Koji su sljedeći koraci Zapada nakon napada na Siriju?

Trump, May i Macron kažu da su se udarima željeli pokrenuti novi napori za političkim rješenjem sirijskog sukoba (EPA)

Zapadni zvaničnici su potvrdili da zračni udari, koje su prošle subote izveli Washington, Pariz i London na ciljeve sirijskog režima, trebaju biti praćeni novim krugom pregovora u okviru diplomatskih napora na iznalaženju rješenje ratnog sukoba koji je ušao u osmu godinu. Međutim, ostaje nerazjašnjeno kakva je priroda tih napora i hoće li Damask i Moskva pristati da učestvuju u novim pregovorima.

Nakon tripartitnih udara, lideri zemalja učesnica naglasili su da umanjivanje sposobnosti Damaska za napade hemijskim oružjem nije bio jedini cilj. Također, ovim udarima su se željeli pokrenuti novi napori za političkim rješenjem sirijskog sukoba.

Britanska premijerka Therese May je kazala: „Vojna akcija nije dovoljna sama po sebi. Političko rješenje i dalje ostaje najveća nada za sirijski narod.“

Nakon što su izvedeni zračni napadi u Siriji, francuski predsjednik Emmanuel Macron je izjavio da ‘Vijeće sigurnosti UN-a treba preuzeti inicijativu na političkom, hemijskom i humanitarnom planu.’

Procedure

Tri zemlje, koje su izvele zračne napade u Siriji, započele su izradu nacrta rezolucije u Vijeću sigurnosti UN-a. Ovakav potez se doima kao pokušaj tih zemalja da ojačaju poziciju u sirijskom sukobu, nakon slabljenja utjecaja. Pored toga, čini se da time žele prisiliti Damask na povratak za pregovarački sto.

Nacrt rezolucije uključuje formiranje novog istražnog mehanizma o upotrebi hemijskog oružja. Također, ovaj nacrt traži da se ugroženim Sirijcima dostavi humanitarna pomoć, te da se započnu mirovni pregovori pod pokroviteljstvom UN-a.

Francuski ministar vanjskih poslova, Jean-Yves Le Drian, izjavio je u subotu da njegova zemlja ‘želi, počevši od danas, obnoviti inicijativu Vijeću sigurnosti kako bi se osiguralo kretanje ka mirnom rješenju sirijske krize.’

Visoki američki diplomata je izjavio da će Washington praviti pritisak da se održe pregovori pod pokroviteljstvom UN-a ‘kako bi se krenulo naprijed u političkim rješenjima krize sa posebnim fokusom na dva pitanja: ustavne reforme i slobodni i pošteni izbori.’

Karim Emile Bitar, istraživač Instituta za međunarodne i strateške odnose, kaže: „Tokom proteklih nekoliko sedmica, izgledalo je da o budućnosti Sirije raspravljaju Rusi, Iranci i Turci, dok je za Zapad igra u Siriji završena.“

Ima li rezultata?

Rusija je 12 puta iskoristila svoje pravo veta u Vijeću sigurnosti UN-a u korist svog saveznika Damaska. Zapadne prijetnje vojnom akcijom i zračnim udarima naišle su na silno protivljenje Rusije. Međutim, i poslije zračnih udara sve se završilo na oštrim ruskim saopštenjima.

Francuska je saopštila da je Rusija bila unaprijed obaviještena o udarima. Moskva zauzvrat nije iskoristila svoje sisteme protuzračne odbrane kao odgovor na projektile koje su zapadne zemlje ispalile na njenog saveznika.

Od vojne intervencije u Siriji 2015. godine, Rusija je promijenila odnos snaga na terenu u korist sirijskog režima. Također, bila je pokretač političkih inicijativa u saradnji s Iranom i Turskom. Nastavila je politički podržavati Damask i spriječavala je donošenje bilo kakvog nacrta rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a koja bi osudila sirijski režim, čak i nakon hemijskog napada na Khan Sheikhanu, koji se dogodio prije više od godinu dana. Ovaj napad je primorao Rusiju da pojača napore u cilju poboljšanja Assadovog imidža.

Karim Bitar tvrdi: „Nema razloga da Assad bude prisiljen na pravljenje velikih ustupaka sve dok smatra da uživa rusku i iransku podršku.“

Sa druge strane, Fabrice Balanche, francuski stručnjak za Bliski istok, zaključuje: „Damask vjeruje da Rusija koristi učešće u sirijskom ratu kako bi osnažila svoje pozicije na međunarodnoj sceni, te da nije opsjednuta time da sebe dovede u nezgodan položaj.“

Izgleda da napetosti u pozadini zbivanja u Siriji ne utječu previše na saradnju između Moskve i zapadnih zemalja.

Ured francuskog predsjednika je potvrdio da Macron, koji je proširio saradnju s Rusijom prije izvođenja zadnjih zračnih napada, još uvijek nije odustao od planirane posjete Moskvi.

Jedan od američkih zvaničnika u Washingtonu je izjavio: „Nastavljamo snažnu saradnju sa izaslanikom UN-a u Siriji, Steffanom de Misturom, kao što sarađujemo i s Moskvom kako bi pokrenuli politički proces.“

Izvor: Agencije