Liga Evrope: Hajduk, Rabotnički i Vojvodina idu dalje, Željo eliminisan

Nogometaši splitskog Hajduka izborili su plasman u doigravanje, posljednju fazu kvalifikacija za plasman u grupnu fazu Lige Europe.

Predstavnik Hrvatske večeras je na gostovanju pobijedio norveški Stromsgodset sa 2:0, što je isti rezultat kojim su „Bili“ slavili prošle sedmice.

Večeras su strijelci bili Caktaš u 55. minuti i Ohandza u 77. minuti. Hajduk je dvije minute prije prvog gola izgubio jednog igrača – Niziću je austrijski sudija Drachta pokazao drugi žuti, odnosno crveni karton.

Hajdukovim stopama ide i makedonski predstavnik Rabotnički.

Skopski klub je otputovao na gostovanje Trabzonsporu od 1:0, a nakon 90 minuta, turski je tim vodio istim rezultatom, dok je makedonski predstavnik bio sa igračem manje od 65. minute (Trajčevski drugi žuti karton). Strijelac za Trabzonspor bio je Yokuslu u 55. minuti.

No, Makedonci se, uprkos crvenom kartonu, nisu predavali te su u 112. izjednačili golom Markoskog i do kraja meča sačuvali rezultat koji ih vodi u nastavak.

Pobjeda Standarda

U doigravaju je i Vojvodina. Predstavnik Srbije u Novom Sadu pretrpio je poraz od italijanske Sampdorije 0:2.

Novosađani su na svom terenu branili prednost od 4:0, stečenu prošle sedmice, gosti su poveli 1:0 u 15. minute pogotkom Edera, na 2:0 povisio je Muriel u 71. minuti, no do kraja meča rezultat se više nije mijenjao

Kraj nastupa na europskoj sceni je za bh. predstavnika Željezničar.

Sa utakmice u Sarajevu: Željezničar nije iskoristio nekoliko prilika [Anadolija]

Njega je eliminirao belgijski Standard iz Liježa. Prošle sedmice su Belgijanci slavili sa 2:1, da bi “Plavi” u prvih 45 minuta napravili nekoliko prilika, ali nije bilo promjena rezultata. Ipak, gosti su poveli u 68. minuti golom Van Dammea, te na kraju slavili sa tih minimalnih 1:0

Rezultati:

Gabala (Azerbejdžan) – Apollon (Kipar) 1:0 (prva utakmica 1:1, dalje ide Gabala)

Inter Baku (Azerbejdžan) – Athletic Bilbao (Španija) 0:0 (0:2, Athletic)

Rubin Kazan (Rusija) – Sturm Graz (Austrija) 1:1 (3:2, Rubin)

Omonia (Kipar) – Brondby (Danska) 2:2 (0:0, Brondby)

Basaksehir (Turska) – AZ Alkmaar (Holandija) 1:2 (0:2 AZ Alkmaar)

Goteborg (Švedska) – Belenenses (Portugal) 0:0 (1:2, Belenenses)

Odd (Norveška) – Elfsborg (Švedska) 2:0 (1:2, Odd)

Rosenborg (Norveška) – Debrecen (Mađarska) 3:1 (3:2, Rosenberg)

Shmona (Izrael) – Liberec (Češka) 0:3 (1:2, Liberec)

Stromsgodset (Norveška) – Hajduk Split (Hrvatska) 0:2, (0:2, Hajduk)

Trabzonspor (Turska) – Rabotnički (Makedonija) 1:0, nakon produžetka 1:1 (0:1, Rabotnički)

Vorskla (Ukrajina) – Žilina (Slovačka) 2:0, 3:1 nakon produžetka,  (0:2, Žilina)

Dinamo Minsk (Bjelorusija) – Zurich (Švicarska) 1:0, 1:1 nakon produžetka (0:1, Zurich)

AEK Larnaca (Kipar) – Bordeaux (Francuska) 0:1 (0:3, Bordeaux)

Vaduz (Lihtenštajn) – Thun (Švicarska) 2:2 (0:0, Thun)

FC Copenhagen (Danska) – Jablonec (Češka) 2:3 (1:0, Jablonec)

Astra (Rumunija) – West Ham (Engleska) 2:1 (2:2, Astra)

Atromitos (Grčka) – AIK Stockholm (Švedska) 3:1 – prekid zbog nestanka struje.

St. Etienne (Francuska) – ASA Targu Mures (Rumunija) 1:2 (3:0, St. Etienne)

Vitesse (Holandija) – Southampton (Engleska) 0:2 (0:3, Southampton)

Željezničar (BiH) – Standard Liege (Belgija) 0:1 (1:2, Standard)

Zorya (Ukrajina) – Charleroi (Belgija) 3:0 (2:0, Zorya)

Trnava (Slovačka) – PAOK (Grčka) 1:1 (0:1, PAOK)