Oglasi

Kup nacija: Nigerija i Burkina Faso u finalu

Nigerijci eliminirali Ganu, dok je Burkina Faso nakon jedanaesteraca savladala Ganu.
Ovo je za nogometaše Burkine Faso prvo finale kontinentalnog prvenstva u historijiGetty

Nogometne reprezentacije Nigerije i Burkine Faso borit će se 10. februara u južnoafričkom gradu Johanesburg za naslov prvaka Afrike nakon što su u srijedu navečer izborile plasman u finale Afričkog kupa nacija.

Nigerija je u Durbanu savladala Mali sa 4:1, a do 60. minute su njeni nogometaši uspjeli ostvariti impresivno vodstvo od 4:0.

Nigerijci su poveli golom Eldersona Echiejilea u 25. minutu, a pet minuta kasnije Brown Ideye je udvostručio prednost svog tima.

Minutu prije kraja prvog poluvremena, rezultat je glasio 3:0, a novi pogodak za nigerijski nacionalni tim djelo je Emmanuela Emenikea, dok je strijelac četvrtog gola za pobjednički tim bio Ahmed Musa u 60. minutu.

Poraz Malije ublažio je Cheick Diarra u 75. minutu.

Odluka kroz penal

U drugom polufinalu u Nelspruitu, Burkina Faso je boljim izvođenjem jedanaesteraca eliminirala Ganu i izborila prvo finale kontinentalnog prvenstva u historiji.

Gana je nakon 13. minute povela sa 1:0 iz penala, a siguran izvođač najstrožije kazne bio je Mubarak Wakaso.

No, selekcija Burkine Faso se nije predavala, pa je stigla do poravnanja u 60. minuti kada je asistenciju Charlesa Kaborea iskoristio Aristide Bance.

Regularnih 90 minuta je okončano sa 1:1, kao i dodatnih pola sata, a u 119. minuti isključen je reprezentativac Burkine Faso Jonathan Pitroipa.

Nakon produžetaka pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Sigurni realizatori za pobjednički tim bili su Bakary Kone, Henry Traore i Bance, dok je promašio Keba Paul Koulibaly. Sa druge strane, „sa kreča“ u dresu Gane su precizni bili Christian Atsu i Harrison Afful, dok su promašili Isaac Vorsah, Emmanuel Clottey i Emmanuel Agyemang Badu