Maribor u grupnoj fazi Lige prvaka

Gol za pobjedu Maribora i plasman u grupe Lige prvaka postigao je brazilski internacionalac Tavares u 75. minuti (Getty Images)

Nogometaši Maribora, šampiona Slovenije, u utorak navečer su izborili plasman u grupnu fazu Lige evropskih prvaka, savladavši škotski Celtic u Glasgowu sa 1:0.

Prošle sedmice ova dva tima su u Sloveniji remizirali – 1:1, a gol za pobjedu i plasman u grupe LP-a postigao je brazilski internacionalac Tavares u 75. minuti.

Maribor je ujedno jedini tim koji je u utorak slavio na gostovanju i s minimalnom razlikom, dok su Zenit, APOEL, BATE i Porto bili uvjerljivi na svom terenu.

Ruski predstavnik je u Sankt Peterburgu dočekao belgijski Standard iz Liježa.

U prvom meču je Zenit slavio sa 1:0, da bi u revanšu bilo 3:0.

Dva gola Hulka

Mrežu gostiju načeo je internacionalac iz Venecuele Rondon u 30. minuti, da bi u drugom poluvremenu dva pogotka postigao Brazilac Hulk – prvo iz penala u 54. minuti, a potom i u 58. minuti.

Sa 3:0 slavio je i bjeloruski BATE, koji je kod kuće deklasirao Slovan iz slovačke prijestonice Bratislave.

Strijelci za Bjeloruse bili su Gordejčuk (41), Krivets (84) i Rodionov (85).

U prvom meču, odigranom prošle sedmice u Bratislavi, rezultat je bio 1:1.

Kiparski APOEL, nakon 1:1 od prošle sedmice, sa 4:0 ispratio je danski Aalborg, a gledatelji su vidjeli po dva gola u oba poluvremena.

Strijelci tri gola za Kiprane bili su internacionalci – Brazilac Oliveira (28), Argentinac De Vincenti (43) i Irac Sheridan (75), te domaći nogometaš Aloneftis u 64. minuti.

Peti tim koji je slavio u utorak je portugalski Porto, koji je sa 2:0 pobijedio francuski Lille.

Golove su postigli Alžirac Brahimi u 49. i Kolumbijac Martinez u 69. minuti.

Porto je i u prvom meču prošle sedmice u Francuskoj slavio, no tada je bilo 1:0 za Portugalce.