LE: Težak poraz Napolija, trijumf Chelsea

Prvi strijelac Napolija Edinson Cavani nije uspio postići pogodak (AFP)

U prvom susretu šesnaestine finala Lige Evrope (LE) Dynamo s dvojicom Hrvata u sastavu je u Kijevu odigrao 1:1 protiv Bordeauxa.

Viktorija Plzen je priredila veliko iznenađenje, porazivši na gostovanju Napoli 3:0, dok je aktuelni evropski prvak Chelsea u Pragu pobijedio Spartu 1:0.

Dynamo je poveo protiv francuskog sastava golom Lukmana Harune u 20. minuti, no tri minute kasnije je izjednačio Ludovic Obraniak.

Domaćin je u 76. minuti imao veliku priliku za novo vodstvo, no Oleg Gusev je promašio jedanaesterac.

Novo pojačanje ukrajinskog sastava Domagoj Vida odigrao je cijeli susret, Niko Kranjčar je igrao do 61. minute, dok Ognjen Vukojević nije ulazio u igru.

U redovima Bordeauxa je Gregory Sertic odigrao svih 90 minuta.

Napoli je bez Josipa Radoševića, koji nije prijavljen za LE, na svom San Paolu doživio poraz 0:3 od Viktorije Plzen.

Strijelci za Čehe bili su Vladimir Darida (28), Frantisek Rajtoral (78) i Stanislav Tecl (90).

Pobjeda Chelsea

Chelsea je u Pragu golom Oscara u 82. minuti porazio Spartu, u čijim redovima je Manuel Pamić odigrao posljednjih devet minuta.

Branislav Ivanović odigrao je cijelu utakmicu u dresu “plavaca”.

Put ka osmini finala trasirao je Levante, slaveći kod kuće nad Olympiacosom (3:0), kao i Benfica, za koju je cijeli meč odigrao Nemanja Matić, pobijedivši kao gost tim Bayera iz Leverkusena (1:0).

Pogodak odluke postigao je Oscar Cardozo u 61. minuti.

Pobjede su ostvarili i ruski prvoligaši Zenit i Anži.

Zenit je u St Peterburgu pobijedio Liverpool 2:0, dok je Anži u Moskvi pobijedio Hannover 3:1.

Zenit i Liverpool odigrali su zanimljivu utakmicu na stadionu Petrovski.

Obje ekipe su imale niz odličnih prilika, no “Redsi” su svoje prilike protračili, dok su Zenit postigao dva gola i stekao veliku prednost uoči uzvrata na Anfieldu.

Golove su postigli Hulk (69) i Sergej Semak (72).

U drugom susretu Hannover je poveo golom Szabolcsa Husztija u 22. minuti, no Anži je okrenuo rezultat golovima Samuela Eto'oa (34), Odila Akhmedova (48) i Mbarka Boussoufe (64).

Eto'o je mogao postigao drugi gol u 59. minuti, no promašio je penal.

Uzvratne utakmice su na programu 21. februara.

Rezultati:

BATE Borisov – Fenerbahce 0:0

Levante – Olympiacos 3:0 (Rios 10, Barkero 40. penal, Martins 56)

Dynamo Kijev – Bordaux 1:1 (Haruna 20 – Obraniak 23)

Bayer Leverkusen – Benfica 0:1 (Cardozo 61)

Ajax – Steaua 2:0 (Alderweireld 28, Van Rhijn 48)

Sparta Prag – Chelsea 0:1 (Oscar 82)

Napoli – Viktoria Plzen 0:3 (Darida 28, Rajtoral 78, Tecl 90)

Atletico Madrid – Rubin Kazan 0:2 (Karadeniz 6, Orbaiz 90)

Basel – Dnipro 2:0 (Stocker 23, Streller 67)

Inter – Cluj 2:0 (Palacio 20, 87)

Moenchengladbach – Lazio 3:3 ( Stranzl 17 – pen, Floccari 57, Kozak 64, Marx 84 – pen, Kozak 90)

Newcastle – Metalist 0:0

Stuttgart – Racing 1:1 (Gentner 42, Plet 90)

Tottenham – Lyon 2:1 (Bale 45, 90, Umtiti 55)