U Hrvatskoj 2.242, u BiH 1.251 novozaraženi, 26 osoba je preminulo

Sve zemlje na Balkanu bilježe naglo širenje korona virusa (EPA)

Hrvatska i Bosna i Hercegovina u subotu su registrovale približno 3.500 novozaraženih od korona virusa, dok je 26 osoba preminulo. Broj novozaraženih u dvije zemlje njaveći je dosad, od početka pandemije, i predstavlja porast novozaraženih u odnosu na prethodni dan.

U Hrvatskoj su u posljednja 24 sata zabilježena 2.242 nova slučaja zaraze korona virusom, a umrlo je 16 osoba, izvijestio je u subotu Nacionalni stožer civilne zaštite.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” Zvonimir Šostar rekao je u subotu da samo u Zagrebu ima 798 novooboljelih osoba zaraženih korona virusom u zadnja 24 sata. 

Šostar je rekao da je 681 novozaražena osoba sa trajnim prebivalištem u Gradu Zagrebu, a ukupno ih je 798 zaraženih.

“To su stanovnici koji imaju boravište u Gradu Zagrebu, a prebivalište imaju drugdje”, rekao je Šostar novinarima na otvaranju nove lokacije za testiranje na koronavirus na istočnom parkiralištu  Zagrebačkog Velesajma. 

‘Ovo nije šala i igra‘

Upozorio je i kako broj novozaraženih u Gradu Zagrebu i dalje rastu najavivši i da će ići sa promotivnim letcima za poštivanje mjera koje je donio Nacionalni stožer civilne zaštite na sve stolove ugostiteljskih objekata.

“Radimo sve na edukaciji što je moguće da ljude osvjestimo, pogotovo mlađe sugrađane, da ovo nije šala i igra”, poručio je, prenijela je Hina.  

U Bosni i Hercegovini u subotu je dosegnut novi rekordni dnevni broj zaraženih korona virusom jer je u protekla 24 sata potvrđen 1.251 novi slučaj. 

Od petka su provedena testiranja nešto manje od 2700 uzoraka a zaraza je potvrđena kod 669 osoba iz Federacije BiH te kod 582 iz Republike Srpske.

U Sarajevu su potvrđena 233 nova slučaja zaraze a u Banjoj Luci ih je bilo 82.

Prijavljeno je deset smrtnih slučajeva u kojima su umrle osobe bile zaražene korona virusom. 

Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) upozorili su kako su kapaciteti Klinike za plućne bolesti namijenjene pacijenatima s težim oblicima COVID-a 19 gotovo u cjelosti popunjeni te su zatražili od lokalnih vlasti da hitno osigura novi objekt za smještaj oboljelih.

Od izbijanja epidemije u martu u BiH je zaraženo nešto manje od 40 hiljada osoba, oko 27 hiljada vode se kao oporavljene dok je preminulo 1.075 zaraženih.

U Srbiji 757 zaraženih, još tri žrtve korone

Zdravstvene vlasti u Srbiji u subotu su prijavile tri smrtna slučaja oboljelih od COVID-a 19 te još 757 novozaraženih toko  posljednja 24 sata, što je novi rekord po broju inficiranih na dnevnoj razini nakon što su od petka u 15 sati testirana 6.882 uzorka.

Na bolničko liječenje u posljednja 24 sata primljeno je još 135 pacijenata, a ukupno ih je 616, od kojih su 23 na respiratorima.

Od početka epidemije 6. marta testirano je 1.278.277 uzoraka, evidentirane su ukupno 38.872 oboljele osobe, a službeno je registrirano 789 smrtnih slučajeva.

Više od polovice novozaraženih od početka sedmice je u Beogradu, a 85 posto oboljelih je u dobi do 60 godina.

Stopa smrtnosti u odnosu na ukupan broj zaraženih u Srbiji je 2,03 posto, prema izvještajima zdravstvenih vlasti te zemlje. 

Gotovo 2.000 slučajeva u Sloveniji

U Sloveniji je u posljednja 24 sata potvrđeno 1.963 novih slučajeva zaraze korona virusom, 300 više nego dan ranije, a od COVID-a 19 umrlo je 18 ljudi, potvrdilo je u subotu slovensko ministarstvo zdravstva.

Riječ je o novom crnom rekordu po broju novooboljelih i broju smrtnih slučajeva do sada.

S novopotvrđenim zarazama njihov je ukupni broj od početka epidemije porastao na 21.276, od kojih je trenutno aktivno 13.023 slučajeva.

U bolnicama se liječi 449 pacijenata, a među njima je 63 teže oboljelih na odjelima intenzivne njege.

Ukupno su do sada umrla 234 pacijenta, a broj zaraženih na 100.000 stanovnika u zadnjih 14 dana iznosi 449, po čemu je Slovenija među najugroženijima u Evropskoj uniji.

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da je na testu pozitivan na koronavirus bio i ministar vanjskih poslova Anže Logar.

U Sloveniji je od danas na snazi lockdown po odluci koju je prije dva dana donijela vlada premijera Janeza Janše, a trajat će najmanje sedam dana, nakon čega će se restrikcije ponovo razmotriti i revidirati, ovisno o situaciji.

Od danas u ponoć su tako zatvorene trgovine, osim onih koji nude hranu i osnovne potrepštine, zabranjen je i rad ugostiteljskih objekata, frizerskih i kozmetičkih salona, welness centara, bazena, kinematografa, kulturnih ustanova, fitnesa, autopraonica itd.

I dalje je na snazi zabrana napuštanja regije stalnog boravišta, nastava u školama i fakultetima odvija se na daljinu, obustavljena je i trećina saobraćaja, a od ponedjeljka neće raditi niti dječji vrtići.

U Crnoj Gori preminulo osam osoba, još 193 zaraženih

U posljednjih 24 sata u Crnoj Gori analizirana su 743 uzorka, na korona virus pozitivne su 193 osobe, dok je preminulo osam oboljelih, saopštio je Institutu za javno zdravlje Crne Gore, prenio je Tanjug.

Uzimajući u obzir sve novootkrivene slučajeve, kao i broj oporavljenih u protekla 24 sata, aktivnih slučajeva u Crnoj Gori je sada 3.765.

Ukupan broj preminulih povezanih sa infekcijom korona virusa od početka juna je 254, a od početka godine 263.

U posljednja 24 sata prijavljen je oporavak kod 223 pacijenta.

Kako je objavio Institut za javno zdravlje, u skladu sa trenutnim opštinskim stopama incidencije [broja novih slučajeva infekcije korona virusa registriranih tokom prethodnih 14 dana u odnosu na broj stanovnika opštine] bit će ublažene mjere u Kotoru, Rožajama, Pljevljima i Nikšiću.

U Nikšiću i Pljevljima će, prema novom ublažavanju mjera donijetih u cilju sprječavanja širenja korona virusa, od ponedjeljka biti otvorene škole, a u Pljevljima će biti dozvoljen i rad ugostiteljskim objektima.

Nova odluka primjenjivat će se od 26. oktobra.

Izvor: Agencije