Električni Fićo za modernizaciju S. Makedonije

A
Od nula do 100 km/h za 10 sekundi, maksimalna brzina ograničena na 120 km/h, domet bez dopune je 120-150 kilometara, punjenje baterija od 0 do 100 posto je tri sata (Ognen Teofilovski / Reuters)

Brojni znatiželjnici i ljubitelji automobila na ulicama Skoplja, glavnog grada Sjeverne Makedonije, a i šire okreću se za jednim metalnim mališanom svjetlo plave boje koji kombinira nostalgiju i najavu modernizacije vozilica na Balkanu.

Riječ je o modelu automobila Zastava 750, odnosno legendarnom Fići koga, umjesto klasičnog „srca“ na benzin, pokreće električni motor. Mališan je djelo Milorada Kitanovskog i njegove kompanije BB Classic Cars koji za Al Jazeeru govori kako je riječ o projektu starom nekoliko godina.

„Ideja o ugradnji električnog motora u Fiću stara je već nekoliko godina. Međutim, nisam se usuđivao napraviti bilo kakav kompromis u odnosu na kvalitet i sigurnost električnog auta i zato su priprema i elaborat pravljeni malo duže, ali onako kako treba“, navodi Kitanovski na početku razgovora za naš portal.

Kompleksan problem zagađenosti

Sagovornik Al Jazeere navodi kako je zagađenost Skoplja, kao i ostalih gradova, kompleksan problem.

„Statistika je nemilosrdna i po najnovijim merenjima zagađenosti u našem gradu skoro da 30% od ukupne zagađenosti dolazi od izduvnih sistema automobila. To je zaista veliki postotak koji ukazuje da se svi moramo više okrenuti ka korišćenju električnih automobila, električnih autobusa, električnih kamiona za dostavu koji imaju nultu emisiju štetnih gasova i PM10 čestica.“

Ukazuje kako u sve balkanske države „novine stižu sa zakašnjenjem, međutim sigurno je da dolaze“.

„Mi, kao firma, smo napravili mali korak ka tome da probudimo svest kod naših sugrađana da svako od nas može doprineti ka zdravijoj sredini u kojoj živimo mi i naša deca. Napravili smo električni automobil i napravili jaku kampanju kako bi svi bili odgovorniji prema sredini u kojoj živimo.“

Nastavlja kako je njegov tim pristupio realizaciji ovog projekta tek nakon što je dobio pomoć od državnog Fonda za inovacije i tehnološki razvoj malih preduzeća, te kada je našao pouzdanog dobavljača za električne motore, a to je bio njemački proizvođač Kessler.

„Priprema i elaborat je napravljen uz pomoć naših radnika kao i uz stručnu pomoć od strane projekat tima iz Kesslera“, ističe on.

Historija i budućnost

Na pitanje kako su odabrali ovaj automobil za razvoj projekta, Kitanovski odgovara:

„Lako smo se odlučili i rešili da zamenu konvencionalnog motora pravimo na Fići, a ne na nekom drugom malom gradskom vozilu. Dominantna ideja je bila povezati istoriju i emociju starih vremena sa nečim modernim i savremenim. Idealan za to nam je bio Fića. Ikona jednog vremena i nostalgija za ta vremena, sada prepravljen u moderni električni auto, je bio pravi pogodak.“

Reakcije su, kako kaže, uvijek iste…

„Verujte da nema veće sreće od toga kada vidite prolaznika na ulici kako se osmehuje našem električnom Fiću. To je znak da smo napravili pravi posao. Svi ga prepoznaju i svi bez izuzetaka ga vole.“

No, kao i u svakom poslu, i pri ovoj konverziji je bilo problema ali sagovornik Al Jazeere objašnjava kako su oni riješeni umješnosti svih onih koji su bili uključeni.

Sam proces traje nekoliko stotina sati, ima više etapa. Kitanovski napominje kako sam proces restauracije starih automobila (oldtimer) uopće nije ni mali ni običan posao kako to mnogi zamišljaju.

„To je iz razloga što je skoro celokupan proces restauracije sveden na ručni rad. Sreća naša je što imamo kvalifikovane majstore i za limarske i za farbarske radove, i mehaničare, i električare i tako da u 350-400 radnih sati završavamo proces restauracije Fiće“, objašnjava on postupak.

„Zatim dolazi stručni posao ugradnje elektromotora, zajedno sa svom elektronikom, konvertorima, baterijama i svime ostalim kako bi dobili istorijski priznat i prepoznatljiv, a istovremeno moderan električni automobil.“

Jedan kilometar za jedan cent

Pored zaštite okoliša, odbacivanja emitovanja štetnih materija, postoje još neke razlike između starog i novog Fiće kada se pogledaju njegove karakteristike.

„Nas električni Fića nosi oznaku ZAS G-20. To označava da je motor sa snagom od 20 kilovata (KW). Za usporedbu stari je Fića (Zastava 750) imao snagu od 18 KW. Ovo na prvi pogled ne izgleda drastično različito, međutim snaga električnog je vrlo različita u usporedbi sa konvencionalnim motorom.“

Mala firma i duga ljubav prema automobilima

BB Classic Cars je relativno mala i mlada firma iz Skoplja.

„Egzistiramo od 2015. godine i počeli smo raditi isključivo restauraciju oldtimera. U početku smo radili različita vozila: Jaguare, Mercedese, Alfe, Fiate, da bi se od pre dve godine isključivo bavili samo sa restauracijom Zastave 750. Od pre godinu dana radimo isključivo električna vozila ZAS G20“, kaže nam sagovornik iz makedonske prijestolnice.

On sam je dugo vezan za automobilizam.

„Inače ljubav prema automobilima… Dugo godina sam bio predsednik sportskog automoto kluba u Skopju, kao i član i predsednik sportske komisije u Auto Moto Savezu Makedonije. Takođe sam bio član osnivačkog odbora za formiranje Oldtajmer federacije u Makedoniju, organizator ili sponzor nekoliko skupova Oldtajmera…“

„Tako da sada sa ovako ugrađenim motorom i sa 10,2 KW kapacitetom baterija, mi smo dobili vrlo konkurentan automobil koji ubrzava od nula do 100 kilometara na sat (km/h) za 10 sekundi, maksimalna brzina je ograničena na 120 km/h, domet bez dopune je 120-150 kilometara u zavisnosti od režima vožnje, a punjenje baterija od 0 do 100% je tri sata“.

Kitanovski posebno ističe i ukazuje na ekonomičnost vozila.

„Posebno držim da napomenem da, pored toga što smo napravili ekološki auto koji ima 0% emisija štetnih gasova, mi smo dobili i ekonomičan automobil za koji treba potrošiti manje od jedan euro da bi vozili 120-150 km. Ili još bolje za računanje: jedan kilometar za jedan euro-cent.“

Kaže kako će nastaviti sa ovim konverzijama, ali da neće mijenjati model na kojem radi firma BB Classic Cars.

„Mi smo kao firma skoncetrisani na konverziju Zastave 750 i želimo tu i da ostanemo. Vidim da su u Nemačkoj napravili konverziju Volkswagen Bube, u Engleskoj su napravili Mini Morris, u Italiji Fiat 500. Tako da je svako našao svoj razlog zašto da pravi konverziju određenog tipa vozila. Mi smo se ‘našli’ u Fići.“

Pojačati subvencioniranje

Koliko se vlasti i društvo „nalaze“ u projektima ovog tipa, pitali smo Kitanovskog koji smatra kako je potreban veći angažman kroz subvencioniranje kupovine određene vrste vozila.

„Ovaj naš projekat je bio pozitivno ocenjen od strane stručne komisije u Fondu za inovacije i tehnološki razvoj Republike Severne Makedonije. Finansijski su nas podržali. Naš je projekat pod njihovim monitoringom u trajanju od dvije godine i svakako smo zahvalni za njihovu pomoć.“

„Međutim, mora da spomenem da institucije u našoj državi treba mnogo vise da se angažuju kako bi pomogli u ostvarivanju cilja manje zagađenosti grada. Tu pre svega mislim na subvencije koje bi se trebali dati građanima pri kupovinu električnih automobila. To je kod nas još predlog zakon u proceduri i nikako da vidi svetlost dana, odnosno da svaki građanin koji kupi električni automobil da dobije adekvatnu subvenciju.“

Kitanovski navodi kako su mnoge države tako pomogle svojim građanima da se odluče za kupovinu električnog automobila.

„Ta je pomoć u određenim državama dostigla i do 10.000 eura. Isto, vlasnici električnih automobila u nekim državama mogu slobodno dopuniti svoje baterije bez plaćanje nadoknade ili imati slobodno parkiranje i slično, a sve u cilju stimulisanja korišćenja električnih automobila“, zaključuje.

Izvor: Al Jazeera