Iduće sedmice glasanje o povjerenju Vladi Kosova

Predsjedništvo Skupštine Kosova zakazalo je za srijedu, 10. maja, vanrednu sjednicu Skupštine na kojoj će se glasati o povjerenju aktuelnoj Vladi te zemlje.

Kosovska opozicija predala je ranije Skupštini Kosova peticiju sa dovoljnim brojem potpisa poslanika za izglasavanje nepovjerenja vladi.

Peticiju je pokrenula opoziciona Inicijativa za Kosovo Fatmira Limaja, a podržali su je i poslanici opozicione Alijanse za budućnost Kosova i pokreta Samoopredjeljenje, te pojedini poslanici vladajućih stranaka, prenosi RSE.

U zahtjevu se navodi da trenutna vladajuća koalicija Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza, kao i pripadnika manjinskih zajednica, nije uspjela da riješi suštinske probleme sa kojima se suočava Kosovo, a kao posljedica toga zemlja je više od godinu i po dana u političkoj krizi.

Sakupljeno je potrebnih 40 potpisa.

Nakon predaje peticije opozicija se obratila i medijima.

‘Djelovanje opozicije’

Valdete Bajrami iz Inicijative za Kosovo zatražila je i od preostalih poslanika koji nisu potpisali peticiju da budu prisutni na sjednici kada se ona sazove i da podrže nepovjerenje vlade.

Aida Durguti iz Samoopredjeljenja rekla je da je trenutna vlada neodgovorna i da za to treba da snosi odgovornost, o čemu treba da odluči Skupština.

“Očekujemo da će poslanici bez razlike, pripadaju li opoziciji ili poziciji djelovati u interesu zemlje”, istakla je Durguti.

Pal Lekaj iz Alijanse za budućnost Kosova naveo je da je Kosovo sa trenutnom vladom prošlo kroz tri teške godine, ali dodao da će današnji korak služiti zemlji.

Ministar ekonomije iz redova Demokratskog saveza premijera Kosova Abdullah Hoti reagirao je na Facebooku, navodeći da su većina potpisnika poslanika oni koji su uzrokovali probleme na Kosovu, na koje se opozicija poziva.

Na osnovu Ustava Kosova, glasanje o povjerenju se razmatra u Skupštini ne kasnije od pet i ne ranije od dva dana od podnošenja zahtjeva.

Predstoji sastanak Predsjedništva Kosova koje treba da zakaže sjednicu po tom pitanju.

Ukoliko je prijedlog o nepovjerenju Vlade uopće izglasan, Vlada se smatra u ostavci i raspisuju se prijevremeni izbori.

Nepovjerenje vlade se smatra usvojenim kada za to glasa više od polovine poslanika Skupštine Kosova, od ukupno 120.

Izvor: Al Jazeera i agencije