EURO: Pobjede Hrvata i Makedonaca

Nogometaši Hrvatske večeras su na splitskom Poljudu savladali selekciju Mađarske sa 3:0 i dodatno se približili plasmanu na Evropsko prvenstvo 2020. godine. U utrci za mjesto na smotri najboljih selekcija „Starog kontinenta“ ostala je i Sjeverna Makedonija koja je na svom terenu u Skoplju nadigrala Sloveniju 2:1.

Mrežu gostiju u Splitu načeo je Luka Modrić u petoj minuti, da bi na 3:0 povisio Bruno Petković pogocima u 24. i 42. minuti. Ivan Perišić je imao priliku povećati prednost „Vatrenih“ u 55. minuti kada je izveo kazneni udarac, ali je njegovu namjeru pročitao golman Mađara Peter Gulacsi i odbranio.

Mađarska je od 56. minute igrala sa igračem manje kada je zbog drugog žutog kartona isključen Laszlo Kleinheisler.

U drugoj utakmici grupe E, Slovačka i Vels su igrali 1:1

Belgija prva na Prvenstvu

Junak pobjede Sjeverne Makedonije bio je Elif Elmas koji je u dva navrata savladao golmana Slovenije Jana Oblaka.

Prvo je to uradio u 50. minuti na asistenciju veterana i makedonskog kapitena Gorana Pandeva, a potom je istrčao kontranapad i nadmudrio Oblaka u 68. minuti.

Gosti su smanjili na 2:1 iz penala u petoj minuti sudijske nadoknade, a strijelac je bio Josip Iličić.

U preostale dvije utakmice grupe G, Poljska je na gostovanju pobijedila Latviju sa 3:0, dok je Austrija na svom terenu bila bolja od Izraela sa 3:1.

Uvjerljivom pobjedom nad autsajderom San Marinom od 9:0, Belgija je večeras postala prva selekcija koja je zvanično izborila plasman na Evropsko prvenstvo 2020. godine