Liga nacija: BiH izborila elitu, Hrvatska odlučuje s Engleskom

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se u elitnu Ligu A Lige nacija Evropske nogometne asocijacije – UEFA, izborivši u četvrtak navečer bod na gostovanju u Austriji.

Istovremeno, Hrvatska je u Zagrebu savladala Španiju sa 3:2, no ni ona joj nije dovoljna za opstanak među 12 najboljih evropskih selekcija (Liga A).

Utakmica u Beču završila je bez pogodaka, što je “Zmajevima” bilo dovoljno, uz ranije devet osvojenih bodova, za plasman u Ligu A.

Nakon četiri odigrane utakmice, Bosna i Hercegovina je prva u svojoj grupi sa 10 bodova, Austrija je druga sa četiri boda, dok je posljednja Sjeverna Irska, koja će “putovati” u Ligu C.

Posljednji dvoboj u ovoj grupi u nedjelju između Sjeverne Irske i Austrije bit će rezultatski nevažan.

Pitanje pobjednika grupe 4

U Zagrebu je Kramarić pogodio u 54. minuti za 1:0, da bi “Furija” poravnala dvije minute preko Ceballosa.

Domaći “Vatreni” su ponovo poveli preko Jedvaja u 69. minuti, da bi u 78. minuti Ramos sa bijele tačke pogodio za 2:2.

Konačnih 3:2 djelo je Jedvaja, koji je savladao golmana gostiju De Geu u trećoj minuti nadoknade.

Odluka o konačnom plasmanu grupe 4 Lige A znat će se 18. novembra, kada će Engleska ugostiti Hrvatsku.

Ko pobijedi u tom meču ići će u doigravanje za osvajača Lige nacije, poraženi će u Ligu B.

U slučaju da meč bude okončan neriješeno, u doigravanje ide Španija, a Hrvatska u niži rang.

Uvjerljiva Belgija

U četvrtak je Gruzija remijem 1:1 na gostovanju kod Andore osigurala prvo mjesto u grupi 1 Lige D pa će u sljedećoj Ligi nacija igrati u Ligi C.

Belgija je zadržala stopostotni učinak u grupi 2 Lige A domaćom pobjedom protiv Islanda u Briselu (2:0), no još uvijek nije sigurna za plasman na završni turnir. Strijelac oba gola bio je Batshuayi (65, 81).

Belgija je vodeća u grupi s devet bodova, tri više od druge Švicarske, dok je Island završio takmičenje bez bodova pa će u sljedećoj Ligi nacija igrati u Ligi B.

O prvom mjestu u ovoj grupi odlučivat će susret Švicarska – Belgija u nedjelju u Luzernu.

Večerašnji rezultati

Liga A

Grupa 2: Belgija – Island 2:0. Poredak: Belgija 9, Švicarska 6, Island 0.

Grupa 4: Hrvatska – Španija 3:2. Poredak: Španija 6, Engleska 4, Hrvatska 4.

Liga B

Grupa 3: Austrija – BiH. Poredak: BiH 10, Austrija 4, Sjeverna Irska 0.

Liga C

Grupa 2: Grčka – Finska 1:0, Mađarska – Estonija 2:0. Poredak: Finska 12, Grčka 9, Mađarska 7, Estonija 1.

Liga D

Grupa 1: Kazahstan – Latvija 1:1, Andora – Gruzija 1:1. Poredak: Gruzija 13, Kazahstan 6, Latvija 3, Andora 3.

Grupa 2: Luksemburg – Bjelorusija 0:2, San Marino – Moldavija 0:1. Poredak: Bjelorusija 11, Luksemburg 9, Moldavija 8, San Marino 0.

Izvor: Al Jazeera