Oglasi

Kvalifikacije za Euro 2020: Raspored i grupe

Grupna faza kvalifikacija dat će imena 20 učesnika Evropskog prvenstva koje će biti održano u 12 država Evrope.
Po prvi put od 1976. godine, nijedan tim se neće direktno plasirati na EURO kao domaćin jer će ovaj turnir organizirati 12 evropskih državaAP

Kvalifikacije za Evropsko nogometno prvenstvo 2020. trajat će od marta 2019. do marta 2020. i tada će biti poznata 24 učesnika kontinentalne smotre najboljih selekcija.

Prvi put od 1976. nijedan tim neće se direktno plasirati na EURO kao domaćin jer će taj turnir organizirati 12 evropskih država.

Grupna faza kvalifikacija dat će imena 20 učesnika EP-a, dok će preostale četiri doći kroz doigravanje u okviru Lige nacija.

U grupnoj fazi učestvuje svih 55 članica UEFA-e, a debi u kvalifikacijama ima selekcija Kosova.

Na Evropsko prvenstvo direktno odlaze po dvije najbolje plasirane reprezentacije iz svake od deset grupa.


Grupa A

(Engleska, Češka, Bugarska, Crna Gora, Kosovo)

Crna Gora kvalifikacije otvara protiv BugarskeEPA

Prvo kolo (22. mart): Bugarska – Crna Gora 1:1, Engleska – Češka 5:0.

Drugo kolo (25. mart): Kosovo – Bugarska 1:1, Crna Gora – Engleska 1:5.

Treće kolo (7. juni): Češka – Bugarska 2:1, Crna Gora – Kosovo 1:1

Četvrto kolo (10. juni): Bugarska – Kosovo 2:3, Češka – Crna Gora 3:0.

Peto kolo (7. septembar): Kosovo – Češka 2:1, Engleska – Bugarska 4:0.

Šesto kolo (10. septembar): Engleska – Kosovo 5:3, Crna Gora – Češka 0:3.

Sedmo kolo (11. oktobar): Češka – Engleska 2:1, Crna Gora – Bugarska 0:0.

Osmo kolo (14. oktobar): Bugarska – Engleska 0:6, Kosovo – Crna Gora 2:0

Deveto kolo (14. novembar): Češka – Kosovo, Engleska – Crna Gora

Deseto kolo (17. novembar): Bugarska – Češka, Kosovo – Engleska

     


Grupa B

(Portugal, Ukrajina, Srbija, Litvanija, Luksemburg)

Srbija prvo kolo pauziraEPA

Prvo kolo (22. mart): Luksemburg – Litvanija 2:1, Portugal – Ukrajina 0:0.

Drugo kolo (25. mart): Luksemburg – Ukrajina 1:2, Portugal – Srbija 1:1.

Treće kolo (7. juni): Litvanija – Luksemburg 1:1, Ukrajina – Srbija 5:0.

Četvrto kolo (10. juni): Srbija – Litvanija 4:1, Ukrajina – Luksemburg 1:0.

Peto kolo (7. septembar): Litvanija – Ukrajina 0:3, Srbija – Portugal 2:4.

Šesto kolo (10. septembar): Litvanija – Portugal 1:5, Luksemburg – Srbija 1:3.

Sedmo kolo (11. oktobar): Portugal – Luksemburg 3:0, Ukrajina – Litvanija 2:0.

Osmo kolo (14. oktobar): Litvanija – Srbija 1:2, Ukrajina – Portugal 2:1.

Deveto kolo (14. novembar): Portugal – Litvanija, Srbija – Luksemburg

Deseto kolo (17. novembar): Luksemburg – Portugal, Srbija – Ukrajina   

     


Grupa C

(Holandija, Njemačka, Sjeverna Irska, Estonija, Bjelorusija)

Prvo kolo (21. mart): Holandija – Bjelorusija 4:0, Sjeverna Irska – Estonija 2:0.

Drugo kolo (24. mart): Holandija – Njemačka 2:3, Sjeverna Irska – Bjelorusija 2:1.

Treće kolo (8. juni): Estonija – Sjeverna Irska 1:2, Bjelorusija – Njemačka 0:2.

Četvrto kolo (11. juni): Bjelorusija – Sjeverna Irska 0:1, Njemačka – Estonija 8:0.

Peto kolo (6. septembar): Estonija – Bjelorusija 1:2, Njemačka – Holandija 2:4.

Šesto kolo (9. septembar): Estonija – Holandija 0:4, Sjeverna Irska – Njemačka 0:2.

Sedmo kolo (10. oktobar): Bjelorusija – Estonija 0:0, Holandija – Sjeverna Irska 3:1.

Osmo kolo (13. oktobar): Bjelorusija – Holandija 1:2, Estonija – Njemačka 0:3.

Deveto kolo (16. novembar): Njemačka – Bjelorusija, Sjeverna Irska – Holandija

Deseto kolo (19. novembar): Njemačka – Sjeverna Irska, Holandija – Estonija   


Grupa D

(Švicarska, Danska, Irska, Gruzija, Gibraltar)

Prvo kolo (23. mart): Gruzija – Švicarska 0:2, Gibraltar – Irska 0:1.

Drugo kolo (26. mart): Irska – Gruzija 1:0, Švicarska – Danska 3:3.

Treće kolo (7.juni): Gruzija – Gibraltar 3:0, Danska – Irska 1:1.

Četvrto kolo (10. juni): Danska – Gruzija 5:1, Irska – Gibraltar 2:0.

Peto kolo (5. septembar): Gibraltar – Danska 0:6, Irska – Švicarska 1:1.

Šesto kolo (8. septembar): Gruzija – Danska 0:0, Švicarska – Gibraltar 4:0.

Sedmo kolo (12. oktobar): Gruzija – Irska 0:0, Danska – Švicarska 1:0.

Osmo kolo (15. oktobar): Gibraltar – Gruzija 2:3, Švicarska – Irska 2:0.

Deveto kolo (15. novembar): Danska – Gibraltar, Švicarska – Gruzija

Deseto kolo (18. novembar): Gibraltar – Švicarska, Irska – Danska

   


Grupa E

(Hrvatska, Vels, Slovačka, Mađarska, Azerbejdžan)

Hrvatska je u prvom kolu domaćin AzerbejdžanuEPA

Prvo kolo (21. mart): Hrvatska – Azerbejdžan 2:1, Slovačka – Mađarska 2:0.

Drugo kolo (24. mart): Vels – Slovačka 1:0, Mađarska – Hrvatska 2:1.

Treće kolo (8. juni): Hrvatska – Vels 2:1, Azerbejdžan – Mađarska 1:3.

Četvrto kolo (11. juni): Azerbejdžan – Slovačka 1:5, Mađarska – Vels 1:0.

Peto kolo (6. septembar): Slovačka – Hrvatska 0:4, Vels – Azerbejdžan 2:1.

Šesto kolo (9. septembar): Azerbejdžan – Hrvatska 1:1, Mađarska – Slovačka 1:2.

Sedmo kolo (10. oktobar): Hrvatska – Mađarska 3:0, Slovačka – Vels 1:1.

Osmo kolo (13. oktobar): Mađarska – Azerbejdžan 1:0, Vels – Hrvatska 1:1.

Deveto kolo (16. novembar): Azerbejdžan – Vels, Hrvatska – Slovačka

Deseto kolo (19. novembar): Slovačka – Azerbejdžan, Vels – Mađarska   


Grupa F

(Španija, Švedska, Norveška, Rumunija, Farski otoci, Malta)

Prvo kolo (23. mart): Malta – Farski otoci 2:1, Švedska – Rumunija 2:1, Španija – Norveška 2:1.

Drugo kolo (26. mart): Malta – Španija 0:2, Norveška – Švedska 3:3, Rumunija – Farski otoci 4:1.

Treće kolo (7. juni): Farski otoci – Španija 1:4, Norveška – Rumunija 2:2, Švedska - Malta 3:0.

Četvrto kolo (10. juni): Farski otoci – Norveška 0:2, Malta – Rumunija 0:4, Španija – Švedska 3:0.

Peto kolo (5. septembar): Farski otoci – Švedska 0:4, Norveška – Malta 2:0, Rumunija – Španija 1:2.

Šesto kolo (8. septembar): Španija – Farski otoci 4:0, Rumunija – Malta 1:0, Švedska – Norveška 1:1.

Sedmo kolo (12. oktobar): Farski otoci – Rumunija 0:3, Malta – Švedska 0:4, Norveška – Španija 1:1

Osmo kolo (15. oktobar): Farski otoci – Malta 1:0, Rumunija – Norveška 1:1, Švedska – Španija 1:1.

Deveto kolo (15. novembar): Norveška – Farski otoci, Rumunija – Švedska, Španija – Malta

Deseto kolo (18. novembar): Malta – Norveška, Španija – Rumunija, Švedska – Farski otoci   

     


Grupa G

(Poljska, Austrija, Izrael, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Latvija)

Sjeverna Makedonija otvara kvalifikacije protiv LatvijeEPA

Prvo kolo (21. mart): Austrija – Poljska 0:1, Sjeverna Makedonija – Latvija 3:1, Izrael – Slovenija 1:1.

Drugo kolo (24. mart): Izrael – Austrija 4:2, Poljska – Latvija 2:0, Slovenija – Sjeverna Makedonija 1:1.

Treće kolo (7. juni): Austrija – Slovenija 1:0, Sjeverna Makedonija – Poljska 0:1, Latvija – Izrael 0:3.

Četvrto kolo (10. juni): Sjeverna Makedonija – Austrija 1:4, Latvija – Slovenija 0:5, Poljska – Izrael 4:0.

Peto kolo (5 i 6. septembar): Izrael – Sjeverna Makedonija 1:1, Austrija – Latvija 6:0, Slovenija – Poljska 2:0.

Šesto kolo (9. septembar): Latvija – Sjeverna Makedonija 0:2, Poljska – Austrija 0:0, Slovenija – Izrael 3:2.

Sedmo kolo (10. oktobar): Austrija – Izrael 3:1, Sjeverna Makedonija – Slovenija 2:1, Latvija – Poljska 0:3.

Osmo kolo (13. i 15. oktobar): Poljska – Sjeverna Makedonija 2:0, Slovenija – Austrija 0:1, Izrael – Latvija 3:1.

Deveto kolo (16. novembar): Slovenija – Latvija, Austrija – Sjeverna Makedonija, Izrael – Poljska

Deseto kolo (19. novembar): Sjeverna Makedonija – Izrael, Latvija – Austrija, Poljska – Slovenija   

     


Grupa H

(Francuska, Island, Turska, Albanija, Moldavija, Andora)

Prvo kolo (22. mart): Albanija – Turska 0:2, Andora – Island 0:2, Moldavija – Francuska 1:3.

Drugo kolo (25. mart): Turska – Moldavija 4:0, Andora – Albanija 0:3, Francuska – Island 4:0.

Treće kolo (8. juni): Island – Albanija 1:0, Moldavija – Andora 1:0, Turska – Francuska 2:0.

Četvrto kolo (11. juni): Albanija – Moldavija 2:0, Andora – Francuska 0:4, Island – Turska 2:1.

Peto kolo (7. septembar): Island – Moldavija 3:0, Francuska – Albanija 4:1, Turska – Andora 1:0.

Šesto kolo (10. septembar): Albanija – Island 4:2, Francuska – Andora 3:0, Moldavija – Turska 0:4.

Sedmo kolo (11. oktobar): Andora – Moldavija 1:0, Island – Francuska 0:1, Turska – Albanija 1:0.

Osmo kolo (14. oktobar): Francuska – Turska 1:1, Island – Andora 2:0, Moldavija – Albanija 0:4

Deveto kolo (14. novembar): Turska – Island, Albanija – Andora, Francuska – Moldavija

Deseto kolo (17. novembar): Albanija – Francuska, Andora – Turska, Moldavija – Island   

     


Grupa I

(Belgija, Rusija, Škotska, Kipar, Kazahstan, San Marino)

Prvo kolo (21. mart): Kazahstan – Škotska 3:0, Belgija – Rusija 3:1, Kipar – San Marino 5:0.

Drugo kolo (24. mart): Kazahstan – Rusija 0:4, San Marino – Škotska 0:2, Kipar – Belgija 0:2.

Treće kolo (8. juni): Rusija – San Marino 9:0, Belgija – Kazahstan 3:0, Škotska – Kipar 2:1.

Četvrto kolo (11. juni): Kazahstan – San Marino 4:0, Belgija – Škotska 3:0, Rusija – Kipar 1:0.

Peto kolo (6. septembar): Kipar – Kazahstan 1:1, San Marino – Belgija 0:4, Škotska – Rusija 1:2.

Šesto kolo (9. septembar): Rusija – Kazahstan 1:0, San Marino – Kipar 0:4, Škotska – Belgija 0:4.

Sedmo kolo (10. oktobar): Kazahstan – Kipar 1:2, Belgija – San Marino 9:0, Rusija – Škotska 4:0.

Osmo kolo (13. oktobar): Kazahstan – Belgija 0:2, Kipar – Rusija 0:5, Škotska – San Marino 6:0.

Deveto kolo (16. novembar): Kipar – Škotska, Rusija – Belgija, San Marino – Kazahstan

Deseto kolo (19. novembar): Belgija – Kipar, San Marino – Rusija, Škotska – Kazahstan   

     


Grupa J

(Italija, Bosna i Hercegovina, Finska, Grčka, Armenija, Lihtenštajn)

Bosna i Hercegovina je u Ligi nacija osvojila prvo mjesto u grupi Lige BEPA

Prvo kolo (23. mart): Bosna i Hercegovina – Armenija 2:1, Italija – Finska 2:0, Lihtenštajn –  Grčka 0:2.

Drugo kolo (26. mart): Armenija – Finska 0:2, Bosna i Hercegovina – Grčka 2:2, Italija – Lihtenštajn 6:0.

Treće kolo (8. juni): Armenija – Lihtenštajn 3:0, Finska – Bosna i Hercegovina 2:0, Grčka – Italija 0.3.

Četvrto kolo (11. juni): Grčka – Armenija 2:3, Italija – Bosna i Hercegovina 2:1, Lihtenštajn – Finska 0:2.

Peto kolo (5. septembar): Armenija – Italija 1:3, Bosna i Hercegovina – Lihtenštajn 5:0, Finska – Grčka 1:0.

Šesto kolo (8. septembar): Armenija – Bosna i Hercegovina 4:2, Finska – Italija 1:2, Grčka – Lihtenštajn 1:1.

Sedmo kolo (12. oktobar): Bosna i Hercegovina – Finska 4:1, Italija – Grčka 2:0, Lihtenštajn – Armenija 1:1

Osmo kolo (15. oktobar): Finska – Armenija 3:0, Grčka – Bosna i Hercegovina 2:1, Lihtenštajn – Italija 0:5.

Deveto kolo (15. novembar): Armenija – Grčka, Finska – Lihtenštajn, Bosna i Hercegovina – Italija

Deseto kolo (18. novembar): Grčka – Finska, Italija – Armenija, Lihtenštajn – Bosna i Hercegovina   

 Izvor: Al Jazeera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.