Oglasi

Finale SP2014: Njemačka prvak svijeta

Njemačka je na Maracani osvojila četvrti naslov svjetskog prvaka pobjedom nad Argentinom.
Nijemci su prethodno trijumfovali 1954, 1974. i 1990. godineAP

Nogometna reprezentacija Njemačke osvojila je prvo mjesto na Svjetskom prvenstvu u Brazilu nakon što je u finalnom dvoboju na Maracani u Rio de Janeiru nakon produžetaka pobijedila Argentinu 1-0.

Trenutak odluke dogodio se u 113. minuti, kada je Mario Goetze svladao Sergia Romera.

Njemačkoj je to četvrti svjetski naslov, čime se izjednačila s Italijom, koja također ima četiri titule.

Uspješniji je samo Brazil s pet titula svjetskog prvaka. "Elf" je bio najbolji i 1990. u Italiji, 1974. pred svojim navijačima, te 1954. u Švicarskoj.

Argentina je u svom petom finalu upisala i treći poraz. "Gaučosi" su bili drugi i na premijernom prvenstvu 1930. u Urugvaju, te 1990. u Italiji, kada su također izgubili od Njemačke, javlja Hina.

Trenutak odluke dogodio se u 113. minuti, kada je Goetze zatresao argentinsku mrežu [AP]

U subotu je u dvoboju za treće mjesto Holandija pobijedila Brazil 3-0 golovima Robina van Persiea (2-11m), Daleyja Blinda (17) i Georginia Wijnalduma (90+1). Holandiji je ovo prvi put da je SP završila na trećem mjestu; tri je puta bila druga (1974, 1978, 2010), a jednom četvrta (1998). Peterostruki svjetski prvak Brazil (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) je drugi put završio kao četvrti, nakon 1974. godine.

Propuštene prilike

Za Nijemce je finale loše počelo i prije prvog zvižduka sudije, jer se na zagrijavanju povrijedio Sami Khedira, a umjesto njega je uskočio Chrisoph Kramer. Međutim, nakon pola sata i on je morao iz igre, jer je dobio neugodan udarac u glavu.

Umjesto veznjaka Borussie Monchengladbach u igru je ušao Schuerrle. Njemačka je u prvih 20 minuta bila bolja, imala je inicijativu i daleko veći posjed lopte, no nikako nije uspijevala probiti dvostruki argentinski blok.

Prvu pravu priliku na utakmici imali su Argentinci u 21. minuti, kada je Higuain izbio sam pred Neuera, ali je sa 16 metara pucao pored gola. Napadača Napolija gurnuo je u priliku Kroos neoprezno vrativši loptu svom golmanu.

U 37. minuti vidjeli smo i prvu opasnost pred argentinskim vratima. Muller je probio stranu, gurnuo povratnu loptu koju je opalio Schuerrle, no Romero je bio na mjestu.

Tri minute kasnije, paniku pred vratima "elfa" je izazvao Messi, probivši lijevi bok, no njegov pokušaj su zajednički blokirali Boateng i Neuer. U poluvremenu bez pravih prilika najbliže golu bila je Njemačka u 45. minuti. Kroos je ubacio iz kornera, a Howedes je uzdrmao vratnicu.

Zatresla se mreža

Na otvaranju drugog dijela argentinski selektor Sabella uveo je u igru Aguera i "Gaučosi" su daleko odlučnije krenuli u nastavak. Već u 47. minuti Messi je imao šansu, no pucao je pored gola.

Prvu priliku u nastavku Njemačka je imala u 59. minuti, kada je Klose pucao glavom, no nedovoljno jako. U 75. minuti je ponovo zaprijetio Messi, ali njegov udarac je bio neprecizan.

Atmosfera u Riju pred finalnu utakmicu

Najbolju priliku u nastavku njemačka reprezentacija je imala u 82. minuti kada je Kroos na povratnu loptu Ozila s ruba kaznenog prostora pucao pored gola. Do konca regularnog dijela utakmice više nije bilo prilika, pa se ušlo u produžetke.

Njemačka je do vodstva mogla doći već u prvoj minuti produžetka, no Romero je sjajno obranio udarac Schuerrlea, kojeg je uposlio Goetze. Svoju veliku priliku Argentina je dočekala u 97. minuti kada je Palacio primirio ubačaj Gaga, te izbio ispred njemačkog golmana, ali potom katastrofalno pucao. Napadač Intera je pokušao prebaciti Neuera, no to je uradio loše.

Trenutak odluke dogodio se u 113. minuti, kada je Goetze zatresao argentinsku mrežu. Veliki dio posla obavio je Schuerrle, koji je probio po krilu, te sjajno ubacio, a Goetze je primio loptu na prsa te je poslao pored Romera.

Statistika:

Stadion Maracana - 74.738 gledatelja; Sudac: Nicola Rizzoli (Italija);

Strijelci: 1-0 Goetze (113)

Žuti kartoni: Schweinsteiger, Schuerrle / Mascherano, Aguero

Statistika finalne utakmice SP-a između Njemačke i Argentine (1-0)

Posjed lopte 60 % 40 %

NJEMAČKA: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Hoewedes - Schweinsteiger, Kramer (od 31. Schuerrle) - Mueller, Kroos, Ozil (od 119. Mertesacker) - Klose (od 88. Goetze)

ARGENTINA: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Mascherano, Biglia, Perez (od 86. Gago) - Messi, Lavezzi (od 46. Aguero), Higuain (od 77. Palacio)

Argentinski majstor Lionel Messi proglašen je najboljim igračem svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu koje je večeras okončano pobjedom Njemačke, javlja Hina.

Lionel Messi proglašen je najboljim igračem svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu [AP]

Messi je turnir okončao s četiri gola i jednom asistencijom, postavši treći Argentinac koji je osvojio "Zlatnu loptu". Prije njega to je uspjelo Mariu Kempesu 1978. godine, te Diegu Maradoni 1986.

Nagrada za najboljeg igrača dodjeljuje se od prvog SP-a održanog u Urugvaju, kada je ta laskava titula pripala domaćem igraču Joseu Nasazziju, a od 1982. godine nosi naslov "Zlatna lopta". Njen prvi dobitnik je bio italijanski golgeter Paolo Rossi.

2014 - Lionel Messi (Argentina)

Nijemac Manuel Neuer proglašen je najboljim golmanom svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu.

Na njemačkom putu do svjetske krune primio je četiri gola u sedam susreta.

Tehnička komisija FIFA-e na svakom svjetskom prvenstvu proglašava najboljeg golmana kojemu se dodjeljuje nagrada "Zlatna rukavica". Od 1994. do 2006. ta je nagrada nosila ime "Lav Jašin" po legendarnom golmanu reprezentacije Sovjetskog saveza.

Nijemac Manuel Neuer proglašen je najboljim golmanom na SP-u u Brazilu [AP]

Dobitnici "Zlatne rukavice":

1930 - Enrique Ballesteros (Urugvaj)

1934 - Ricardo Zamora (Španjolska)

1938 - František Planička (Čehoslovačka)

5 - Muller (Njem)

4 - Messi (Arg), Neymar (Bra), Van Persie (Niz)

3 - Benzema (Fra), Robben (Niz), Shaqiri (Švi), E. Valencia (Ekv), Schuerrle (Njem)

2 - David Luiz (Bra), Hummels (Njem), Ruiz (Kos), Sanchez (Čile), A. Ayew (Gana), Bony (O.Bl), Cahill (Aus), Dempsey (SAD), Depay (Niz), Gervinho (O.Bl), Gyan (Gana), PERIŠIĆ (HRV), MANDŽUKIĆ (HRV), Martinez (Kol), Musa (Nig), Suarez (Uru), Slimani (Alž), Abdelmoumene Djabou (Alž), Klose (Njem), Oscar (Bra)

1 - Aranguiz (Čile), Armero (Kol), Balotelli (Ita), Beausejour (Čile), Blind (Niz) Brahimi (Alž), Brooks (SAD), Campbell (Kos), Cavani (Uru), Costly (Hon), Cristiano Ronaldo (Por), Cuadrado (Kol), de Vrij (Niz), De Bruyne (Bel), Dos Santos (Mek), Duarte (Kos), Džeko (BiH), Dzemaili (Švi), Feghouli (Alž), Fellaini (Bel), Fer (Niz), Fernandinho (Bra), Fred (Bra), Ghoochannejad (Ira), Giroud (Fra), Goetze (Njem), Godin (Uru), Götze (Njem), Green (SAD), Guardado (Mek), Gutierrez (Kol), Halliche (Alž), Hernandez (Mek), Higuain (Arg), Honda (Jap), Huntelaar (Niz), Ibišević (BiH), Jedinak (Aus), Jones (SAD), Keržakov (Rus), Khedira (Njem), Kokorin (Rus), Koo Ja-cheol (J.Kor), Lee Keun-ho (J.Kor), Lukaku (Bel), Marchisio (Ita), Marquez (Mek), Mata (Špa), Matip (Kam), Matuidi (Fra), Mehmedi (Švi), Mertens (Bel), Nani (Por), Odemwingie (Nig), Okazaki (Jap), OLIĆ (HRV), Origi (Bel), Özil (Njem), Papastathopoulos (Grč), Peralta (Mek), Pjanić (BiH), Pogba (Fra), Quintero (Kol), Rojo (Arg), Rooney (Eng), Samaras (Grč), Samaris (Grč), Seferović (Švi), Sissoko (Fra), Sneijder (Niz), Son Heung-min (J.Kor), Sturridge (Eng), Thiago Silva (Bra), Torres (Špa), Urena (Kos), Valbuena (Fra), Valdivia (Čil), S. Varela (Por), Vargas (Čile), Vertonghen (Bel), Villa (Špa), Vrsajević (BiH), Wijnaldum (Niz), Xabi Alonso (Špa), Xhaka (Švi)

autogol - Sead Kolašinac (BiH), Marcelo (Bra), John Boye (Gan), Noel Valladares (Hon), Joseph Yobo (Nig)

Kolumbijac James Rodriguez sa šest golova bio je najbolji strijelac Mundijala u Brazilu [Reuters]

Svjetsko nogometno prvenstvo u Brazilu u brojkama:
0 - Udaraca reprezentacije Holandije u okvir argentinskog gola u 90 minuta njihovog polufinalnog ogleda.
1 - žuti karton zbog simuliranja
2 - utrčavanja gledatelja na teren za vrijeme utakmica SP-a
2.67 - prosjek golova na prvenstvu
4 - mjeseca zabrane igranja je dobio Urugvajac Luis Suarez zbog ugriza nogometaša italijanske reprezentacije Giorgia Chiellinija.
6 - golova je zabio prvi strijelac prvenstva Kolumbijac James Rodriguez
7 - golova je primio Brazil u polufinalu od Njemačke
8 - njemačkih nogometaša je zabilo golove na "elfovom" putu do svjetske krune
10 - crvenih kartona je pokazano na prvenstvu, najmanje od 1986 (8) i gotovo tri puta manje od rekordnih 28 crvenih kartona iz Njemačke 2006.
16 - golova je ukupno zabio Nijemac Miroslav Klose koji je postao najbolji strijelac u historiji svjetskih prvenstava
16 - odbrana je imao američki golman Tim Howard u osmini finala protiv Belgije, što je rekord svjetskih prvenstava
18 - golova je zabila njemačka reprezentacija na putu do naslova
57.3 - minute je prosjek igre na SP-u u Brazilu
171 - gol je postignut na prvenstvu
181 - žuti karton je pokazan na prvenstvu, gotovo upola manje od 307 iz Njemačke 2006.
393 - prosjek dodavanja po utakmici
506 - minuta je Alžir bio na svjetskim prvenstvima bez gola, prije nego što je zabio gol Belgiji u 1. kolu
53,018 - prosjek gledatelja, najviše od 1994, kada je u SAD-u prosjek bio 68,991

Sedam golova je primio Brazil u polufinalu of Njemačke [EPA]

Kolumbijac James Rodriguez je 28. nogometaš koji se okitio nagradom za najboljeg strijelca kroz historiju svjetskih nogometnih prvenstva, javlja Hina.

Među igračima koji su osvajali "Zlatnu kopačku" su i dvojica hrvatskih nogometaša Dražan Jerković i Davor Šuker. Jerkoviću je to uspjelo 1962. godine u Čileu, a Šukeru 1998. u Francuskoj.

Jerković je u Čileu u dresu bivše države zabio četiri gola, podijelivši prvo mjesto s još četiri igrača. Po četiri gola zabili su i Brazilci Garrincha i Vava, Rus Valentin Ivanov, te Čileanac Leonel Sanchez.

Šuker je na Coupe du Mondeu osvojio nagradu za najboljeg strijelca postigavši šest golova. U leđa su mu gledali Argentinac Gabriel Batistuta i Italijan Christian Vieri sa po pet golova, te Brazilac Ronaldo, Čileanac Marcelo Salas i Meksikanac Luis Hernandez sa po četiri gola.

Zlatnu kopačku najviše puta su osvajali Brazilci, pet puta. Nijemci su na vrhu tabele strijelaca bili triput, a mjesto s Hrvatima dijele Argentinci, Italijani, Rusi te Mađari.

Nijemac Miroslav Klose sa 16 golova postao je najbolji strijelac u historiji svjetskih prvenstava [Reuters]