Pobjede Hrvatske, Srbije i Makedonije, poraz Kosova
Evropske nogometne reprezentacije u petak, subotu i nedjelju utakmicama petog kola nastavljaju kvalifkacijski put ka Svjetskom prvenstvu, koje će naredne godine organizirati Rusija na 11 stadiona u deset gradova.
Prva je iz regije nastupila reprezentacija Srbije, koja je u petak navečer u Tbilisiju savladala domaćina Gruziju 3:1 (1:1).
Utakmica je odigrana na stadionu “Boris Paičadze” u Tbilisiju pred 35.000 gledalaca, a sudio je Nijemac Felix Zwayer.
Strijelci su bili Nika Kačarava u 6. minuti za Gruziju, a Dušan Tadić u 45 (penal), Aleksandar Mitrović u 64. i Mijat Gaćinović u 86. minuti za Srbiju.
Čačiću produžen ugovorAnte Čačić ostat će selektor hrvatske reprezentacije još dvije godine nakon što je Izvršni odbor Hrvatskog nogometnog saveza, a na prijedlog predsjednika Davora Šukera, odobrio produženje ugovora sa Čačićem.
Čačić (63) postao je hrvatski selektor 2015. godine nakon smjene Nike Kovača, a u kvalifikacijama za EURO 2016. Hrvatska je bila druga u grupi, iza Italije, prenosi Hina.
Na EP-u u Francuskoj Hrvatska je ispala u osmini finala u produžetku od kasnijih evropskih prvaka Portugalaca.
U grupi I Hrvatska je na Maksimiru slavila s minimalnih 1:0 (1:0) nad Ukrajinom, što joj je četvrta pobjeda (uz jednu neriješenu utakmicu) u pet susreta kvalifikacija.
Odlučio Nikola Kalinić
Pred 27.000 gledalaca strijelac jedinog gola bio je Nikola Kalinić u 38. minuti.
Posljednje mjesto u ovoj grupi i dalje drži selekcija Kosova, koja je kao domaćin u Skadru poražena od Islanda 1:2 (0:2).
Golove za Island postigli su Bjoern Sigurdarson u 25. i Gylfi Sigurdsson u 35 (penal), dok je pogodak za Kosovo dao Atdhe Nuhiu u 52. minuti.
U grupi G Makedonija je u Vaduzu savladala Lihtenštajn 3:0 (1:0) i zabilježila prvu pobjedu u kvalifikacijama.
Strijelci za makedonsku selekciju bili su Boban Nikolov u 43. i Ilija Nestorovski u 68. i 73. minuti.
PETAK
Grupa D
TBILISI: Gruzija – Srbija 1:3
BEČ (20:45): Austrija – Moldavija 2:0
DUBLIN (20:45) Irska – Vels 0:0
Poredak: Irska 13, Srbija 11, Vels 7, Austrija 7, Gruzija 2, Moldavija 1.
Grupa G
PALERMO (20:45): Italija – Albanija 2:0
VADUZ (20:45): Lihtenštajn – Makedonija 0:3
GIJON (20:45), Španija – Izrael 4:1
Poredak: Španija 13, Italija 13, Izrael 9, Albanija 6, Makedonija 3, Lihtenštajn 0.
Grupa I
ANTALYA: Turska – Finska 2:0
ZAGREB (20:45): Hrvatska – Ukrajina 1:0
SKADAR (Albanija, 20:45): Kosovo – Island 1:2
Poredak: Hrvatska 13, Island 10, Turska 8, Ukrajina 8, Finska 1, Kosovo 1.
SUBOTA
Grupa A
STOCKHOLM (18:00): Švedska – Bjelorusija
SOFIJA (20:45): Bugarska – Holandija
LUXEMBOURG (20:45): Luksemburg – Francuska
Poredak: Francuska 10 bodova, Holandija 7, Švedska 7, Bugarska 6, Bjelorusija 2, Luksemburg 1.
Grupa B
ANDORRA LA VELLA (18:00): Andora – Farski Otoci
ŽENEVA (18:00) Švicarska – Latvija
LISABON (20:45): Portugal – Mađarska
Poredak: Švicarska 12, Portugal 9, Mađarska 7, Farski Otoci 4, Latvija 3, Andora 0.
Grupa H
ZENICA (18:00): Bosna i Hercegovina – Gibraltar
NIKOZIJA (18:00): Kipar – Estonija
BRISEL (20:45): Belgija – Grčka
Poredak: Belgija 12, Grčka 10, BiH 7, Kipar 3, Estonija 3, Gibraltar 0.
NEDJELJA
Grupa C
BAKU (18:00): Azerbejdžan – Njemačka
SERRAVALLE (18:00): San Marino – Češka
BELFAST (20:45): Sjeverna Irska – Norveška
Poredak: Njemačka 12, Sjeverna Irska 7, Azerbejdžan 7, Češka 5, Norveška 3, San Marino 0.
Grupa E
EREVAN (18:00): Armenija – Kazahstan
PODGORICA (20:45): Crna Gora – Poljska
CLUJ (20:45): Rumunija – Danska
Poredak: Poljska 10, Crna Gora 7, Danska 6, Rumunija 5, Armenija 3, Kazahstan 2.
Grupa F
LONDON (18:00): Engleska – Litvanija
TA’ QALI (20:45): Malta – Slovačka
GLASGOW (20:45) Škotska – Slovenija
Poredak: Engleska 10, Slovenija 8, Slovačka 6, Litvanija 5, Škotska 4, Malta 0.
Izvor: Al Jazeera i agencije