Liga nacija: Edin Džeko srušio Sjeverne Irce

Utakmicu na Grbavici je odlučio Edin Džeko (Reuters)

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine učvrstila je prvo mjesto u svojoj grupi Lige nacija, ostavivši selekciji Austrije samo teoretske šanse za osvajanjem prve pozicije.

U trećoj utakmici grupne faze u okviru Lige B, BiH je večeras na Grbavici i drugi put pobijedila reprezentaciju Sjeverne Irske, sada sa 2:0, te tako zadržala maksimalan učinak u novom UEFA-inom takmičenju – tri pobjede iz tri utakmice.

Golove odluke postigao je Edin Džeko. Prvo je u 27. minuti iskoristio grešku gostujućeg tima i asistenciju Edina Višće, te je zabilježio 54. gol u dresu BiH, a potom je u 73. minuti na asistenciju Miralema Pjanića povisio na 2:0.

Bolji međusobni duel

Ranije, Džeko je postigao još jedan gol, ali je poništen zbog ofsajda.

Reprezentacija BiH sada ima šest bodova više od Austrije, koja do kraja grupne faze gostuje Sjevernoj Irskoj i dočekuje „Zmajeve“. Za prvo mjesto joj trebaju obje pobjede i bolji međusobni duel s našim timom.

BiH je u prvoj utakmici s Austrijom pobijedila 1:0, dok je na gostovanju Sjevernoj Irskoj slavila sa 2:1.

Pobjednik grupe ide u play-off i prelazi u Ligu A.

Poredak: BiH 9, Austrija 3, Sjeverna Irska bez bodova.

Engleska pobijedila u Španiji

U najinteresantnijoj utakmici večeri, reprezentacija Engleske u Sevilli je savladala Španiju sa 3:2.

Liga A: Grupa 2: Island – Švicarska 1:2. Poredak: Belgija i Švicarska po 6, Island 0. Grupa 4: Španija – Engleska 2:3. Poredak: Španija 6, Engleska 4, Hrvatska 1.

Liga C: Grupa 2: Estonija – Mađarska 3:3, Finska – Grčka 2:0. Poredak: Finska 12, Grčka 6, Mađarska 4, Estonija 1.

Liga D: Grupa 2: Bjelorusija – Moldavija 0:0, Luksemburg – San Marino 3:0. Poredak: Luksemburg 9, Bjelorusija 8, Moldavija 5, San Marino 0.