Turska atletičarka pozitivna na doping na OI 2012.

Samo mjesec prije početka Igara Mingir je na Evropskom prvenstvu u Helsinkiju osvojila zlatnu medalju (EPA)

Bivša evropska prvakinja na 3.000 metara s preprekama, Turkinja Gulcan Mingir (30), suspendirana je nakon što je bila pozitivna na doping-testu na Olimpijskim igrama 2012. u Londonu.

Naknadnim testiranjem otkriveno je da je Mingir bila pozitivna na zabranjenu supstancu dehidrohlormetiltestosteron ili turinabol, prenosi Hina.

Disciplinska komisija Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) proglasila je 30-godišnju atletičarku krivom i diskvalificirala je s Igara u Londonu, na kojima je zauzela deseto mjesto.

Sada je očekuje daleko veća kazna, dodaje agencija.

Oduzete dvije metalje

Samo mjesec prije početka tih Igara Mingir je na Evropskom prvenstvu u Helsinkiju osvojila zlatnu medalju.

Dosad je 11 turskih sportista proglašeno krivima zbog dopingiranja na OI 2012.

Turska je izgubila i dvije od pet medalja osvojenih u Londonu nakon što je otkriveno da su “zlatna” i “srebrna” na 1.500 metara, Asli Cakir Alptekin i Gamze Bulut, bile dopingirane.

Ponovna analiza uzoraka iz Londona bit će nastavljena do augusta, kada nastupa zastara.