Katalonija za jednostrano proglašenje nezavisnosti

Stranke koje se zalažu za otcjepljenje u katalonskom Parlamentu imaju 71 od 135 mjesta (Getty Images)

Sjeveroistočna španska pokrajina Katalonija mogla bi jednostrano proglasiti nezavisnost ukoliko za dva mjeseca na lokalnim izborima pobijedi lista sastavljena od konzervativne stranke Convergencia Democratica de Catalunya, katalonskog predsjednika Artura Masa, i ljevičarske Esquerre Republicane, javlja Hina.

Raul Romeva, prva osoba na listi nazvanoj “Zajedno za DA”, poručio je da će “učiniti sve što je potrebno” kako bi Katalonija stekla samostalnost od Španije.

“Neće biti koraka natrag. Ako država blokira katalonske institucije, svejedno će početi proces nezavisnosti”, rekao je Romeva, predstavivši u Barceloni izbornu listu.

Referendum samo na čitavom prostoru države

Regionalni izbori u Kataloniji, jednoj od najbogatijih regija sa blizu 7,5 miliona stanovnika te vlastitim jezikom i identitetom, bit će održani 27. septembra.

Predsjednik Katalonije Artur Mas je, po uzoru na lanjski referendum u Škotskoj, izašao sa istim zahtjevom u Španiji, što je vladajuća konzervativna Narodna stranka premijera Mariana Rajoya odbila, kao i opozicijski socijalisti lijevog centra PSOE, druge po veličini stranke u Španiji.

Prema ustavu iz 1978. godine, dopušteni su referendumi jedino na prostoru čitave Španije.

Vladajuća Narodna stranka i opozicijski PSOE u Parlamentu drže 294 od ukupno 350 mjesta i nemaju namjeru mijenjati Ustav.

Krajem godine će biti održani parlamentarni izbori.

Lider Podemosa Pablo Iglesias sklon je mijenjaju Ustava, ali će ova stranka na katalonskim izborima biti dio lijeve koalicije, koja će biračima nuditi drugačija rješenja.

“Građani imaju pravo odlučivati. Ne želim da se Katalonija otcijepi”, rekao je on.

Četvrta politička snaga na državnom nivou, liberalni Građani, saveznik je Narodne stranke u protivljenju katalonskoj nezavisnosti.

Španski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Garcia-Margallo rekao je da je sve spremno u slučaju jednostranog proglašenja nezavisnosti.

Nastavak procesa otcjepljenja

“To je put koji nikamo ne vodi”, istaknuo je Garcia-Margallo, dodavši da će svaka odluka katalonske Vlade imati pravne posljedice samo na području te pokrajine te da jednostrano proglašenje neće priznati Evropska unija i Ujedinjeni narodi.

No, sa liste “Zajedno za DA” poručuju da će u slučaju pobjede nastaviti sa procesom, uprkos zakonskoj blokadi od centralne vlasti u Madridu.

Stranke koje se zalažu za otcjepljenje u katalonskom Parlamentu imaju 71 od 135 mjesta.

Zbog neslaganja o tome koliko daleko treba ići, došlo je do razilaženja Convergencije Artura Masa i stranke Unio, koje su zajednički nastupale posljednjih 37 godina pod imenom CIU.

Unio, demokršćanska stranka, svom je dojučerašnjem partneru rekla da se “nezavisnost ne može tražiti pod svaku cijenu”.

Mas je nakon toga sklopio sporazum sa ljevičarskim ERC-om, strankom s kojom se slaže jedino u odlučnom zahtjevu za nezavisnošću.

Mas je u novembru, dva mjeseca nakon referenduma u Škotskoj, gdje je 55 posto stanovnika podržalo ostanak u Velikoj Britaniji, organizirao neformalni referendum, na kojem se većina izjasnila za samostalnost Katalonije.

Izvor: Agencije