Hormuz je najvažnija naftna arterija na svijetu

Iran je najavio da bi mogao poremetiti prolaz tankerima ako SAD realizira svoje prijetnje da potpuno ukine izvoz iranske nafte (EPA)

Trećina svjetske nafte koja se prevozi morskim putem prolazi Hormuškim tjesnacem što ga čini strateškom arterijom koja bliskoistočne proizvođače povezuje s tržištima u azijskom Pacifiku, Europi, Sjevernoj Americi i dalje.

Zapovjednik Iranske revolucionarne garde Mohammad Ali Jafari zaprijetio je ovaj tjedan da će Iran blokirati prolaz tankerima kroz Hormuški tjesnac kao odgovor na američke pozive da se zabrani izvoz iranske nafte, podsjeća Reuters. 

Tjesnac je desetljećima bio u središtu regionalnih napetosti i nije prvi put da Iran spominje takve prijetnje.

Riječ je o plovnom putu koji dijeli Iran i Oman, a povezuje Omanski zaljev i Perzijski zaljev.

U svojem najužem dijelu tjesnac je širok 29 nautičkih milja (54 kilometara). 

Američka uprava za energiju procjenjuje da je rekordnih 18,5 milijuna barela nafte prevezeno morem prošlo tjesnacem u 2016. godini, što je za devet posto više u odnosu na godinu ranije, kada je oko 30 posto sirove nafte prevezene morem prošlo kroz tim tjesnacem. 

Plovni put i za ukapljeni plin iz Katara

Većina sirove nafte izvezene iz Saudijske Arabije, Irana, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta i Iraka prolazi Hormuškim tjesnacem.

On je i plovni put za gotovo sav ukapljeni plin (LNG) koji izvozi Katar.

Tijekom iransko-iračkog rata (1980-1988) dvije strane pokušale su poremetiti jedna drugoj izvoz, a taj je sukob poznat kao Tankerski rat. 

Američka Peta flota, stacionirana u Bahreinu, zadužena je štititi trgovačke brodove u tom području. 

Energetski konzultanti Petromatrix, koji prate američke nosače zrakoplova u regiji, navode da trenutačno  nema nosača u Arapskom zaljevu. U vrijeme administracije američkog predsjednika Georgea W. Busha uvijek su bila dva nosača u Arapskom zaljevu, a u vrijeme administracije predsjednika Baracka Obame u kraćem razdoblju nije ih uopće bilo, što je bio potez dobre volje u vrijeme kada se s Iranom pregovaralo o nuklearnom sporazumu.

Incidenti u Hormuškom prolazu

U srpnju 1988. američki ratni brod Vincennes srušio je iranski putnički avion i poginulo je svih 290 osoba. Washington je rekao da je to bio nesretni slučaj jer je posada broda pogrešno procijenila da je riječ o borbenom avionu. Teheran je rušenje putničkog zrakoplova nazvao hotimičnim činom, a SAD ustvrdio da je Vincennes plovio u tom području kako bi štitio neutralne brodove od iranskih napada s mora.

Početkom 2008. godine, SAD je optužio iranske brodove da su prijetili njegovim ratnim brodovima kada su se približili trima brodovima američke mornarice u Hormuškom tjesnacu. 

U lipnju iste godine zapovjednik Revolucionarne garde Mohammad Ali Jafari rekao je da će Iran nametnuti kontrole prolazu brodovima bude li napadnut. 

Početkom 2012. godine, Iran je zaprijetio blokadom Hormuškog tjesnaca u znak odmazde za američke i europske sankcije nametnute njegovim prihodima od prodaje nafte što je bio pokušaj Zapada da zaustavi iranski nuklearni program. 

Nove prijetnje Rouhanija

Tri godine kasnije, u svibnju 2015. godine, iranski ratni brodovi otvorili su vatru na tanker pod singapurskom zastavom uz obrazloženje da je tanker oštetio iransku naftnu platformu.

U srpnju iste godine japanski tanker M Star bio je napadnut, a odgovornost je preuzela skupina povezana s Al-Kaidom.

Prije nekoliko dana iranski predsjednik Hassan Rouhani nagovijestio je da bi Iran mogao poremetiti prolaz tankerima u Hormuškom tjesnacu ako SAD realizira svoje prijetnje da potpuno ukine izvoz iranske nafte. 

Dan nakon Rouhanijeve izjave oglasio se i zapovjednik garde Jafari poručivši da će Iran blokirati sav izvoz kroz Hormuški tjesnac ako bude spriječen izvoziti svoju naftu. 

Izvor: Agencije