NYT: Tajni dokumenti otkrivaju kako Kina odvodi muslimane u kampove

Xi je tražio da se prema Ujgurima "apsolutno ne pokazuje milost" kako bi se pobijedio "terorizam i separatizam" (Getty Images)

The New York Times je objavio tajne dokumente koji pokazuju kako Kina prisiljava muslimansku manjinsku grupu Ujgura u kampove, kako bi kineski zvaničnici trebali komunicirati sa djecom čiji su roditelji odvedeni te koliko je predsjednik Xi Jinping bio uključen u kreiranje ovakve politike. 

Xi je utjecao na partiju da koristi “organe diktature” kako bi premjestio milione pripadnika manjinske grupe Ujgura u kampove na zapadu Kine, te je naveo rat SAD-a protiv terorizma nakon napada 11. septembra kao primjer kako ograničiti građanske slobode. 

Govori Xija koji su navedeni u dokumentima pokazuju njegovu opsjednutost terorizmom nakon što su pripadnici Ujgura napali željezničku stanicu 2014. godine, pri čemu je poginula 31 osoba. 

Xi je tražio da se prema grupi “apsolutno ne pokazuje milost” kako bi se pobijedio “terorizam i separatizam”. 

Ujguri i druge manjinske grupe čine milione stanovništva u ruralnoj zapadnoj Kini, koja graniči sa Pakistanom i Afganistanom, gdje su muslimani većinska populacija. 

Skripta za razgovor sa djecom

New York Times objavio je skriptu u kojoj su navedene instrukcije za kineske zvaničnike kako da pričaju sa studentima koji se vraćaju kući sa fakulteta i otkrivaju da su njihove porodice nestale. 

Prema dokumentima, treba im se reći da članovi njihovih porodica nisu kriminalci ali da ne mogu otići iz kampa, te da bi, ukoliko studenti naprave probleme zbog toga, njihov boravak u kampovima mogao biti produžen. 

“Siguran sam da ćeš ih podržati, jer je to za njihovo dobro, a također i za tvoje dobro”, navodi se šta treba reći. 

Zvaničnici su se trebali praviti i da je stanje u kampovima bolje nego u domovima Ujgura, i reći članovima porodica i studentima da je “školarina za njihovo studiranje besplatna kao i njihova hrana i troškovi smještaja”. 

Nije poznato koliko ljudi se drži u kampovima. Aktivističke grupe navode da postoji najmanje 465 kampova. 

Kampovi imaju različite namjene, neki su radni kampovi, neki zatvori a drugi logori. Bivši zatvorenici rekli su da su vlasti na njima vršili medicinske eksperimente i prisiljavali ih da pjevaju propagandne pjesme kako bi dobili hranu, dok su žene silovane. 

Izvor: Agencije