Rusija i Kina traže sjednicu Vijeća sigurnosti zbog američkih raketa

Pentagon je u ponedjeljak saopćio da je testirao konvencionalnu krstareću raketu koja je pogodila cilj preletjevši više od 500 km (Ministarstvo odbrane SAD-a)

Rusija i Kina zatražile su sjednicu Vijeća sigurnosti u četvrtak zbog “izjava američkih dužnosnika” o planovima za razvoj i razmještanje raketa srednjega dometa”, potvrdila je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Rusije Marija Zaharova.

“Postoje indicije da će se Vijeće sigurnosti danas sastati povodom planova SAD-a o razvijanju i razmještanju raketa srednjeg dometa, na zahtjev Rusije i Kine”, rekla je Zaharova a prenosi Tas s.

Zahtjev je upućen poslije objavljivanja američkih planova o razmještanju raketa srednjeg dometa u Aziji, u pacifičkom regionu, rekla je ona i dodala da je to samo prvi korak, jer SAD može u budućnosti takvo oružje da raspodijeli i u drugim dijelovima svijeta kao što je Evropa. 

Zaharova je naglasila da akcije Washingtona predstavljaju prijetnju po globalnu stabilnost. 

Pentagon je u ponedjeljak saopćio da je testirao konvencionalnu krstareću raketu koja je pogodila cilj preletjevši više od 500 km, što je prvo takvo testiranje otkako su se Sjedinjene Američke Države povukle iz Sporazuma o zabrani nuklearnoga oružja srednjega dometa (INF) sklopljenoga u vrijeme hladnoga rata, prenosi Hina.

Američki ministar odbrane Mark Esper u intervjuu za Fox News u srijedu je, na pitanje je li cilj toga testiranja poslati poruku Kini, Rusiji ili Sjevernoj Koreji, odgovorio da Sjedinjene Američke Države žele biti sigurne da imaju kapacitete kojima mogu spriječiti kinesko loše ponašanje i, bude li potrebno, upotrijebiti oružje srednjega dometa.

Esper je tokom posjete Australiji rekao da se slaže s razmještanjem raketa srednjega dometa u Aziji u razmjerno kratkom roku.

Na pitanje o nesreći na testiranju rakete u Rusiji ovoga mjeseca, za koje američki dužnosnici vjeruju da je povezano s ruskim programom nadzvučnih krstarećih raketa, Esper je odgovorio da Rusija očito pokušava proširiti svoj strateški nuklearni arsenal, dodavši da bi takvo novo oružje moralo biti uključeno u svaki budući sporazum o smanjenju strateškoga naoružanja.

“Rusija trenutačno možda ima krstareće rakete srednjega dometa s nuklearnim glavama okrenute prema Evropi, a to nije dobro”, rekao je.

Opasan scenarij

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u srijedu da je SAD u položaju da razmjesti novu krstareću raketu u Rumuniji ili u Poljskoj, što je scenarij za koji on smatra de će Moskva na njega morati odgovoriti.

SAD je saopćio da nema planova za razmještanjem novih raketa u Evropi.

Ovosedmično američko testiranje bilo bi zabranjeno po INF-u, koji je zabranjivao rakete dometa između 500 i 5.4700 kilometara, smanjujući sposobnost SAD-a i Rusije da u kratkom roku pokrenu nuklearni napad. Kina nije bila dio INF-a i ima velik arsenal raketa srednjega dometa.

Washington se službeno povukao iz sporazuma s Rusijom postignutog u augustu 1987., zaključivši da Moskva krši sporazum, što je Kremlj opovrgnuo.

Glasnogovornik kineskoga ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang rekao je u četvrtak kako američki test pokazuje da SAD počinje novu utrku u naoružanju i sukobima, što će imati ozbiljan negativni utjecaj na regionalnu i globalnu sigurnost.

Sjevernokorejski glasnogovornik rekao je u četvrtak da su američki testovi i planovi o razmještanju aviona F-35 i ofanzivne vojne opreme oko Korejskoga poluotoka “opasan” potez koji će “pokrenuti novi hladni rat” na tom području.

Na pitanje smatra li prikladnim da Washington i dalje traži pregovore s Pjongjangom, nakon uzastopnih nedavnih testiranja raketa kratkoga dometa, Esper je odgovorio da SAD najviše brinu sjevernokorejske rakete dugoga dometa, čije je testiranje zamrznuto od 2017. godine.

Izvor: Agencije