Euro 2020: Porazom u Atini, selekciji BiH ostala samo matematika

Reprezentativci BiH u Atini nisu uspjeli ostvariti prijeko potrebnu pobjedu (Anadolija)

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je u 8. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. u Atini poražena od Grčke 1:2, te tako zadržala samo matematičke šanse da se domogne drugog mjesta u grupi i plasmana na Euro.

Dva kola prije kraja, BiH ima pet bodova manje od Finske, koja već u sljedećem susretu, na svom terenu protiv Lihtenštajna, ima priliku osigurati osvajanje druge pozicije u grupi.

U utakmici igranoj na gotovo praznom stadionu, Grci su poveli u 30. minuti preko Vangelisa Pavlidisa, a reprezentacija BiH je odgovorila pet minuta kasnije pogotkom Amera Gojaka.

Odluka o pobjedniku pala je u 88. minuti, kada je Adnan Kovačević nespretnom intervencijom ubacio loptu u mrežu BiH.

Nakon poraza u Atini od ekipe koja je davno izgubila sve šanse da se plasira na Euro, izabranicima Roberta Prosinečkog treba čudo da u posljednja dva kola promijene situaciju na vrhu tabele. Jedinu nadu za odlazak na evropsku smotru predstavlja im Liga nacija, u kojoj se BiH osvajanjem prvog mjesta u grupi plasirala u doigravanje.

U ranijem susretu grupe J, reprezentacija Finske je golovima Fredrika Jensena u 31. i Teemua Pukkija u 61. i 88. minuti savladala Armeniju sa 3:0, dok je Italija, koja je već osigurala prolaz na Euro, u rutinskom nastupu savladala Lihtenštajn 5:0.

Nastavak 14. novembra

Rezultati:

Grupa D: Gibraltar – Gruzija 2:3, Švicarska – Irska 2:0.

Poredak: Irska i Danska po 12, Švicarska 11, Gruzija 8, Gibraltar bez bodova.

Grupa F: Farski Otoci – Malta 1:0, Rumunija – Norveška 1:1, Švedska – Španija 1:1.

Poredak: Španija 20, Švedska 15, Rumunija 14, Norveška 11, Malta i Farski Otoci po 3 boda.

Grupa G: Izrael – Latvija 3:1.

Poredak: Poljska 19, Austrija 16, Sjeverna Makedonija, Slovenija i Izrael po 11, Latvija bez bodova.

Grupa J: Finska – Armenija 3:0, Grčka – BiH 2:1, Lihtenštajn – Italija 0:5.

Poredak: Italija 24, Finska 15, Armenija i BiH po 10, Grčka 8, Lihtenštajn 2 boda.

Kvalifikacije se nastavljaju 14. novembra.

Izvor: Al Jazeera