Jemen: Nestašica hrane, lijekova i novca

Rat u Jemenu doveo je do hroničnih nestašica hrane, lijekova i novca. Brojni radnici mjesecima nisu primili plate, što je pojačalo problem likvidnosti. U glavnom gradu Sani građani su primorani zaduživati se kod vlasnika trgovina.

Na prvi pogled stvari izgledaju prilično normalno u prodavnici u Sani. Police pune robe, a kupci zadovoljni. No, roba nestaje s polica, a vlasnik Jamil zauzvrat ne dobija novac.

“Svojim kupcima smo i ranije dopuštali da plaćaju na veresiju. Obično bismo nam platili na kraju mjeseca. No, većina nam ništa nije platila od septembra, a mi ih puštamo da se i dalje zadužuju. Još čekamo da dobiju plate”, kaže Jamil Hameem, vlasnik prodavnice.

Ovih dana u Jemenu, osiromašenoj zemlji u kojoj već nedostaje hrane, vode i lijekova, sve je manje i novca. Uposlenici u javnom sektoru u glavnom gradu Sani plate nisu primili dva mjeseca. 

A to znači da i za ostale dijelove jemenskog društva stvari idu sa lošeg na gore.

Ne nazire se kraj krize

“Izgleda da nema nade da će kriza biti riješena. Nemamo ideju kada bi mogla završiti”, rekao je Yemen Farouk Radman, državni uposlenik.

Mnogi kažu da se osjećaju taocima zaraćenih strana – snaga odanih predsjedniku Abd Rabbu Mensuru Hadiju, kojeg podržava Saudijska Arabija s jedne i pokreta Husi s druge strane.

Drugi samo žele znati kada će dobiti zaostale plate.

“Ne znamo kako bismo mogli riješiti ovaj problem niti ko stoji iza njega. Zahtijevamo da nam se plate isplate što prije”, kazao je Ahmed Jamaladdin, univerzitetski profesor.

Jemen je zemlja u kojoj 21 milion ljudi, prema podacima UN-a, hitno treba neku vrstu humanitarne pomoći, a mnoge humanitarne organizacije upozoravaju i da je na rubu gladi.

Likvidnost sredstava je samo jedan problem na koji će se stanovništvo Jemena, koje se već bori sa brojnim krizama, morati navići.

Izvor: Al Jazeera