Liga nacija: Porazi Hrvatske i BiH, bod za Srbiju, Kosovo i S. Makedoniju

Lewandowski je bio dvostruki strijelac za Poljsku (EPA)

Šest reprezentacija iz naše regije igrale su mečeve četvrtog kola Lige nacija Europske nogometne asocijacije (UEFA) i uspjele su sakupiti šest bodova – jedna pobjeda, dva poraza i tri remija.

Slovenija je na gostovanju deklasirala Moldaviju sa 4:0, Hrvatska je na domaćem terenu poražena od Francuske, Bosna i Hercegovina je uvjerljivo izgubila u Poljskoj. Po bod su „izvukli“ Kosovo u Grčkoj (0:0), Sjeverna Makedonija koja je ugostila Gruziju (1:1), te Srbija u Turskoj (2:2).

„Zmajevi“ Duška Bajevića su već od 15. minute igrali u Poljskoj sa igračem manje kada je direktni crveni karton dobio Ahmedhodžić. Dvadeset i pet minuta kasnije domaćin je poveo preko Lewandowskog, da bi na 2:0 povistio Linetty u prvoj minuti sudijske nadoknade. Nakon sedam minuta igre u drugom poluvremenu je već 3:0, a strijelac je ponovo Lewandowski.

Da „Vatreni“ neće dobro proći večeras na Maksimiru nagovijestila je osma minuta kada su Francuzi poveli preki Griezmanna. Domaća selekcija je poravnala u 65. minuti preko Vlašića, da bi gosti ponovo poveli u 79. minuti golom Mbappea, što je bio i konačan rezultat.

Tri gola Vučkiča

Srbija je na gostovanju u Istanbulu imala dobrih 50 minuta kada je vodila 2:0. Prvo je domaćeg golmana savladao Milinković-Savić u 22. minuti, da bi u 49. povisio Mitrović iz penala. Domaćin se nije predavao pa je u 57. poravnao preko Calhanoglua. Konačnih 2:2 postavio je Tufan, a nekoliko minuta sudijske nadoknade je Srbija imala igrača više jer je Yilmaz dobio drugi žuti karton.

Gruzija je u Skoplju, gdje je Sjeverna Makedonija od 68. igrala bez isključenog Dimitrievskog, povela u 75. minuti pogotkom Kvaratskhelije, da bi domaćin do jako vrijednog boda došao u trećoj minuti sudijske nadoknade kada je iz penala precizan bio Alioski.

Kosovo je na teškom gostovanju u Grčkoj uspjelo sačuvati svoju mrežu (0:0), kao i šanse za opstanak u trećem rangu Lige nacija, dok je Slovenija istakla svoju kandidaturu za napredak u istoj grupi pobjedom 4:0 u Moldaviji. Trostruki strijelac bio je Vučkič (37., 42. i 55. minuta) dok je prvi gol u osmoj minuti postigao Lovrič.