Španska Primera najjača liga svijeta

Snagu Primere dokazuje činjenica da je Real Madrid u finalu Lige prvaka savladao gradskog rivala Atletica, te da je Sevilla osvojila Ligu Evrope (EPA)

Prema izboru Međunarodne federacije za nogometnu historiju i statistiku (IFFHS), prva liga Španije, odnosno Primera, proglašena je najjačom nogometnom ligom na svijetu u 2014.

Lista najkvalitetnijih nogometnih liga na svijetu, koju je objavio IFFHS, obuhvatila je period od 1. januara do 31. decembra prošle godine, uzevši u obzir uspjehe klubova na zvaničnim utakmicama u nacionalnim ligama i kupovima, kao i na međunarodnim turnirima, prenosi Anadolija.

S obzirom na to da su njeni klubovi Real Madrid i Atletico Madrid finalisti UEFA-ine Lige prvaka te Sevilla šampion Liga Evrope, španska Primera je peti put zaredom najjača liga svijeta.

Prati je italijanska Serie A, koja je prošle godine bila četvrta, sa 998 bodova, a na trećem mjestu je engleska Premier liga sa 958 bodova.

Kada su u pitanju zemlje sa prostora Zapadnog Balkana, prvo je prvenstvo Hrvatske, koje je zauzelo 24. mjesto, a slijede nacionalna prvenstva Slovenije (41), Srbije (44), Makedonije (70), Bosne i Hercegovine (98) te Crne Gore (103).