EURO 2020: Pobjede Kosova i Srbije, porazi Crne Gore i S. Makedonije

Nogometne reprezentacije iz regije u večerašnjim utakmicama četvrtog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine imale su polovičan uspjeh.

Srbija je u Beogradu rezultatom 4:1 savladala Litvaniju, Kosovo je osvojilo sva tri boda na gostovanju kod Bugarske odigravši 3:2, dok su teške poraze pretrpjele Crna Gora u Češkoj (0:3) i Sjeverna Makedonija od Austrije u Skoplju (1:4).

Srbija je u Beogradu povela u 20. minuti preko Mitrovića, a isti igrač je u 34. minuti povisio na 2:0. Samo minutu kasnije bilo je 3:0, a strijelac je bio Jović.

To je bio rezultat prvog dijela, da bi se slijedeći gol čekao do 70. minute kada su Litvanci smanjili na 3:1 preko Novikovasa koji je bio siguran sa bijele tačke. Konačnih 4:1 postavio je Ljajić u drugoj minuti sudijske nadoknade.

Preokreti u Sofiji

U Sofiji je Kosovo povelo nakon 14. minuta igre golom Rashice, da bi dvije minute prije kraja prvog dijela Popov savladao golmana gostiju i poravnao na 1:1.

U 55. minuti domaći Bugari prave preokret rezultata i vode pogotkom Dimitrova, no gosti se ne predaju i u 64. minuti rezultat glasi 2:2 – strijelac Muriqi. Ponovni preokret zabilježen je u trećoj minuti nadoknade meča kada Rashani pogađa za pobjedu Kosova 3:2.

Poljuljanost Crne Gore nakon otkaza selektoru Ljubiši Tumbakoviću i dvojici igrača pred duel prije nekoliko dana protiv Kosova (1:1) iskoristila je Češka i povela u 18. minuti preko Janktoa, da bi Kopitović u 49. minuti pogodio vlastitu mrežu i povisio vodstvo Čeha u Olomucu na 2:0. Strijelac trećeg gola bio je Schick u 82. minuti.

Sjeverna Makedonija je u Skoplju povela autogolom Hintereggera u 18. minuti, da bi potom uslijedila kanonada gostiju. Prvo je Lazaro u 39. minuti izjednačio, da bi naredna dva gola postigao Arnautović u 62. (penal) i 82. minuti. Konačnih 4:1 postavio je Laimer u 86. minuti.

Grupa A

Rezultati: Češka – Crna Gora 3:0, Bugarska – Kosovo 2:3.

Poredak: Engleska 6 bodova, Češka 6, Kosovo 4, Crna Gora 2, Bugarska 2.

Grupa B

Rezultati: Ukrajina – Luksemburg 1:0, Srbija – Litvanija 4:1.

Poredak: Ukrajina 10, Luksemburg 4, Srbija 4, Portugal 2, Litvanija 1.

Grupa D

Rezultati: Irska – Gibraltar 2:0, Danska – Gruzija 5:1.

Poredak: Irska 10, Danska 5, Švicarska 4, Gruzija 3, Gibraltar 0.

Grupa F

Rezultati: Španija – Švedska 3:0, Malta – Rumunija 0:4, Farski otoci – Norveška 0:2.

Poredak: Irska 7, Danska 5, Švicarska 4, Gruzija 3, Gibraltar 0.

Grupa G

Rezultati: Poljska – Izrael 4:0, Latvija – Slovenija 0:5, Sjeverna Makedonija – Austrija 1:4.

Poredak: Poljska 12, Izrael 7, Austrija 6, Slovenija 5, Sjeverna Makedonija 4, Latvija 0.