Hrvatska od petka provjerava sve putnike na granicama

Za očekivati je da će putnici morati duže čekati na provedbu granične kontrole, saopćio je MUP Hrvatske (AP)

U skladu s izmjenama šengenskih propisa Hrvatska od petka ima obavezu na svim graničnim prijelazima na vanjskoj, ali i unutrašnjoj granici Evropske unije provjeravati sve putnike kroz dostupne baze podataka, izvijestilo je Ministarstvo unutarnjih poslova.

“Uredbom (EU) 2017/458 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2017. o izmjeni Uredbe (EU) 2016/399 u pogledu jačanja kontrola provjerom u relevantnim bazama podataka na vanjskim granicama, koja stupa na snagu 7. travnja 2017. godine, izmijenjene su odredbe članka 8. Zakonika o schengenskim granicama, koje se odnose na provedbu granične kontrole.

U skladu s navedenim izmjenama, Republika Hrvatska ima obvezu na svim graničnim prijelazima, na unutarnjoj (prema Republici Sloveniji i Mađarskoj) i vanjskoj granici (svi ostali granični prijelazi), provjeravati sve putnike kroz dostupne baze podataka.

Službenici granične policije će, prilikom obavljanja granične kontrole putnika, kako za vrijeme ulaska tako i za vrijeme izlaska s područja EU, provoditi sustavnu provjeru svih putnika kroz dvije baze podataka: nacionalne baze podataka Informacijskog sustava MUP-a i Interpolovu bazu podataka”, objavio je MUP na svom internetskom sajtu, prenosi agencija Hina.

Podsjećaju da se dosad nisu radile sistemske provjere osoba koje uživaju pravo slobode kretanja u skladu s pravom EU-a (npr., državljani država članica EU-a i država pridruženih Šengenskom prostoru, članovi njihovih porodica i slično), tako da navedena izmjena znači da će se sistemski provjeravati i te kategorije osoba.

Duže čekanje na granici

Stoga je za očekivati da će putnici morati duže čekati na provedbu granične kontrole, kažu u MUP-u.

Navode da “državljani trećih zemalja” za ulazak u Hrvatsku moraju imati valjanu putnu ispravu koja nosiocu omogućava prelazak granice, a koja mora biti važeća barem tri mjeseca nakon planiranog datuma odlaska sa državnog područja države članice te mora biti izdana unazad 10 godina.

Također, moraju “opravdati svrhu i uvjete namjeravanog boravka te imati dovoljno sredstava za uzdržavanje, kako za vrijeme trajanja namjeravanog boravka, tako i za povratak u njihovu matičnu državu ili tranzit do treće zemlje za koju su sigurni da će ih prihvatiti ili su takva sredstva u mogućnosti zakonito pribaviti”.

Za njima u dostupnim bazama podataka ne smije biti izdano upozorenje u svrhu zabrane ulaska te ne smiju predstavljati prijetnju za javni poredak, međunarodnu sigurnost, javno zdravlje ili međunarodne odnose bilo koje od država članica, kažu u MUP-u.

Ističu da će hrvatska granična policija “poduzeti sve mjere iz svoje nadležnosti kako bi iskoristila sve postojeće kapacitete, u smislu ljudstva i tehnike, kako bi se vrijeme čekanja na provedbu granične kontrole svelo na najmanju moguću mjeru na svim graničnim prijelazima, posebno u kritična vremena vikenda i praznika”.

Izvor: Agencije