Liga Evrope: Polovičan uspjeh regionalnih klubova

S prošlosedmičnog duela sarajevskog Olimpica i Spartaka iz Trnave: bosanskohercegovački tim gostuje u Slovačkoj (EPA)

Splitski Hajduk prvi je od nekoliko nogometnih klubova iz regije večeras izborio plasman u drugo pretkolo Lige Europea njegovim stopama potom su krenuli zagrebački, skopski, novosadski, beogradski, podgorički i sarajevski klubovi.

Nakon remija u prvom duelu (1:1), „Bili“ su na svom terenu sa uvjerljivih 6:2 pobijedili estonskog predstavnika Sillamae Kalev. Strijelci za Hajduk bili su Balić (15), (Caktaš 45+1), Ohandza (56, 63), Vlašić (72) i Maglica (88), dok je dvostruki strijelac za Estonce bio Russo u 36. i 41. minuti.

Rival Hajduka u drugom pretkolu bit će predstavnik Slovenije Koper koji je sa ukupnih 3:2 eliminirao islandski Vikingur.

Povratak Rabotničkog

Još jedan hrvatski predstavnik izborio je nastavak takmičenja, a to je zagrebačka Lokomotiva koja je kod kuće igrala 2:2 protiv Airbusa iz Velsa. U prvom duelu su Zagrepčani slavili sa 3:1. Večeras su strijelci bili Fiolić (65) i Sovsić (73) za domaći, odnosno Budrys (46) i Jones (75) za gostujući tim.

Lokomotiva će u drugom pretkolu igrati dvomeč sa grčkim PAOK-om.

U drugom pretkolu igrat će i Rabotnički iz Skoplja. Klub iz makedonske prijestolnice večeras je sa 2:0 savladao estonsku Floru i tako nadoknadio manjak od 0:1 iz prvog meča. Strijelci za Rabotnički bili su Anene u 48. i Altiparmakovski u 54. minuti.

Za plasman u treće pretkolo, klub iz Skoplja borit će se protiv latvijske Jelgave.

Vojvodina je na svom terenu večeras sa 3:1 savladala MTK iz Budimpešte i tako izborila nastavak takmičenja. U prvom duelu nije bilo pogodaka, da bi večeras strijelci predstavnika Srbije bili raspoloženi. Golove za Vojvodinu postigli su Stanisavljević (14), Mrdaković (40) i Ivanić (51), a jedini strijelac za Mađare bio je Strestik u trećoj minuti.

Naredni protivnik Vojvodine je latvijski Spartaks koji je ranije izbacio podgoričku Budućnost.

Prolazak Željezničara

Čast Srbije u drugom pretkolu branit će i Čukarički koji je sa ukupnih 1:0 izbacio slovenačkog predstavnika Domžale. Večeras nije bilo golova, a odlučila je pobjeda Čukaričkog iz prošle sedmice.

Naredni rival timu iz Srbije bit će azerbejdžanska Gabala.

I Crna Gora ima svog predstavnika u drugom pretkolu, a to je podgorička Mladost koja je izbacila azerbejdžanski Nefči iz Bakua. U prvom duelu u Azerbejdžanu bilo je 2:2, da bi večeras rezultat glasio 1:1, te su Podgoričani u nastavak prošli zbog više postignutih golova u gostima. Gosti su poveli preko Abdulajeva u 71. minuti, da bi poravnanje donio Vuković u prvoj minuti sudijske nadoknade.

Naredni rival Mladosti je albanski Kukesi.

Posljednji je plasman u drugo pretkolo ovjerio bh. predstavnik Željezničar koji je u Sarajevu sa 1:0 savladao malteški klub Balzan Youth, a jedini gol postigao je Sadiković u 68. minuti.

Sarajevski „Plavi“ su u prvom duelu slavili sa 2:0, a naredni protivnik im je mađarski Ferencvaros.

Propast Zvezde

Nekoliko balkanskih nogometnih klubova već se u prvom kolu oprostilo od Lige Europe.

Prvo se to desilo igračima beogradske Crvene zvezde koji su kao gosti, pretrpjeli poraz od Kairat Almatija (1:2). I u prvom susretu odigranom u Beogradu slavio je predstavnik Kazahstana (2:0). Danas je domaćin u Almatiju poveo u 29. minuti preko Islamhana, na 2:0 povisio je Kuat u 47. minuti, da bi gorčinu poraza malo ublažio Savičević u 85. minuti iz penala.

Eliminiran je i predstavnik Makedonije, Renova koji je kao gost u moldavskom Kišinjevu pretrpio težak poraz od domaće Dacije (1:4). Prošle sedmice su Moldavci u Makedoniji slavili sa minimalnih 1:0, da bi na svom terenu deklasirali Renovu. Već u 9. minuti bilo je 1:0 za domaćina, a strijelac je bio Cociuc. Gosti su poravnali preko Eminija u 32. minuti, da bi u drugom poluvremenu Dacia došla do pobjede golovima Jardana (55), Pavlova (60) i Lozovija (88).

Iako je na svome terenu u Nikšiću savladala Debrecen sa 2:0, od takmičenja u Ligi Europe oprostila se i crnogorska Sutjeska jer su Mađari u prvom kolu slavili sa 3:0. Danas su za crnogorskog predstavnika strijelci bili Fukui u 53. i Božović iz penala u 81. minuti.

Drama u Mostaru

Crnu seriju balkanskih klubova nastavila je podgorička Budućnost koja je kao gost pokušala anulirati prednost latvijskog Spartaksa iz prve utakmice (3:1), ali su mreže danas mirovale.

Malo sreće trebalo je mostarskom Zrinjskom da izbori makar produžetke protiv armenskog Širaka. U prvom meču je armenski klub na svom terenu slavio sa 2:0, a Mostarci su večeras do sudijske nadoknade vodili istim rezultatom golovima Mešanovića (80, penal) i Filipovića (85). No u šestoj minuti nadoknade Bougouhi je postigao gol za Širak i plasman Armenaca u drugo pretkolo.

U desetoj minuti drugog poluvremena, na mostarskom stadionu je došlo do incidenta kada su se domaći navijači potukli sa zaštitarima, javljaju lokalni mediji. Meč je prekinut, a nakon sedam minuta je nastavljen.

Eliminiran je i sarajevski Olimpic. U prvom meču u Sarajevu, Olimpic i slovački Spartak iz Trnave igrali su 1:1, dok večeras u Trnavi nije bilo pogodaka pa je slovački predstavnik izborio nastavak zbog gola u gostima.

Eliminirana je i makedonska Shkendija. U duelu u Škotskoj sa domaćim Aberdeenom, tim iz Makedonije nije uspio doći do pogotka, a ni škotski strijelci nisu bili raspoloženi pa je meč okončan sa 0:0. Odlučio je meč iz prvog kola kada je bio rezultat 1:1.

Mečevi drugog pretkola na rasporedu su 16. i 23. jula.

Parovi revanš susreta prvog pretkola Lige Europe (regionalni klubovi):

Kairat Almati (Kazahstan) – Crvena zvezda (Srbija) 2:1 (prvi meč 2:0, dalje ide Kairat)

Dacia Kišinjev (Moldavija) – Renova (Makedonija) 4:1 (1:0, Dacia)

Sutjeska Nikšić (Crna Gora) – Debrecen (Mađarska) 2:0 (0:3, Debrecen)

Spartaks (Latvija) – Budućnost (Crna Gora) 0:0 (3:1, Spartaks)

Hajduk Split (Hrvatska) – Sillamae Kalev (Estonija) 6:2 (1:1, Hajduk)

Lokomotiva Zagreb (Hrvatska) – Airbus (Vels) 2:2 (3:1, Lokomotiva)

Zrinjski Mostar (Bosna i Hercegovina) – Širak (Armenija) 2:1 (0:2, Širak)

Rabotnički Skoplje (Makedonija) – Flora (Estonija) 2:0 (0:1, Rabotnički)

Slask (Poljska) – Celje (Slovenija) 3:1 (1:0, Slask)

Trnava (Slovačka) – Olimpic Sarajevo (Bosna i Hercegovina) 0:0 (1:1, Spartak)

Čukarički Beograd (Srbija) – Domžale (Slovenija) 0:0 (1:0, Čukarički)

Koper (Slovenija) – Vikingur (Island) 2:2 (1:0, Koper)

Mladost Podgorica (Crna Gora) – Nefči Baku (Azerbejdžan) 1:1 (2:2, Mladost Podgorica)

Vojvodina Novi Sad (Srbija) – MTK (Mađarska) 3:1 (0:0, Vojvodina)

Aberdeen (Škotska) – Shkendija Tetovo (Makedonija) 0:0 (1:1, Aberdeen)

Željezničar Sarajevo (BiH) – Balzan Youths (Malta) 1:0 (2:0, Željezničar)