Tabuti srebreničkih žrtava stigli u Potočare

Kamion u kojem se nalazio 71 tabut s posmrtnim ostacima žrtava genocida u Srebrenici, nakon prolaska kroz Sarajevo i odavanja počasti žrtvama, stigao je u Potočare gdje će 11. srpnja biti klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop.

Majke, braća, sestre, očevi, ali i mnogobrojna rodbina i prijatelji stigli su ispred bivše tvornice akumulatora u kompleksu Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari kako bi se oprostili od ubijenih članova obitelji za čijim ostacima su tragali više od dva desetljeća.

Oni su u tišini, kao i prethodnih godina, formirali dva reda od kamiona s posmrtnim ostacima srebreničkih žrtava do ulaza u prostor nekadašnje tvornice kako bi na rukama prenijeli tabute.

Odavanje počasti u Sarajevu

Prethodno je kamion s tabutima 71 žrtve, koje će u utorak biti ukopane u Memorijalnom centru u Potočarima, prošla kroz Sarajevo na svom posljednjem putu.

Građani Sarajeva, kao i svih prethodnih godina, odali su počast žrtvama srebreničkog genocida ispred zgrade Predsjedništva BiH, ali i cijelim putem kojim je prolazio kamion s tabutima.

Ispred Predsjedništva BiH žrtvama su se poklonili i politički predstavnici BiH, među kojima i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, kao i predstavnici međunarodne zajednice.

Izetbegović je prije dolaska kolone s tabutima izjavio kako pomirenje u BiH nema alternativu i da strana koja je bila žrtva genocida “mora naći snagu da pruži ruku prema onima koji nisu zlikovci na strani koja je počinila zločine i genocid”.

“Zaista je jako teško na takav način odnositi se, svakom od nas, dok imamo namerno provociranje, negiranje, namjerno zaustavljanje pozitivnih procesa pomirenja. Imamo uporno negiranje genocida, imamo planove da se postave spomenici onima iz međunarodne zajednice koji su bili na strani negiranja genocida, imamo odlikovanja presuđenim ratnim zločincima i tako dalje. Sve to treba prevazići i za sve to treba imati snage i nastaviti u jednom pozitinom smjeru, jer drugog puta za ovu kompleksnu zemlju nema”, poručio je Izetbegović.

Srebreničkim žrtvama počast je odala i američka veleposlanica u Bosni i Hercegovini Maureen Cormack.

“Trebamo se sjećati strašnog genocida koji se dogodio u Srebrenici i sjećamo ga se svake godine. Kao majka, suosjećam se s majkama Srebrenice i svim članovima obitelji i prijateljima žrtava. Željela sam biti ovdje kako bih podijelila tugu s njima”, izjavila je Cormack.

Najmlađa žrtva imala 15 godina

Tabuti s posmrtnim ostacima žrtava srebreničkog genocida prije nekoliko dana su dopremljeni na Gradska groblja Visoko, odakle su prema Potočarima ispraćeni jutros.

Građani Visokog su u velikom broju došli na ispraćaj i odali počast žrtvama, te pokazali suosjećanje i poštovanje za žrtve genocida koje svoj smiraj pronalaze 22 godine nakon što su njihovi životi nemilosrdno ugašeni.

Među žrtvama se nalazi i nekoliko maloljetnika, a najmlađa žrtva koja će biti ukopana je 15-godišnji Damir Suljić, čiji posmrtni ostaci su pronađeni u bratunačkoj masovnoj grobnici Blječeva.

Najstarija žrtva je Alija Salihović, rođen 1923. godine. Njegovi posmrtni ostaci su pronađeni u masovnim grobnicama Zeleni Jadar i Pusmulići.

Izvor: Al Jazeera i agencije