Eurobasket: BiH, Hrvatska i Crna Gora pobjedama otvorili kvalifikacije

Planirano je da se kvalifikacije za Mundobasket 2023. održe od novembra 2021. do februara 2023. godine (Fena)

Košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore pobjedama su počele kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2021. godine.

Košarkaši BiH su u prvom kolu grupe H na gostovanju u Rigi savladali selekciju Latvije sa 62:61 (17:21, 13:15, 16:17, 16:8), javila je Fena.

Izabranici selektora Vedrana Bosnića došli su do trijumfa zahvaljujući odličnoj igri u posljednjoj četvrtini kada su napravili veliki preokret, ostavivši domaće igrače bez poena punih osam minuta.

Prije toga, domaći košarkaši većim dijelom susreta imali su rezultatsku prednost, koja je u jednom trenuku iznosila 14 poena.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Edin Atić sa 15, Miralem Halilović sa 13 i Aleksandar Lazić sa 10 poena.

Drežnjakovih 16 koševa

Naredni meč u kvalifikacijama reprezentacija BiH igra u ponedjeljak kada u Tuzli dočekuje selekciju Grčke, koja je pobijedila Bugarsku sa 73:63.

Hrvatski košarkaši su u susretu grupe D protiv Švedske u KC „Dražen Petrović“ u Zagrebu bili ubjedljivi, slavivši pobjedu od 72:56 (18:6, 23:14, 17:25, 14:11).

Mateo Drežnjak je sa 16 koševa bio najefikasniji u sastavu Hrvatske, javila je Hina.

Hrvatska je utakmicu praktički riješila u prvih 15 minuta igre kada je ostvarila veliku prednost od 25 razlike (31:6).

U drugom susretu ove grupe, Holandija je iznenađujuće u Ankari svladala Tursku sa 72:65.

Upravo će Holanđani biti sljedeći suparnik Hrvatske, i to u ponedjeljak u Almereu.

Crna Gora je u grupi G pobijedila Veliku Britaniju sa 81:74.