‘Kauboji’ žele zlato nakon 12 godina

Domagoj Duvnjak: Za našu državu, naš narod, naše navijače - moramo osvojiti novu titulu (AFP)

Jednom prilikom JE velikan svjetskog rukometa Ivano Balić kazao kako svaki dječak u Hrvatskoj sanja o tome da bude u nekoj sportskoj reprezentaciji ove države, dodavši kako su Hrvati “ludi za timskim sportovima”.

“Rukometni Mozart” zna o čemu govori, a nadimak je dobio po svojim vještinama, zahvaljujući kojim je u dva navrata proglašen najboljim rukometašem svijeta.

Hrvatska, koja ima blizu 4,2 miliona stanovnika, najmanja je država u historiji koja je osvojila naslove svjetskog rukometnog prvaka i olimpijskog pobjednika u ovom sportu.

Od stjecanja nezavisnosti 1991. godine i formiranja reprezentacija, Hrvati su u mnogim sportovima osvojili medalje, a prvi uspjesi se ne vežu za nogomet, omiljeni sport u Hrvata, već za rukomet, košarku i vaterpolo.

Prvi nastup na svjetskoj rukometnoj smotri su popularni “Kauboji” upisali su 1995. godine i osvojili srebro (Francuska je osvojila zlatnu medalju).

Dva olimpijska zlata

Već godinu kasnije zabilježen je još veći uspjeh – osvojeno je olimpijsko zlato, prvo u hrvatskoj olimpijskoj historiji. Jedan od članova tadašnje reprezentacije bio je Slavko Goluža, današnji selektor.

Nastupila je pauza od nekoliko godina bez značajnijih uspjeha, da bi Hrvatska, pod vodstvom Line Červara, 2003. godine postala svjetski prvak, pobijedivši Njemačku u finalu SP-a u Portugalu. Godinu kasnije osvojila je novo olimpijsko zlato. Ponovo je Njemačka “pala”, ovaj put u grčkoj Atini.

Od tada je Hrvatska u vrhu svjetskog rukometa, ali nije uspjela doći do nove titule. Osvojene su brojne srebrne i bronzane medalje, no zlatna nije, a da se to mora promijeniti u Dohi najavljuje Igor Vori, koji je igrao za ovu državu 2003. i 2004. godine i još uvijek je u državnom timu.

U reprezentaciji Hrvatske je trenutno najbolji igrač svijeta, po izboru Međunarodne rukometne federacije, Domagoj Duvnjak, koji također najavljuje pohod na titulu.

“Za našu državu, naš narod, naše navijače – moramo osvojiti novu titulu, nadamo se da će se to desiti u Dohi”, kazao je.