Thaci: Razgraničenje podržavaju SAD i EU

Bilo bi važno da se bitka sa Srbijom odvija za stolom, a ne u televizijskim studijima, poručuje Thaci (EPA)

Kosovski predsednik Hashim Thaci izjavio je da je postizanje sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine koji bi podrazumevao razgraničenje, međusobno priznanje i članstvo Prištine u međunarodnim organizacijama , ima punu podršku Sjedinjenih Američkih Država i Brisela.

On je to rekao na konferenciji za štampu po povratku iz Njujorka, gde je boravio tokom zasedanja Generale skupštine UN i dodao da je “imao blagoslov da, poštujući ustav i zakone, zastupa spoljnu politiku Kosova”.

Thaci je precizirao da Vašington i Brisel u potpunosti podržavaju donošenje, “mirovnog sporazuma sa Srbijom”, da “taj sporazum treba da čuva i promoviše multietničnost na Kosovu i dovede Kosovo bliže NATO i EU ” i istakao da je “status kvo” neprihvatljiv.

Rješenje Preševske doline kroz demarkaciju granice

“Neće biti razmena ili podela teritorija, kao ni Zajednice srpskih opština koja bi imala elemente konstitutivnosti”, kazao je Thaci ponovio da “mirovni sporazum sa Srbijom” garantuje međusobno priznavanje, ragraničenje i članstvo Prištine u međunarodnim organizacijama.

Tokom boravka u Njujorku, tvrdi, imao je susrete sa stranim zvaničnicima kojima je predočio ideju predstavnika triju opština juga centralne Srbije o priključenju Kosovu, što, prema njegovim rečima, ne bi značilo razmenu teritorija, već bi to pitanje bilo rešeno kroz demarkaciju granice sa Srbijom.

“Bilo bi važno da se bitka sa Srbijom odvija za stolom, a ne u televizijskim studijima. Pozivam sve da budu uključeni i da slobodno predstave svoje ideje. Vreme je da budemo jedinstveni kada je reč o pitanju normalizacije odnosa sa Srbijom”, rekao je Thaci, a preneli su prištinski mediji.

Predsednik Kosova pozvao je ponovo predstavnike dela vlasti i pre svega opoziciju da se priključe dijalogu sa Beogradom za koji, kako je rekao, on ima mandat po ustavu i neće ga se odreći.

Bez jedinstva nema vizne liberalizacije do 2020.

On je dodao i da transformacija KBS u oružane snage ulazi u završnu fazu, te da i taj postupak ima punu podršku SAD i NATO, posebno nakon usvajanja tri zakona koje je vlada prosledila parlamentu.

Thaci tvrdi da je od zvaničnika EU dobio “vrlo jasne signale” da je Kosovu neophodno političko jedinstvo za rešavanje nekih ključnih pitanja, poput liberalizacije viznog režima.               

Upozorio je da je za dobijanje vizne liberalizacije neophodan jedinstveni stav vlast i opozicije da je, kako je rekao, “Kosovo ispunilo kriterijume i da taj proces neće biti ugrožen”.

Ako to neophodno jedinstvo izostane, Priština bi mogla da čeka na liberalizaciju viza i do 2020. godine.

Tročlana prištinska delegacija, Hashim Tthaci, Ramush Haradinaj i Behgjet Pacolli, boravili su u Njujorku tokom održavanja Generalne skupštine UN a, kako je objašnjeno iz Generalnog sekretarijata UN, prištinska delegacija je u sedištu UN boravila privatno, odnosno nije dobila poziv za učešće u radu Generalne skupštine, a Kosovo nema ni status stalnog posmatrača.

Izvor: Agencije