Oglasi

Turska atletičarka pozitivna na doping na OI 2012.

Gulcan Mingir na Olimpijskim igrama prije osam godina osvojila je 10. mjesto, ali je sada diskvalificirana.
Samo mjesec prije početka Igara Mingir je na Evropskom prvenstvu u Helsinkiju osvojila zlatnu medaljuEPA-EFE

Bivša evropska prvakinja na 3.000 metara s preprekama, Turkinja Gulcan Mingir (30), suspendirana je nakon što je bila pozitivna na doping-testu na Olimpijskim igrama 2012. u Londonu.

Naknadnim testiranjem otkriveno je da je Mingir bila pozitivna na zabranjenu supstancu dehidrohlormetiltestosteron ili turinabol, prenosi Hina.

Disciplinska komisija Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) proglasila je 30-godišnju atletičarku krivom i diskvalificirala je s Igara u Londonu, na kojima je zauzela deseto mjesto.

Sada je očekuje daleko veća kazna, dodaje agencija.

Oduzete dvije metalje

Samo mjesec prije početka tih Igara Mingir je na Evropskom prvenstvu u Helsinkiju osvojila zlatnu medalju.

Dosad je 11 turskih sportista proglašeno krivima zbog dopingiranja na OI 2012.

Turska je izgubila i dvije od pet medalja osvojenih u Londonu nakon što je otkriveno da su "zlatna" i "srebrna" na 1.500 metara, Asli Cakir Alptekin i Gamze Bulut, bile dopingirane.

Ponovna analiza uzoraka iz Londona bit će nastavljena do augusta, kada nastupa zastara.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.