Liga prvaka: Zrinjski protiv Spartaka, Zvezda protiv Spartaksa
Protivnik nogometašima Zrinjskog, koji je prošle sezone osvojio titulu najboljeg u Bosni i Hercegovini, u prvom pretkolu Lige prvaka bit će slovački prvak Spartak Trnava, odlučeno je ždrijebom u sjedištu Europske nogometne federacije (UEFA) u Nyonu.
I prvak Srbije, Crvena zvezda doznao je protivnika, pa će u pohod na Ligu prvaka krenuti protiv latvijskog prvaka Spartaksa.
Zrinjski igra prvu utakmicu u Trnavi, a Zvezda u Jurmali. Planirano je da se prve utakmice igraju 10. ili 11. srpnja, a uzvrati sedam dana kasnije.
Uoči ždrijeba, trener “Plemića” Ante Miše izjavio je kako bi bilo dobro izbjeći upravo Spartak budući da se, po njegovim riječima, radi o najtežem protivniku među nenositeljima.
Čelnici Zrinjskog ranije su najavili kako od svoje momčadi očekuju prolaz prve europske prepreke s obzirom da je po prvi put bh. prvak imao status nositelja prilikom izvlačenja parova prvog pretkola Lige prvaka.
Zvezda će, ukoliko eliminira Spartaks, u drugom kolu kvalifikacija za Ligu prvaka čekati pobjednika susreta između APOEL-a i Suduve.
Sutjeska u Kazahstan, a Shkendija u Vels
Nikšićka Sutjeska će igrati protiv kazahstanske Astane i, ako prođe, čeka je danski Midtjylland, dok makedonski prvak Shkendija igra protiv The New Saintsa iz Velsa.
Hrvatski prvak Dinamo će u drugom pretkolu Lige prvaka igrati protiv protiv boljeg iz duela estonske Flore i izraelskog Hapoel Beer-Sheve.
Izraelski prvak je jedan od najtežih mogućih suparnika u ovoj fazi natjecanja, dok je Flora 11 puta bila prvak Estonije.
Prve utakmice drugog pretkola na programu su 24. i 25. srpnja, a uzvrati su 31. srpnja i 1. kolovoza.
Ako Dinamo prođe, u trećem pretkolu neće biti nositelj, pa može dobiti Salzburg (Austrija), Ludogorec (Bugarska), Celtic (Škotska), APOEL (Cipar), Legiju (Poljska) i Astanu (Kazahstan).
Plasman u grupnu fazu Lige prvaka donosi svakom klubu 15 milijuna eura.
Parovi prvog pretkola:
Spartak Trnava (Slovačka) – Zrinjski (BiH)
Olimpija Ljubljana (Slovenija) – Qarabag (Azerbejdžan)
Dudelange (Luksemburg) – Videoton (Mađarska)
Torpedo (Gruzija) – Sherif Tiraspol (Moldavija)
Shkendija (Makedonija) – The New Saints (Vels)
Suduva (Litva) – Apoel Nikozija (Cipar)
Helsinki (Finska) – Vikingur (Farski Otoci)
Ludogorets Razgrad (Bugarska) – Crusaders (Sjeverna Irska)
Cork City (Irska) – Legia Varšava (Poljska)
Valur Reykjavik (Island) – Rosenborg (Norveška)
Pobjednik prednatjecanja – Malmoe (Švedska)
Alaškert (Armenija) – Celtic Glasgow (Škotska)
Kukes (Albanija) – Valletta (Malta)
Flora Tallinn (Estonija) – Hapoel Beer Sheva (Izrael)
Spartaks Jurmala (Latvija) – Crvena zvezda (Srbija)
Astana (Kazahstan) – Sutjeska Nikšić (Crna Gora)
Izvor: Agencije