Sušića ne brine poraz od Argentine

'Gaučosi' u američkom St. Louisu pobijedili reprezentaciju BiH sa 2:0, a oba gola postigao je Sergio Aguero.

Nogometna reprezentacija Argentine savladala je selekciju Bosne i Hercegovine sa 2:0 u prijateljskoj utakmici odigranoj u američkom gradu St. Louis u noći sa ponedjeljka na utorak (po srednjoevropskom vremenu).

Minuta šutnje u znak sjećanja na poginule Ljute Krajišnike

Utakmica je počela minutom šutnje u znak sjećanja na Hasiba Mahmića, Vildana Pehlića i Almira Kasumovića, tragično poginule u saobraćajnoj nesreći prilikom povratka sa utakmice iz Litvanije, gdje su bodrili reprezentaciju BiH do plasmana na SP u Brazilu.

Pripadnici navijačke grupe Ljuti Krajišnici živote su izgubili 16. oktobra ove godine u blizini Lomže, grada udaljenog 150 kilometara od glavnog grada Poljske, Varšave.

U prvih 45 minuta obje selekcije su imale po nekoliko izglednih prilika za postizanje golova, ali su golmani Asmir Begović i Sergio Romero bili na visini zadatka.

Ipak, Argentinci su poveli u 40. minuti, kada su izveli jednu brzu akciju. Begović je intervenirao ispred Rodriga Palacija, da bi potom lopta došla do Sergija Aguera. koji ju je proslijedio u mrežu „Zmajeva“.

Aguero je bio strijelac i drugog gola za Argentinu. U 66. minuti, jednom dugom loptom sa polovine terena, Agueru je na 15-tak metara „pronašao“ Maxi Rodriguez, da bi napadač Manchester Cityja „iz prve“ šutirao i matirao bh. golmana.

Velika razlika

Lokalni mediji iz St. Louisa navode kako je na stadionu bilo blizu 37.000 navijača, od kojih 30.000 navijača reprezentacije BiH.

„Lud je osjećaj, obradovali smo ove ljude koji su daleko od svoje domovine i koja im nedostaje. Veoma su sretni i uzbuđeni zbog plasmana na Svjetsko prvenstvo. Šteta je što nismo pobijedili, ali mislim da su se navijači dobro zabavili“, izjavio je Vedad Ibišević, „Zmaj“ koji je na Univerzitetu St. Louis nogomet počeo igrati profesionalno.

Selektor bh. tima Safet Sušić nije razočaran ishodom duela sa Argentincima.

„Vidi se kako je veoma velika razlika između nas i njih. Ja nisam razočaran, moji igrači su igrali dobro koliko su mogli“, naveo je Pape, a slično misli i napadač njegovog tima Edin Džeko:

„Iz ove utakmice želimo ponijeti dobra iskustva i napredovati, želimo biti uz najbolje na svijetu i za to treba vremena“, istakao je Aguerov klupski kolega iz Cityja.

Dvostruki strijelac bio je blizu isključenja u 59. minuti, kada je, nakon duela sa Emirom Spahićem, udario kapitena BiH sa zemlje, ali mu sudija Edvin Jurišević nije pokazao crveni karton zbog nesporskog poteza.

Debi Kolašinca

Debi u dresu nacionalnog tima Bosne i Hercegovine na Busch stadionu u St. Louisu zabilježio je igrač njemačkog Schalkea Sead Kolašinac, koji je odigrao cijelu utakmicu.

Obje reprezentacije izborile su plasman na Svjetsko nogometno prvenstvo naredne godine u Brazilu, a do sada su se samo jednom susrele.

Riječ je o prijateljskoj utakmici odigranoj 14. maja 1998. godine u Cordobi, a južnoamerička selekcija je tada slavila sa uvjerljivih 5:0. Trostruki strijelac bio je Gabriel Batistuta, dok su po jedan pogodak upisali Javier Zanetti i Ariel Ortega.

Argentina je 14. avgusta u New Jerseyju odigrala prijateljski duel sa Ekvadorom (0:0).

Nakon meča sa BiH, selektor „Gaučosa“ Alejandro Sabella komentirao je izostanak najboljeg igrača svijeta.

„Ova nam je pobjeda veoma bitna, jer smo došli do nje bez (povrijeđenog Lionela) Messija. Naravno, draže bi nam bilo da je i on bio tu. On je jedan od najboljih igrača na svijetu i nastupa za jedan od najboljih timova svijeta“, kazao je i dodao:

„Rezultat nije previše bitan, već način na koji su igrači nastupili, jer pokušavamo naći pravi sistem. Što više imate opcija - to bolje.“

Teme:

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.