda”.

U ovoj školi, sve do jučer, bošnjačka djeca redovno su imala nacionalnu grupu predmeta u nastavi, prenosi novinska agencija Patria.

Informaciju je za Patriju potvrdio i načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković, koji je kazao da danas zasjeda Školski odbor, te da ovo neće proći baš tako lako. 

“Ovo je žestok pritisak na povratnike, završnica. Pored niza drugih strogih represija protiv povratnika koje se provode od početka povrataka pa sve do danas – Izborni zakon, zakoni o popisu, katastru, prebivalištu – na red su došla naša djeca i naš jezik.”

“Sve se ovo događa zato što međunarodna zajednica uglavnom mirno posmatra, mudro šuti, baš kao i bošnjački političari u državi koji se oglase saopćenjem i misle da su time završili svoj posao.” 

‘Pred zidom’

“Sada smo došli do zida. Posljednjim pritiskom žele nas uistinu zauvijek otjerati iz naših domova i sa ovih prostora. Nameću našoj djeci jezik koji oni žele, politika se prelama preko naše djece”, kaže Duraković. 

Načelnik Općine Srebrenica je ocijenio da se riječ o neviđenoj diskriminaciji, te da je pravo na jezik pravo koje je zagarantirano Dejtonskim sporazumom i Ustavom BiH.

“Pozivamo sve one koji su još uvijek zaduženi za provođenje mira u BiH da sankcionišu kršitelje Dejtona”, naglašava srebrenički načelnik.

U 10 općina u bh. entitetu Republika Srpska roditelji odbijaju da njihova djeca idu u školu jer entitetsko Ministarstvo prosvjete ne dozvoljava izučavanje nacionalne grupe predmeta i bosanskog jezika. Sada je na red došla i Srebrenica.

Izvor: Agencije