Hamas pozvao Abbasa da potpiše Rimski statut

Haniyeh naglasio da na potpisivanje Rimskog statuta pravo imaju sve palestinske žrtve (AP)

Zamjenik predsjednika Političkog biroa Hamasa Ismail Haniyeh pozvao je palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa da potpiše Rimski statut kako bi Izrael, zbog zločina počinjenih na palestinskoj teritoriji, odgovarao pred Međunarodnim krivičnim sudom (ICC).

U pisanoj izjavi Haniyeha navedeno je da su narod i palestinske grupe saglasne kada je riječ o obavezi odlaska Abbasa u ICC i potpisivanju Rimskog statuta kako bi izraelska uprava bila procesuirana, prenosi Anadolija.

Haniyeh je naglasio da je dokument kojim se od Abbasa zahtijeva potpisivanje Rimskog statuta potpisao i Hamas te da na potpisivanje Statuta imaju pravo sve palestinske žrtve.

Specijal: Napadi na Gazu

Prema njegovim riječima, nepotpisivanje Rimskog statuta bit će okarakterisano kao „zaborav poginulih Palestinaca i izraz nepoštivanja prema palestinskoj borbi”.

Palestinske vlasti često su meta optužbi da ne poduzimaju dovoljno u vezi s istragom navodnih ratnih zločina u Gazi, a sada su se pojavili dokazi koji ukazuju da bi to moglo biti tačno.

Istraga Al Jazeere: Palestinci odbili poziv Haga

Usred izraelskih napada na Gazu palestinske vlasti su javno pozvale ICC da pokrene istragu.

Da bi to bio i službeni poziv, trebali su se jednostavno priključiti ovom sudu. Ali, posebna istraga Al Jazeere pokazuje kako su palestinske vlasti odlučile da to ne učine i da se ono što se događalo iza zatvorenih vrata ne podudara s onim što su iznijeli javnosti.

Tokom izraelskih napada na Gazu upućeni su apeli palestinskim vlastima da jednom zauvijek iskoriste svoja zakonska, nenasilna prava… i da se, jednim potezom olovke, priključe Međunarodnom krivičnom sudu.

Takav potez omogućio bi pokretanje zvanične istrage o počinjenim ratnim zločinima s obje strane tokom 50-dnevnog sukoba.

Taj sudski dokument podnesen Sudu 25. jula posredstvom jednog francuskog advokatskog ureda tužba je palestinskog ministra pravosuđa i državnog tužioca.

Desetak dana kasnije mediji su pratili posjetu Riyada Malikija, palestinskog ministra vanjskih poslova, Hagu, čiji je cilj bio, činilo se, optužiti Izrael za zločine.

“Moramo učiniti sve što je u našoj moći da omogućimo Međunarodnom krivičnom sudu da odgovorne za ratne zločine izvede pred lice pravde”, rekao je palestinski ministar vanjskih poslova.

Ali, povjerljivo pismo od 14. augusta, do kojeg je Al Jazeera ekskluzivno došla, priča potpuno drugačiju priču.

Poslali su ga glavni tužioci Suda i u njemu su navedeni detalji posjete palestinskog ministra vanjskih poslova Hagu. Morali su mu postaviti ključno proceduralno pitanje prije nego što su mogli otvoriti istragu.

Da bi neka država prihvatila jurisdikciju Suda, što je neophodno za pokretanje istrage, potrebno je pisano odobrenje šefa države ili ministra vanjskih poslova.

Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda pitao je Malikija ima li nedavni dokument ministra pravosuđa, u kojem daje jurisdikciju Sudu, odobrenje Vlade.

Tužilac je zatim napisao: “Nisam dobio pozitivnu potvrdu. U skladu s tim, nema zakonske osnove za pokretanje istrage.”

Rimski statut potpislao 139 država

Rimski statut Međunarodnog krivičnog suda (ili Rimski statut) je međunarodni ugovor kojim je formiran Međunarodni krivični sud (ICC), a prihvaćen je 17. jula 1998. godine. Statut sudu stavlja u nadležnost tri krivična djela: genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.

Statut, koji određuje jurisdikciju, strukturu i funkcije suda, do 2008. godine potpisalo je 139 zemalja. U slučaju da palestinska uprava potpiše statut bit će joj omogućeno pravo na podnošenje zahtjeva za procesuiranje Izraela za zločine u Gazi i Zapadnoj obali.

U napadima je poginulo više od 2.100 Palestinaca, većinom civila, među kojima je bio i veliki broj djece.

Život je izgubilo i više od 70 Izraelaca, uglavnom vojnika. Nakon napada na skloništa Ujedinjenih naroda, generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon osudio je postupke Izraela.

Izvor: Al Jazeera i agencije