Erik Guay svjetski prvak u superveleslalomu

Kanađanin Erik Guay do zlata na Svjetskom prvenstvu u švicarskom St. Moritzu doskijao je s vremenom 1:25.38 (EPA)

Kanadski skijaš Erik Guay osvojio je u srijedu titulu svjetskog prvaka u superveleslalomu na Svjetskom prvenstvu u švicarskom St. Moritzu, prenose agencije.

Srebrnu medalju osvojio je Norvežanin Kjetil Jansrud (1:25.83), a bronzanu još jedan Kanađanin Manuel Osborne-Paradis (1:25.92).

Guay, koji je naslov svjetskog prvaka u spustu osvojio prije šest godina na SP-u u Garmisch-Partenkirchenu, do zlata je doskijao s vremenom 1:25.38 i prednošću od 45 stotinki ispred Jansruda te 51 stotinkom ispred Osborne-Paradisa.

Novi svjetski prvak bio je ukupni pobjednik u superveleslalomu u Svjetskom kupu 2010. godine i ima pet pobjeda u Svjetskom kupu, od kojih je posljednja u spustu u Kvitfjellu iz marta 2014. godine.

Favorit i slavljenik

On je i prvi Kanađanin koji ima titulu svjetskog prvaka u superveleslalomu.

Jansrud, favorit u ovoj disciplini s tri pobjede u Svjetskom kupu ove sezone, morao se zadovoljiti drugim mjestom.

Osborne-Paradisu, koji je u srijedu proslavio 33. rođendan, ovo je prva medalja s velikih takmičenja.