Polufinale Lige prvaka: Ajax lovi san, Tottenham čudo

Sudeći prema prvoj polufinalnoj utakmici, Ajax je veliki favoriti za plasman u finale Lige prvaka, koje je na rasporedu 1. juna na madridskom stadionu Wanda Metropolitano.

Najbolja priča ovosezonske Lige prvaka, Ajax, u revanšu Amsterdamu u srijedu navečer čeka Tottenham sa zalihom od 1:0 iz Londona.

“Kopljanici” love svoje sedmo finale, no prvo nakon 1996. godine, kada su u završnom susretu izgubili od Juventusa.

Zadnju od svoje četiri krune Ajax je osvojio godinu ranije u finalu protiv Milana.

Samo jedna ekipa preokrenula

Tottenham nikada nije igrao u finalu elitnog natjecanja Starog kontinenta.

Ovo mu je tek drugi nastup u polufinalu, a do sada je jedini put to uspio prije 57 godinam kada je ispao od Benfice.

Holandski stručnjak Martin Jol, koji je vodio oba kluba, smatra kako je Ajax veliki favorit.

Vjerovatni sastavi

Ajax: Onana – Mazraoui, Blind, De Ligt, Tagliafico – Van de Beek, De Jong, Schoene – Ziyech, Tadić, Neres.

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Sanchez, Rose – Sissoko, Wanyama – Alli, Eriksen, Moura – Son.

“U prvom susretu većina najboljih Ajaxovih igrača nije bila na nivou kao u prijašnjim utakmicama, a Ajax je ipak slavio. Šta bi tek bilo da su Tadić, De Jong i Ziyech odigrali kako znaju…”, kaže Jol, prenosi Hina.

Za jednog igrača imao je posebne pohvale.

“Frenkie de Jong će postati jedan od pet najboljih holandskih nogometaša svih vremena.”

Od 17 ekipa koje su u polufinalu LP-a u prvom susretu izgubile kod kuće, samo je jedna u revanšu slavila na gostovanju i prošla dalje – bio je to Ajax 1996. godine.

Holanđani su tada u prvom susretu izgubili od Panathinaikosa 0:1, no u Atini su slavili sa 3:0, a potom u finalu izgubili od Juventusa.

Holandski velikan u sjajnom raspoloženju dočekuje dvoboj na Areni, nakon što je proteklog vikenda u Rotterdamu u finalu Kupa pobijedio Willem II sa 4:0.

Tottenhem jači za Sona

“Postavili smo nekoliko ciljeva na početku sezone. Moji igrači žele sve i drže sve karte u rukama. Vrijeme je da iskoristimo sve prednosti odlične sezone”, kazao je trener Ajaxa Erik ten Hag.

Son Heung-min je u četvrtfinalu 'uništio' Manchester City

Tottenham će u revanšu biti jači za Son Heung-mina, koji je u četvrtfinalu “uništio” Manchester City, ali je prvi susret protiv Ajaxa propustio zbog žutih kartona.

Navijači Spursa se nadaju kako će liječnička služba osposobiti Harryja Kanea, no izgledi za njegov nastup su vrlo mali.

“Niko nije vjerovao da ćemo biti u ovoj poziciji. Još ništa nije gotovo, imamo priliku izboriti plasman u finale”, poručio je menadžer londonskog sastava Mauricio Pochettino.

Prije ovog duela Tottenham i Ajax su do sada igrali samo jednom, u 1. kolu Kupa kupova 1981. godine, a dalje su prošli Englezi sa dvije uvjerljive pobjede (3:1, 3:0).