Freund najbolji na Planici, Kup za Stocha

Četvrtim mjestom na pretposljednjem takmičenju za Svjetski kup, Poljak Kamil Stoch osigurao naslov ukupnog pobjednika (EPA)

Nijemac Severin Freund pobjednik je takmičenja u skijaškim skokovima na slovenskoj Planici, a Poljak Kamil Stoch osigurao je titulu ukupnog pobjednika Svjetskog kupa ove sezone.

Četvrtim mjestom na pretposljednjem takmičenju za Svjetski kup skijaša skakača, Poljak Kamil Stoch osigurao je naslov ukupnog pobjednika, te tako okrunio sezonu iz snova, jer je na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju osvojio dvije zlatne medalje u pojedinačnoj konkurenciji.

Prije posljednjeg takmičenja, koje je na rasporedu u nedjelju, Stoch ima nedostižnih 147 bodova više od drugog Nijemca Severina Freunda, pobjednika takmičenja na Planici u petak, prenosi Hina.

Time je Stoch postao drugi Poljak koji je osvojio Kristalni globus u konkurenciji skakača na skijama, prije njega to je uspjelo samo slavnom Adamu Malyszu, koji je tri puta podizao pehar namijenjen najboljem u sezoni 2001/02, 2002/03, 2006/07).

Pobjedom na prvom od dva takmičenja na Planici, Freund je pretekao Slovenca Petera Prevca, koji je zauzeo treće mjesto, na drugom mjestu u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa, uoči posljednjeg takmičenja ima 11 bodova prednosti.

Freund je do pobjede u petak stigao s dva skoka od po 137,5 metara, što mu je donijelo 289,1 boda, samo 0,3 više od drugog Norvežanina Andersa Bardala (136,5 i 134,5m), a 1,8 više od trećeg Prevca (129,0 i 134,5m). Četvrti Stoch je osvojio 283,9 boda (131,5 i 134,0m).