Sud odbio izručenje Hernadija Hrvatskoj

Hernadi: Na odluku mađarskog suda nije moguća žalba (EPA)

Sud u Budimpešti odbio je u ponedjeljak hrvatski zahtjev za hapšenjem predsjednika uprave mađarske naftne kompanije MOL Zsolta Hernadija.

U kratkom obrazloženju sud je pojasnio da je zahtjev izdan u slučaju što ga je mađarsko državno odvjetništvo ranije istraživalo i odlučilo zaključiti postupak budući u njemu nije pronašlo elemente kaznenog djela.

To znači da se hrvatski zahtjev ne može provesti, saopćio je mađarski sud.

Nadležni sudac dodao je da je ta odluka važeća samo unutar mađarskih granica i ne tiče se nadležnosti drugih zemalja.

Na tu odluku mađarskog suda nije moguća žalba.

Hrvatska je prošle sedmice izdala međunarodnu tjeralicu i evropski nalog za hapšenjem za Hernadijem, uz obrazloženje da je šef MOL-a osumnjičen za davanje mita bivšem predsjedniku hrvatske vlade Ivi Sanaderu za upravljačka prava u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ina.

Ostaje na čelu MOL-a

Nemogućnost Hernadija da putuje u inozemstvo zbog hrvatske tjeralice nezgodna je za njega i donekle za tvrtku, ali neće narušiti njegovu sposobnost da vodi MOL, objavio je u ponedjeljak MOL-ov ured za informiranje.

“Općinski sud u Budimpešti danas je odgovorio na zahtjev hrvatskog državnog odvjetništva za izručenje predsjednika uprave i glavnog izvršnog direktora MOL Grupe Zsolta Hernadija na temelju europskog uhidbenog naloga. Sud je u svojoj pravomoćnoj i neopozivoj odluci odbio ispuniti zahtjev, jer je u kaznenom slučaju na kojem se zahtjev temelji – mito u međunarodnim odnosima – istraga u Mađarskoj već provedena sa zaključkom da Zsolt Hernadi nije počinio zločin za koji ga tereti hrvatski tužitelj”, saopćio je MOL.

“Ova je odluka pravno obvezujuća”, odgovorio je MOL na pitanje iz Hine.

Problem zbog nemogućnosti putovanja direktora MOL-a postoji, priznaju u kompaniji, ali Hernadi će i dalje upravljati tvrtkom.
“MOL-ova upravljačka struktura može se nositi sa svim pitanjima u ovoj izazovnoj situaciji”, kaže Gyoengyi Janky iz MOL-ove službe za odnose s medijima.

“Za gospodina Hernadija osobno bit će nezgodno što neće moći putovati u inozemstvo dok se ovaj pravni slučaj ne riješi u našu korist”, dodaje glasnogovornica MOL-a, “i možda će poremetiti neke protokolarne obveze, ali neće ugroziti njegovu sposobnost da upravlja grupom kao predsjednik uprave i glavni izvršni direktor.”

Miljenić bez komentara

Hrvatski ministar pravosuđa Orsat Miljenić odbio je u ponedjeljak komentirati odluku mađarskog suda o odbacivanju hrvatskog zahtjeva za hapšenjem Hernadija.

“Ne, neću komentirati, već sam danas rekao da su sva postupanja u nadležnosti pravosudnih tijela i bit će onako kako odluči nadležni sud”, rekao je on u Luxembourgu, gdje je sudjelovao na sastanku ministara pravosuđa zemalja članica Europske unije.

Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović rekao je u ponedjeljak kako je uvjeren da će hrvatska Vlada kroz pregovore naći najbolji put za rješavanje slučaja Ina-MOL.

Ocijenio je da je deplasirano govoriti hoće li Hrvatska, nakon najave mađarske naftne kompanije da postoji mogućnost prodaje Ininih dionica, kupiti te dionice.

“To ovisi o konkretnom aranžmanu, a ovako apstraktno, ili a priori, govoriti o tome treba li vratiti paket ili ne, prilično je deplasirano”, rekao je Josipović za Hrvatskie radio.

On je naglasio da najprije treba vidjeti je li moguće “s partnerima iz Mađarske popraviti ili promijeniti postojeći aranžman na obostrano zadovoljstvo”.

Također, dodao je, treba vidjeti ima li Hrvatska novca za kupnju dionica, odnosno koji je hrvatski interes.

“U svakom slučaju, nama je interes da Ina bude jaka kompanija. Ona je naš nacionalni brend, bez obzira na udjel u vlasništvu, i uvjeren sam da će Vlada kroz pregovore naći najbolji put”, istaknuo je.

Odbacio mogućnost nacionalizacije

Komentirajući različita mišljenja koja su se nakon spora s MOL-om u javnosti pojavila vezano uz budućnost Ine, Josipović je odbacio mogućnost nacionalizacije te kompanije.

MOL je vlasnik 49,1 posto dionica Ine, a hrvatska država 44,84 posto dionica.

Josipović smatra da ta “vruća tema” nije poremetila odnose Hrvatske i Mađarske, podsjetivši na izjave hrvatskog i mađarskog premijera, Zorana Milanovića i Viktora Orbana, o važnosti međusobno dobrih odnosa.

“Mislim da se to neće poremetiti, da ćemo imati snage i načina pronaći najbolji aranžman”, rekao je Josipović.

Izvor: Agencije