Historijski uspjeh: Hrvatska u finalu Svjetskog prvenstva

Nogometna reprezentacija Hrvatske ostvarila je povijesni uspjeh i plasirala se u finale Svjetskog prvenstva nakon što je u polufinalu, nakon produžetaka, pobijedila Englesku 2:1.

Pobjednički gol postigao je Mario Mandžukić u 109. minutu.

Nakon 90 minuta regularnog dijela polufinalne utakmice Svjetskog prvenstva bilo je 1:1, te se ušlo u produžetke.

Engleska je povela već u petoj minuti golom Kierana Trippiera iz slobodnog udarca.

Izjednačio je Ivan Perišić, golom u 68. minuti, i odveo utakmicu u produžetke.

I jedni i drugi pokušavali su ispisati povijest, a uspjelo je to Hrvatima – ostvarili su plasman u svoje prvo svjetsko finale.

Dalić: Hvala navijačima u Hrvatskoj i BiH

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić čestitao je nakon utakmice svojim igračima, rekavši im u šali da “nisu normalni”.

“Nisam ja ništa ostvario – sve su napravili moji dečki. Ovo što su odigrali je fantazija, kako su se borili i kako su trčali. Hvala našim navijačima u cijelom svijetu, u Hrvatskoj i u BiH”, rekao je Dalić.

“Polako hodamo, još nismo stali. Ovo je za povijest. Ostajemo u Moskvi i bit ćemo prvaci svijeta, ako Bog da”, prva je reakcija Dalića sa stadiona Lužnjiki.

Englezi s Belgijom za treće mjesto

Hrvatska je u polufinalu prvi i jedini put bila prije 20 godina, u Francuskoj, dok je Englesku na korak do finala zaustavila Njemačka, na Svjetskom prvenstvu u Italiji 1990. godine.

Engleska je prvi i jedini put bila svjetski prvak davne 1966. godine, pobijedivši Njemačku u kontroverznom finalu i nakon pobjedničkog pogotka, za koji nikad nije potvrđeno je li lopta prešla gol-crtu.

Pobjednik ove polufinalne utakmice – Hrvatska – u nedjelju (17:00 sati) u Moskvi će u finalu igrati protiv Francuske.

“Trikolori” su u utorak navečer u prvom polufinalu pobijedili Belgiju sa 1:0.

Engleska i Belgija igrat će za treće mjesto dan ranije, od 16:00 sati.