Pejčinović-Burić i Pompeo: Opasnost prekrajanja granica

Tokom susreta iazgovaralo se i o stanju u BiH uoči izbora 7. oktobra i o položaju hrvatskog naroda u toj zemlji (EPA)

Hrvatska šefica diplomatije Marija Pejčinović-Burić upozorila je tokom sastanka s američkim državnim sekretarom Mikeom Pompeom u Washingtonu na opasnost prekrajanja granica, jer se, kako je navela, bilo kakva podjela takve vrste može “replicirati i na druge države u regiji”.

Marija Pejčinović-Burić je boravila u SAD-u, što je prva posjeta nekog hrvatskog šefa diplomatije Sjedinjenim Američkim Državama nakon nekoliko godina pauze.

Ona je rekla da je s američkim državnim sekretarom razgovarala o bilateralnim odnosima, prije svega ekonomskim, o ugovorima koji bi donijeli bolju ekonomsku saradnju, te o potrebi da se počnu razgovori o sklapanju ugovora o pitanju dvostrukog oporezivanja, isto tako i o ukidanju viznog režima.

“To su pitanja koja su važna za građane Hrvatske ali i za razvoj i investicija i trgovine između Hrvatske i SAD-a”, naglasila je u izjavi novinarima nakon susreta s Pomepom.

Ukupno je hrvatsko-američke odnose ocijenila dobrim i prijateljskim, naglasivši da su oni takvi već dugi niz godina, ali i istakla kako je važno imati “što češću direktnu komunikaciju”.

Važni izbori u Bosni i Hercegovini

Istakla je kako je SAD za Hrvatsku važan jer u toj zemlji živi najbrojnija hrvatska zajednica, zajednica Hrvata i njihovih potomaka, oko milion ljudi.

Govoreći o Srbiji i Kosovu i pitanju prekrajanja granica, o čemu je State Department nedavno imao nešto blaži stav, Pejčinović- Burić je kazala da je “izrazila zabrinutost da se govori o razmjeni teritorija, jer mislimo da to nije načelo na kojem su poslije Drugog svjetskog rata funkcionirale europske zemlje i da ne bi bilo dobro raditi podjelu po etničkim linijama, jer bi bilo kakva podjela takve vrste i razmjena teritorija mogli donijeti destabilizaciju i replicirati se na druge države i u regiji i šire”.

Dijalog Srbije i Kosova, naglasila je, za Hrvatsku je vrlo važan i važno je da se dođe do dogovora “koji neće ugroziti sigurnost ni zemalja u regiji niti imati šire implikacije”.

Razgovaralo se i o stanju u Bosni i Hercegovini uoči općih izbora 7. oktobra, o položaju hrvatskog naroda u ovoj zemlji, te upozorila na to da su ovo izbori koji su iznimno bitni i da je bitno da se rezultati legitimno primijene.

U razgovorima je spomenut i referendum o imenu Makedonije 30. septembra, gdje je ona istakla kako se Hrvatska nada da će građani “napraviti pravi izbor”.

Izvor: Agencije