Erdogan s Grabar-Kitarović: Dejtonski sporazum treba revidirati

Kolinda Grabar-Kitarović, Recep Tayyip Erdogan

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović sastali su se u srijedu u Ankari.

Nakon sastanka, hrvatska predsjednica istaknula je kako je suradnja dviju zemalja na visokoj razini, ali da je nastoje produbiti.

Govoreći o stanju u BiH, naglasila je da je stabilnost te zemlje bez suradnje Hrvata i Bošnjaka nemoguća te kazala da je Hrvatska zemlja koja je najviše zainteresirana za suverenitet i teritorijalni integritet BiH, prenosi Anadolija.

Kazala je i da je s turskim predsjednikom razgovarala o situaciji u Jugoistočnoj Europi i na Bliskom istoku, s posebnim naglaskom na BiH.

“Snažno zagovaram europsku perspektivu za sve zemlje eurospkog jugoistoka, kao i euroatlantsku za zemlje koje su naglasile taj cilj. Čvrsto vjerujem kako jedino euroatlantska perspektiva država Jugositočne Europe predstavlja jamstvo trajne stabilnosti i sigurnosti i blagostanja na cijelom području. U vezi sa BiH dijelimo želje za njenim što bržim napretkom, a na dobrobit sva tri njena konstitutivna naroda i svih njezinih građana. Stabilnost BiH od strateške je važnosti zbog čega je nužno poticati dijalog, kompromis i suradnju između tri konstitutivna naroda. Nastavit ćemo pružati našu potporu BiH”, rekla je hrvatska predsjednica i nastavila:

“Moram naglasiti kako se, pri tome, mora osigurati demokratsko pravo svakog od tri naroda BiH da izabere svoje legitimne predstavnike. U tom kontekstu, razgovarali smo o nastavku trilateralne suradnje između Hrvatske, Turske i BiH i složili se oko njezine važnosti. Takav sastanak je važno dobro pripremiti na izvršnoj razini vlasti”, rekla je Grabar-Kitarović.

Erdogan: Dejtonski sporazum nije donio rješenje za budućnost

Ona je još jednom istaknula da BiH u Hrvatskoj ima najvećeg prijatelja i to ne samo kada su u pitanju euroatlantske integracije BiH, nego i unutarnje reforme.

“Kao što znamo, BiH se po svom sadržaju razlikuje od većine drugih europskih država jer je država tri konstitutivna naroda. To je dijelom Ustava BiH ne samo u Dejtonskom nego i u prijašnjim ustavima BiH. U međuvremenu su se dogodile puzajuće promjene i odmak od Dejtonskog sporazuma koje nisu bile posljedica volje naroda u BiH i njihovih legitimnih predstavnika. Hrvatska će ustrajati na dijalogu unutar BiH, a bez toga se neće naći rješenja. Nama nije cilj ni namjera miješati se u unutarnja pitanja BiH. Nastavit ćemo kao najbliža susjedna država BiH, kao potpisnica Dejtonskog i Washingtonskog sporazuma, kao država koja ima obvezu štititi hrvatski narod izvan njenih granica, štititi prava hrvatskog naroda u BiH, ali ne na uštrb bilo koga. Stabilna BiH je nemoguća bez suradnje između Hrvata i Bošnjaka. Sve strane moraju pokazati fleksibilnost i želju za razgovorom. Stojimo na stavu da se moraju implementirati odluke Ustavnog suda BiH, a kako, to je stvar dogovora između političkih predstavnika naroda i građana kako BiH, tako i Federacije BiH”, poručila je Grabar-Kitarović.

Turski predsjednik poručio je nakon sastanka s hrvatskom kolegicom da Dejtonski sporazum obvezno treba revidirati jer postalo je jasno da u dosadašnjem razdoblju nije uspio donijeti rješenje za budućnost Bosne i Hercegovine. 

Jedna od tema koja je zanimala novinare jeste i komentar Erdogan u kontekstu izbora Željka Komšića za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskog naroda, na listopadskim izborima, tema u vezi koje je službeni Zagreb iznio svoje nezadovoljstvo i prenio je čak i u Europski parlament.

“Poštujemo izbornu volju građana BiH i želim naglasiti značaj zajedništva svih naroda u ovoj zemlji”, poručio je Erdogan. 

Erdogan je dodao kako narodi u BiH jedni druge trebaju gledati očima mira te kako im njegova zemlja, Turska, u tome pomaže. 

Turski predsjednik je govorio i o trilaterali Turska-BiH-Hrvatska i kazao kako će o ovoj trilaterali biti moguće detaljnije govoriti nakon što bude formirana vlast u BiH. 

“Dejtonski mirovni sporazum obvezno treba revidirati. Vrlo je jasno da Dejtonski sporazum u dosadašnjem razdoblju nije donio rješenje za budućnost Bosne i Hercegovine”, naglasio je Erdogan. 

S tim u vezi, Erdogan je naglasio kako je potrebno aktivno uključenje UN-a u vezi s BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma, odnosno njegove revizije.

Grabar-Kitarović je kazala i da se bilježi porast u trgovinskoj razmjeni Turske i Hrvatske, ali da se na tom polju može učiniti puno više.

Grabar-Kitarović: Bez otvorenih pitanja

“Odnosi Turske i Hrvatske su bez otvorenih pitanja. Složili smo se kako i dalje trebamo ulagati zajedničke napore u produbljivanje odnosa u svim područjima, posebno gospodarstva i gospodarskih odnosa sa ciljem povećanja razmjene i ulaganja. Želimo se što prije približiti ciljanoj razmjeni od milijarde američkih dolara. Isto tako, želimo iskoristiti naše potencijale. Razgovarali smo i o suradnji u energetici i u prometnom povezivanju”, rekla je predsjednica Hrvatske.

Ona je ocijenila da je današnja posjeta Ankari, uz posjet Erdogana Zagrebu 2016. godine, te niz susreta na marginama međunarodnih konferencija, potvrda produbljivanja suradnje Hrvatske i Turske.

“Važno je da Hrvatska i Turska zadrže dijalog na najvišoj razini s obzirom na globalnu važnost Turske. Drago mi je što produbljujemo i kulturnu suradnju“, smatra Grabar-Kitarović.

Dvije delegacije su potpisale program suradnje na području kulture i umjetnosti od 2019. do 2021. godine i protokol suradnje u okviru projekta Islamskog kulturnog centra u Sisku između Islamske zajednice u Hrvatskoj i Turske agencije za suradnju i koordinaciju (TIKA).

“Posebno me veseli činjenica da je u mom izaslanstvu i muftija Aziz efendija Hasanović, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj. Islam je nezamjenjivi dio duhovnog i kulturnog mozaika hrvatskog društva”, naglasila je Grabar-Kitarović.

Erdogan je uz najviše državničke počasti primio Grabar-Kitarović u kompleksu Predsjedničke palače, gdje su intonirane nacionalne himne Turske i Hrvatske.

Grabar-Kitarović je turskim pozdravom “merhaba asker” pozdravila postrojene počasne gardiste.

Prethodno se u Ankari s hrvatskom predsjednicom sastao Binali Yildirim, predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske (TBMM).

Erdogan u čast gošće Grabar-Kitarović u srijedu navečer priređuje i počasnu večeru.

Izvor: Agencije