EURO 2020: Nove pobjede Srbije i Kosova

Aleksandar Mitrović u Litvaniji je postigao dva gola (Reuters)

Fudbalska reprezentacija Srbije došla je do četvrrte pobjede u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020. godine. Na gostovanju Litvaniji, koja u dosadašnjih šest susreta nije upisala nijedan trijumf, izabranici Ljubiše Tumbakovića pobijedili su sa 2:1, a igrač odluke bio je Aleksandar Mitrović.

Nakon što je prvo poluvrijeme završilo bez pogodaka, Srbija je na početku drugog, u 49. minuti, povela. Nakon proboja Adema Ljajića po desnoj strani, Mitrović je iskoristio priliku da postigne 30. pogodak u dresu državnog tima.

Četiri minute poslije, Mitrović je drugim golom večeri udvostručio prednost Srbije.

Litvanija je poraz ublažila u 79. minuti, kada je Donatas Kazlauskas odličnim udarcem smanjio na 1:2.

U okviru iste grupe, Ukrajina je savladala Portugal 2:1 i tako postala peta selekcija koja je osigurala nastup na završnici Eura, kao pobjednik grupe B.

Na stadionu Fadil Vokrri u Prištini, Kosovo je savladalo Crnu Goru sa 2:0, golovima Amira Rrahmanija u 10. i Vedata Muriqija u 34. minuti. S ova tri boda, Kosovo je ostalo u borbi za Euro.

BiH u utorak u gostima kod Grčke

Rezultati:

Grupa A: Bugarska – Engleska 0:6, Kosovo – Crna Gora 2:0.

Poredak: Engleska 15, Češka 12, Kosovo 11, Crna Gora i Bugarska po 3,

Grupa B: Ukrajina – Portugal 2:1, Litvanija – Srbija 1:2.

Poredak: Ukrajina 19, Portugal 11, Srbija 10, Luksemburg 4, Litvanija 1.

Grupa H: Francuska – Turska 1:1, Island – Andora 2:0, Moldavija – Albanija 0:4.

Poredak: Turska i Francuska po 19, Island 15, Albanija 12, Andora i Moldavija po 3.

Kvalifikacije se nastavljaju u utorak, kada će na teren izaći i reprezentativci Bosne i Hercegovine, koji u osmom nastupu u okviru grupe J gostuju Grčkoj.

Izabranici Roberta Prosinečkog trenutno zauzimaju četvrto mjesto sa 10 bodova, dok je Grčka peta sa 5.

Izvor: Al Jazeera