NATO šalje dodatne vojnike u Afganistan

Vojnici će biti razmješteni početkom 2018. godine, saopćio je zvaničnik NATO-a (Arhiva)

NATO je spreman da pojača svoju misiju obuke u Afganistanu za još gotovo 3.000 vojnika, saopćili su zvaničnici Alijanse, nakon što su Sjedinjene Američke Države promijenile taktiku u dugotrajnim naporima da poraze talibane i okončaju sukob.

Novo vojno osoblje NATO-a neće imati borbenu ulogu, ali se Alijansa nada da novi vojnici mogu obučiti afganistansku vojsku i zračne snage kako bi pomogli strategiju američkog predsjednika Donalda Trumpa da pošalje još pripadnika američkih kontraterorističkih snaga u tu zemlju.

“Odlučili smo povećati broj vojnika kako bi pomogli Afganistancima da izađu iz ćorsokaka, da pošalju poruku talibanskim pobunjenicima da neće pobijediti na bojnom polju”, izjavio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Očekuje se da ministri odbrane zemlja članica NATO-a u četvrtak odobre novi razmještaj trupa na dvodnevnom sastanku koji počinje u srijedu.

Pobuna talibana

Vojnici će biti razmješteni početkom 2018. godine, saopćio je zvaničnik NATO-a.

Zapadne zemlje su odlučne da stabiliziraju zemlju koja se suočava s pobunom talibana 16 godina, nakon što je SAD svrgnuo njene talibanske vladare poslije napada na New York i Washington 11. septembra 2001. godine.

Stoltenberg je kazao da je napad na privatnu televizijsku stanicu u Kabulu u utorak naglasio značaj borbe protiv talibana i podrške afganistanskim snagama sigurnosti.

Oružana grupa Islamska država Irak i Levant preuzela je odgovornost za taj napad, ne pružajući dokaze za to.

Trumpov izaslanica u NATO-u, ambasadorica Kay Bailey Hutchinson, izjavila je da je američki cilj pokazati talibanima da ne mogu ostvariti vojnu pobjedu.

Trumpova strategija za Afganistan, objavljena u augustu, oslanja se na slanje novih vojnika, jačanje afganistanske vojske, podršku regionalnim saveznicima poput Indije i oštrijem pristupu Pakistanu.

Pokušaji da se postigne dogovor

Američki zvaničnici tvrde da Pakistan pruža utočište i podršku talibanima, što Pakistan negira.

“Voljeli bismo da nam se Pakistan pridruži u pozitivnom naporu pomoći na stabiliziranju Afganistana”, izjavila je Hutchinson.

U proteklim godinama bilo je nekoliko pokušaja da se postigne dogovor između Vlade u Kabulu, koja uživa zapadnu podršku, i talibana, ali oni su propali.

Bez talibana za pregovaračkim stolom, tvrde eksperti, teško bi bilo ostvariti takvo mirovno rješenje.

NATO saveznici već su obećali skoro tri milijarde dolara pomoći SAD-a u finansiranju afganistanske vojske do 2020. godine, koje uključuje razvoj zračnih snaga kao podrške kopnenim trupama, prenosi Reuters.

Izvor: Agencije