Kup nacija: Nigerija i Burkina Faso u finalu

Nigerijci eliminirali Ganu, dok je Burkina Faso nakon jedanaesteraca savladala Ganu.

Burkina Faso, Gana, Afrički kup nacija, Nogomet, Fudbal, Slavlje, Južna Afrika
Ovo je za nogometaše Burkine Faso prvo finale kontinentalnog prvenstva u historiji [Getty]

Nogometne reprezentacije Nigerije i Burkine Faso borit će se 10. februara u južnoafričkom gradu Johanesburg za naslov prvaka Afrike nakon što su u srijedu navečer izborile plasman u finale Afričkog kupa nacija.

Nigerija je u Durbanu savladala Mali sa 4:1, a do 60. minute su njeni nogometaši uspjeli ostvariti impresivno vodstvo od 4:0.

Nigerijci su poveli golom Eldersona Echiejilea u 25. minutu, a pet minuta kasnije Brown Ideye je udvostručio prednost svog tima.

Minutu prije kraja prvog poluvremena, rezultat je glasio 3:0, a novi pogodak za nigerijski nacionalni tim djelo je Emmanuela Emenikea, dok je strijelac četvrtog gola za pobjednički tim bio Ahmed Musa u 60. minutu.

Poraz Malije ublažio je Cheick Diarra u 75. minutu.

Odluka kroz penal

U drugom polufinalu u Nelspruitu, Burkina Faso je boljim izvođenjem jedanaesteraca eliminirala Ganu i izborila prvo finale kontinentalnog prvenstva u historiji.

Gana je nakon 13. minute povela sa 1:0 iz penala, a siguran izvođač najstrožije kazne bio je Mubarak Wakaso.

No, selekcija Burkine Faso se nije predavala, pa je stigla do poravnanja u 60. minuti kada je asistenciju Charlesa Kaborea iskoristio Aristide Bance.

Regularnih 90 minuta je okončano sa 1:1, kao i dodatnih pola sata, a u 119. minuti isključen je reprezentativac Burkine Faso Jonathan Pitroipa.

Nakon produžetaka pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Sigurni realizatori za pobjednički tim bili su Bakary Kone, Henry Traore i Bance, dok je promašio Keba Paul Koulibaly. Sa druge strane, „sa kreča“ u dresu Gane su precizni bili Christian Atsu i Harrison Afful, dok su promašili Isaac Vorsah, Emmanuel Clottey i Emmanuel Agyemang Badu

Teme:

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.