SP: Hrvatska protiv Engleske za finale

Golove za Hrvatsku, u 120 minuta susreta, dali su Kramarić i Vida (EPA)

Nogometna reprezentacija Hrvatske uspjela se, nakon 20 godina, plasirati u polufinale Svjetskog prvenstva, nakon što je u subotu u Sočiju navečer pobijedila Rusiju.

Hrvatska je bila bolja nakon izvođenja jedanaesteraca, jer je nakon 120 minuta bilo neriješeno – 2:2.

Poveli su Rusi golom Denisa Čeriševa u 30. minuti, no nakon devet minuta Andrej Kramarić je izjednačio rezultat.

Do isteka regularnog dijela susreta ostalo je 1:1.

Hrvatska je golom Domagoja Vide povela u 100. minutu.

No, u drugom nastavku – pet minuta prije kraja produžetaka – Rusija je izjednačila golom Marija Fernandesa što je bio konačni rezultat. Nakon toga pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Golove iz penala za Hrvatsku dali su Brozović, Modrić, Vida i Rakitić, a Igor Akinfejev obranio je Kovačiću.

Precizni sa 11 metara za Rusiju bili su Džagoev, Ignaševič i Kuzjajev, dok je Danijel Subašić obranio udarac Smolovu.

Fernandes je promašio vrata.

Hrvatska je time, u svom petom nastupu na svjetskim nogometnim prvenstvima, po drugi puta u povijesti izborila mjesto u polufinalu.

Dalić: Uvijek me prati težak put

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić izjavio je, nakon pobjede, kako njega “uvijek prati težak put”.

“Moramo biti svi ponosni, i mi ovdje i ljudi u Hrvatskoj jer ovo je strašna stvar. Znali smo na kakav način Rusi igraju, agresivno, borbeno, kompaktno u bloku i nisu nam dali da igramo u prvom poluvremenu. U drugom poluvremenu smo puno bolje igrali i na kraju smo zasluženo pobijedili. Bila je ovo jako čvrsta utakmica protiv 50.000 ljudi na tribinama. Sada nas očekuju još dvije utakmice. Već mjesec dana se vučemo po toj Rusiji i bila bi šteta da ne vidimo Moskvu”, rekao je Dalić.

U meču za finale Hrvatska će igrati protiv Engleske, koja je ranije u subotu, u četvrfinalnom ogledu, koji je odigran u Samari, pobijedila Švedsku rezultatom 2:0.

Golove su postigli Harry Maguire u 30. i Dele Alli, u 59. minuti.

U prvom polufinalu, koje je na programu u utorak i kojem je domaćin Sankt Peterburg, igraju Francuska i Belgija.

Dan kasnije, u Moskvi, igra se drugo polufinale, a u njemu će prolaz u finale tražiti Engleska i Hrvatska.